Ammatillinen kuntoutus myönnetty

Kuntoutustukea ei myönnetty, perustelussa että voin palata vanhoihin töihin, mutta työkykyä arvioitu niin, etten kykenen tekemään vanhoja töitä, jonka perusteella kevyempään tehtävään on mentävä, ja ammatillinen kuntoutus myönnetty. Miten voi olla näin ristiriitaiset päätökset samasta paikasta?
52143
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eläkelaitoksen on tutkittava eläkkeenhakijan oikeus ammatilliseen kuntoutukseen työkyvyttömyyseläkehakemusta käsiteltäessä. Oikeus ammatilliseen kuntoutukseen tulee selvittää, vaikka työkyvyttömyyseläkehakemus hylättäisiin.

Ilmeisesti sinulla ei terveydentilasi perusteella ole oikeutta kuntoutustukeen (määräaikaiseen työkyvyttömyyseläkkeeseen). Sen sijaan eläkelaitoksesi on katsonut, että sinulla ilman kuntoutustoimenpiteitä on uhka tulla työkyvyttömäksi lähivuosina. Kuntoutuksen ajalta eläkelaitoksesi maksaa sinulle kuntoutusrahaa, jonka määrä on yhtä suuri kuin työkyvyttömyyseläkkeesi korotettuna 33 prosentilla.

Ole yhteydessä omaan eläkelaitokseesi, josta saat ohjeita ja lisätietoja jatkoa ajatellen.

Äänestä

Minulle kävi samoin paitsi että kuntoutustukea ei tullut. Ensin olin kykenevä nykyiseen ja edelliseen ammattiini ja valituksen jälkeen vain nykyiseen ammattiin. Ja nykyiseen ammattiin taas työterveyslääkäri on kirjoittanut "toistaiseksi" olevan B-todistuksen.

No sitten soitti Kela. Kela sanoi, että kyllä eläkelaitoksen pitää hoitaa kuntoutus, koska edellisina oliko 5 vuotena olen tienannut niin ja niin paljon. Kela tosin totesi, että olen liian vanha uudelleenkoulutukseen tms., joten ainakaan siltä ajalta ei kukaan maksa mitään eli omalla rahalla (jota ei ole) pitäisi opiskella. Ikää on 50.

Valitus ei siis mennyt eläkelaitoksessa läpi, joten uusi valitus lautakuntaan. Sieltä tuli kopio eläkelaitoksen tekstistä, ts. asiaa ei käsitelty.

Nyt ei ole sitten kuulunut mistään mitään. Olen ansiosidonnaisella kun Kelan 300 päivää tulivat täyteen. Selvät suunnitelmat oli uudelleen kouluttutautumisesta mutta kansantaloudellisesti on parempi, että en kouluttaudu uuteen ammattiin ja siten työllisty uudestaan, vaan on parempi, että makoilen kotona ja nosta ansiosidonnaista.

1Äänestä
  • Ihan uskomatonta touhuu, ei tolkun häivää noissa työeläkelaitosten päätöksissä.

    Ihan tuntuu kuin olisivat laillistettua vakuutusrikollisuutta, keräävät vakuutetuilta palkoista kyllä työeläkemaksuja, mutta kun tarvitaan työeläkepalveluita, niin työeläkekassat työntävät omat velvollisuutensa työläisten ylläpitämien työttömyyskassojen vaivoiksi.

    Säälittävää touhua.

    Äänestä

Ei voi saada sellaista kytkemistä.

Rimo, porttimalli sisäisen oikeuttamiseen pyrkiminen.

Ei voi saada ihmis-arvon ohjelmaton, sarda.

Rimo, porttimalli sisäisen, ohjelmaton, kansa rankaista alueelle.

Ei voi saada ihmiseen kohdistuvasti ihmis-arvoton ohjelma, eläimenä esittämisenä, ihminen.

Rimo, porttimalli sisäisen oikeuttaminen liikkumiseen teleks, yleistämiseen, paranormaali siirto, sisarus-suhteen halventamisen kielto, käyttö sen laiminlyönti, yleistämiseen.

Ei voi saada uskotella, vastuun toisesta ihmisestä välttelynä posti-toimintaa, tai muu naisen sukupuolen halventaminen, koulutuksella oikeuttamisena sellaista ohjelmaton oikeuttamista arvomaailmaton kuten uskonto auktoriteettiharhat eläintä varten rimo, porttimalli sisäisen paranormaali siirrot, rankaista alueelle, oikeuteen.

Rimo porttimalli sisäinen, ja näin ihmisten laaja, laiminlyömisen oikeuttamisena
vertikaali, vektori nuolemattomuuden, kunnallis-hallinto.

Mies: Nämä tuleekin naiselle.
- Vittu ei saada.


Kts. Uhkailu-määrä
Koko maapallon sukupuolen määräytymisen pilaamisena.

Terveisin Sini

Äänestä

Sini onko lääkitys kohdillaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ristiriitaista kirjoitti:

Kuntoutustukea ei myönnetty, perustelussa että voin palata vanhoihin töihin, mutta työkykyä arvioitu niin, etten kykenen tekemään vanhoja töitä, jonka perusteella kevyempään tehtävään on mentävä, ja ammatillinen kuntoutus myönnetty. Miten voi olla näin ristiriitaiset päätökset samasta paikasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu