Tiilikainen nimitti kaverinsa!

8102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei tuosta ota selvää erkkikkään, edes tarja ei saa mitään

Niin mitä Susanna Koski ??

Äänestä

Susisanna on ihan väärässä puolueessa.
ihmetellä pitää kuka kokoomukselainen äänestää tollasta hepsankeikkaa?
no edustaahan se toki geneettisesti ahdasta Pohjanmaata

sehän on ihan maalaisliiton agentti:-)

Äänestä

Koski: Tiilikaisen ratkaisu on järkyttävä

22.06.2016 16:17 (Päivitetty: 22.06.2016 17:39)
Kansanedustaja Susanna Koski (kok) epäilee, että Metsähallituksen toimitusjohtajan nimittämisessä on kyse henkilökohtaisista syistä ja hyväveli-verkostoista. Kuva: Tomi Kosonen

Kansanedustaja Susanna Koski (kok) kritisoi tiukasti maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisen (kesk) esitystä, jonka pohjalta hallitus nimitti tänään Metsähallituksen toimitusjohtajaksi maa- ja metsätaloustieteiden tohtorin Pentti Hyttisen. Koski pitää Tiilikaisen ratkaisua "järkyttävänä".

Kosken mukaan Hyttisen nimitys on herättänyt runsaasti ihmetystä, sillä Metsähallituksen nykyinen pääjohtaja Esa Härmälä sivuutettiin valinnassa.

–Monet Metsähallituksen henkilöstöryhmän olivat pätevänä ja yhteistyökykyisenä pidetyn miehen nimittämisen puolella. Lisäksi Hyttinen on tunnettu Tiilikaisen vanhana tuttuna, johon ministeri on tutustunut jo opiskeluaikoinaan Joensuun yliopistossa. Erityisesti keskustan eduskuntaryhmässä on ihmetelty, miksi ministeri sivuutti nimitysasiassa eduskuntaryhmän mielipiteen ja valitsi tehtävään oman tuttunsa, Koski sanoo.

Koski olisi odottanut näkevänsä ministeriltä "samanlaista päättäväisyyttä" esimerkiksi Maaseutuviraston ongelmien ratkomiseksi.

–Tässä nimitysasiassa näyttää olevan kyse henkilökohtaisista syistä ja hyväveli-verkostoista, sillä keskustan eduskuntaryhmänkään mielipiteellä ei näytä olevan merkitystä. Sikäli voi olla parempi, että Tiilikainen jättäisi ne muutkin hoitamista vaativat työt seuraavalle maa- ja metsätalousministerille, kritisoi Koski.

Kosken mukaan Kokoomus kunnioitti hallituksen pelisääntöjä, jolloin nimitykset tehdään asiasta vastaavan ministerin esityksestä. Hän haluaa tämän tapauksen myötä myös ravistella koko maatalous- ja ympäristöministerin salkun tarkoituksenmukaisuutta.

–En tiedä ketään, joka olisi ollut tyytyväinen siihen, että maa- ja metsätalousministeriön sekä ympäristöministeriön hallinnonaloja johtaa yksi ja sama ministeri. Se ei mielestäni ole kummankaan ministeriön edun mukaista. Toivottavasti keskusteluun salkkujen lukumäärän lisäämisestä palataan vielä hallituksen sisällä.

Äänestä

Koski haluaa kasaka mulukkua isoäiteen isoäiteesä tavoin, vaik kimmo vaalee viikinki onkkii.

Äänestä

Ai että on oksettavan näköinen tyyppi tämä Tiilikainen.Varjele Luoja Suomen kansaa vastaisuudessa tällaisilta politiikoilta!

Äänestä

Tiilikaisen suorittama valinta ansaitsee kiitosta siinä suhteessa, että se ei näyttäisi olevan poliittinen virkanimitys. Tiilikainen on päättänyt nimityksen asiaa esitelleen maa- ja metsätalousministeriön kansliapäällikön Jaana Husu-Kallion esityksen mukaan.

Kepulaiset ovat asiasta tuohtuneet, vaikka puolueen puheenjohtaja vielä vuosi sitten vakuutteli, että poliittisten virkanimitysten aika on ohi. Susanna Kosken kommentit voi sivuuttaa olankohautuksella muilta osin paitsi siinä, että ympäristöministeriön ja mmm:n asioita ei tulisi sotkea keskenään. Sotkeminen on kyllä ollut Kepun pitkäaikainen haave ja siinä otettu oppia naapurimaa Venäjän toiminnasta vastaavassa asiassa.

Äänestä
  • Demarit ottivat mallia Neuvostoliitosta enää Venäjän malli ei sovi, kun SDP on sosialistinen puolue.

    Tiilikainen herättää ristiriitaisia tunteita. Nimitystä on vaikea arvioida, kun en tiedä todellisia vaikutteita. Kaveri tuntuu pahalta...

    Äänestä

tiilikainen on täys pelle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kepuhörhö kirjoitti:

Susanna Koski!
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/koski-tiilikaisen-ratkaisu-on-järkyttävä-1.2073538

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu