...siitä helsinkiläisestä demariperheestä, joka myi kerrostaloasuntonsa ja ostivat maatilan ja ryhtyivät kokopäiväisiksi maanviljelijöiksi?
Ai ette ole kuulleet? No, ei se mitään, en minäkään ole kuullut.
Ai ette ole kuulleet? No, ei se mitään, en minäkään ole kuullut.
Vastaukset 50
Vanhimmat
tiedänkin että Ylihärmässä on Demari-maanviljelijäperhe,isäntä on ollut jopa kunnanvaltuutettuna siellä.
Ja tunnenkin asianomaisen isännän.
Mutta M Jussila ei ole muuttanut Helsingistä :)
väittänytkään.
No kerääkö sekin demarimaanviljelijä kaikki mahdolliset tuet? Kuinka se voisi olla edes mahdollista, koska maanviljelys on Lipposen (demareiden puheenjohtaja) mukaan lopetettava Suomesta? Pitäiskö siis demarit myös lopettaa Suomesta?
muutkin.Hänellä on muuten erittäin siistit rakennukset,suureksi kunniaksi maaseudulle.
>tiedänkin että Ylihärmässä on Demari-maanviljelijäperhe,isäntä on ollut jopa kunnanvaltuutettuna siellä.
Ja tunnenkin asianomaisen isännän<
Kannattaisi lukea kysymykset ennen niihin vastaamista,vai oletko kenties itsekkin demari jolle tuo lukeminen ja varsinkin sen ymmärtäminen on mahdoton yhtälö.
vaikkei mitään kysytäkkään.
"Ymmärrys hoi äly älä jätä".
Ensinnäkään en vastannut minnekkään enkä mihinkään.
Kommentoin ainoastaan typerää viestiäsi,muista että noilla kahdella asialla on "vissi" ero.
panit nuolen siihen kohtaan missä luki"vastaa tähän viestiin" vai onko sulla vähän erilaiset myllyt.
Oletko vääristellyt profiilissasi olevia tietoja ?
Siellä lukee "poliittisesti kannatan kokoomusta",en usko tuohon sillä vain demari kykenee moiseen typeryyteen mitä esität.
Kepua puolustamaan,nimenomaan sen viljelijäänestäjiä,sinulla on kyllä aika vahva usko SDP:hen.
Totuuden nimessä en minäkään kyllä ymmärtänyt tuota sinun ensimmäistä(kään) kommentointiasi tässä viestiketjussa.
Se ei oikein liittynyt mihinkään.
Oletko varma, että olet oikeassa viestiketjussa möykkäämässä? ;-))
> Oletteko kuulleet ??
...siitä helsinkiläisestä demariperheestä, joka myi kerrostaloasuntonsa ja ostivat maatilan ja ryhtyivät kokopäiväisiksi maanviljelijöiksi?
Ai ette ole kuulleet? No, ei se mitään, en minäkään ole kuullut<
Totuuden nimessä on sanottava että etpä sinäkään lukenut viestinavausta tai se jäi sinulta ymmärtämättä.
On muuten aivan sama mitä tällaisille poliittisille saiteille kirjoittaa joissa ei muutenkaan ole mitään asiapitoista tekstiä,ei ainakaan keskustan saitilla joissa valtaosa kirjoituksista on joidenkin itseensä kyllästyneiden ja nettiriippuvaisten "hörhöjen" demarien kommarien ja kokomustien kirjoituksia.
Muuten olen edelleen sitä mieltä että karttaako on hävitettävä.
Ja MVV vastasi kysymykseen niin, että hän oli kuullut (vaikka avaaja vastailikin itselleen, "Ai ette ole kuulleet?") ja sanoi jopa tuntevansakin sellaisen perheen.
Mikä minulla on tähän asti ymmärtämättä?
Ymmärrykseni loppui vasta sitten, kun sinä olit mennyt sössimään aihetta.
************************
"..valtaosa kirjoituksista on joidenkin itseensä kyllästyneiden ja nettiriippuvaisten "hörhöjen" demarien kommarien ja kokomustien kirjoituksia."
***********************************************
Tuon mielipiteen todistusvoima on sinun lausumanasi olematon, kun itse vaikutat sellaiselta "hörhöltä", jollaisiksi kuvittelet itseäsi viisaampia.
Karthagon hävittämisisasiassa voit olla oikeassakin, jos hävittäminen on paremmin sinun ymmärryksesi puitteissa.
Olen kyllä kuulluut (ja nähnyt) maajusseista jotka lopettivat jyvänjemmaamisen ja siirtyivät paperitehtaalle kolmevuorohommiin (ja olivat muuten lakossakin joten taisivat kuulua paperiliittoon?).
Paikkakunta jääköön kuitenkin mainitsematta. Tuli oltua opiskeluaikoina kesähommissa ko. paikkakunnalla ja tehtaalla).
Että oikein kolmivuorotyöhön? Miten ihmeessä se paperifirma nyt pankollamakaajia töihin otti?
Tuon suuntaista ammatin vaihtoahan on tapahtunut vuosikymmeniä ja tapahtuu edelleen, mutta toisen suuntaista ei ilmeisesti lainkaan. Miksiköhän?
" Miten ihmeessä se paperifirma nyt pankollamakaajia töihin otti?
"
Eihän ne olleet pankollamakaajia.
Nehän oli lopettaneet sen makailunsa.
Ei rehellisen ihmisen moraali kestä sitä, että loisitaan yhteiskunnan tuella vuodesta toiseen.
Kepulaiset maajusit ovat ihan oma rotunsa, jonka etuja MTK häikäilemättä ajaa, palkansaajien kustannuksella.
Jos et sinä olet kullut enkä minäkään ole kuullut moisesta, niin voimme olla tyytyväisiä. Tyytyväisiä voimme olla siis siitä, etteivät helsinkiläiset demariperheet kouluta itseään kannattamattoman yritystoiminnan palvelukseen.
Helsinkiläiset demariperheet ovat luultavasti osa sitä markkinaehtoisesti kannattavaa yritystoimintaa tai sen tukitoimintoja, joista Suomi tosiasiassa elää. Helsinkiläisen demariperheen ei ole syytä kouluttautua metsuriksi tai sukankutojaksi, koska tällaisissa ammateissa ei ole tulevaisuutta. Vaatetusteollisuus ei ole Suomessa eritysen kannattavaa, joten miksi ryhtyä tai kannustaa ihmisiä sellaiseen, jossa ei ole mitään tulevaisuutta. Sama koskee maataloutta.
Yrittäjäjyyteen kuuluu tietty itsellisyys, se että pärjää ilman muiden avitusta ja korjaa siitä voiton itselleen. Miksi yrittäjäksi haluava ryhtyisi maatalousyrittäjäksi, koska siinä yrityksen tulot ovat vuosittain riippuvaisia veronmaksajien hyväntahtoisuudesta ja poliittisista päätöksistä?
Kysymys ei olekkaan pelkästään Suomesta. USA on tukenut esim. omaa lenokoneteollisuuttaan ja samoin on sen jälkeen tehnyt tehnyt EU. Kumpi sinun mielestäsi on väärässä? molemmat eivät voi olla.
Osaatko arvata, että miksi ko. yritykset ovat saaneet yritystukia? Pitäisikö esim. Nokialle jakaa enemmän tukea, jotta sen kannattaisi jäädä Suomeen?
Lopussa esitit kyllä aiheellisen kysymyksen. Mutta eikö sinustakin ole perverssiä, että on yksi elinkeino, jonka harjoittajan tuotteista ei olla valmiita maksamaan sellaista hintaa, että hänen elinkeinonsa olisi markkinaehtoisesti kannattavaa?
Mahtais kenkätehtailijoitakin sapettaa jos me kenkien kuluttajat yht'äkkiä päättäisimme, että ei helvata kengät saa näin paljoa maksaa...
Nokialle parasta "tukea" olisi se, jos se saisi ostaa kaukoidästä komponenttinsa ilman tulleja.
Se ei vain valitettavasti ole EU-Suomessa mahdollista.
Olisi kiva tietää, että miten suuri osa helsinkiläisistä todellisuudessa synnyttävät aitoa lisäarvoa tähän kansantalouteen ja kuinka moni heistä on aidosti veronmaksajia.
Helsingin kaupungin palkkalistoilla lienee 30 000 ihmistä ja miten paljon siellä on suoraan valtion budjetin kautta palkkansa saavia "veronmaksajia"?
Sekin on vähän kummaa, että Helsinki saa ansaitsematonta verotuloa firmojen pääkonttoreiden sijainnin perusteella, vaikka firman todellinen lisäarvoa synnyttävä tuotanto sijaitsee maakunnissa.
Helsingin Kaupungin Tietokeskuksen mukaan:
http://www.google.fi/search?q=cache:A0l0xBX0gz4J:www.hel.fi/tietokeskus/julkaisut/pdf/04_06_29_suokas.pdf+helsingin+elinkeinorakenne&hl=fi&lr=lang_fi
Helsingissä työssä käyvät ammattiaseman ja työnantajasektorin mukaan v. 2002
Työpaikat yhteensä 373 312
Palkansaajia 357 285
Valtion palveluksessa 40 629
Kunnan palveluksessa 62 077
Valtioenemm. Oy:n palv. 18 472
Yksityisen sektorin palv. 235 606
Työnantaja tuntematon 501
Yrittäjiä 16 027
************************************************
Siis:
Valtio- ja kuntasektorin osuus kaikista työpaikoista Helsingissä on 27.5%
Kun lisätään valtioenemmistöisten yhtiöiden palveluksessa olevat, prosenttiluvuksi saadaan 34.5%
Siinähän se onkin. Jos maatalous ja ruuan hinta laskettaisiin vapaaksi ja käytettävissä olisi kaikki yritystoiminnasta tutut keinot nostaa ruuan hinta niin korkealle kuin mahdollista syntyisi nopeasti kapinaa ja napinaa. Pelkästään seteleitä, kun tuskin kukaan pystyy syömään.
Lisäksi saattaisi tulla kannattavaksi kasvattaa tomaatteja vaikka etelänavalla, mikä ei tällä hetkellä tuntuisi kovinkaan järkevältä, mutta öljyn porauskin tuli kannattavaksi merialueilla. Ja tulee jatkuvasti kannattavammaksi aina vain nythuonommin hyödynnettävillä alueilla.
lisäarvoa? Olisiko hyvä johtaminen, hyvä tietotekniikka, tutkimus ja tuotekehitys sekä markkinointi. Vanha suomalainen sananlasku jo sanoi, että vahvin mies myllyyn, viisain mies markkinaan. Tahtoo nuo myllyhommat siirtyä muualle, kun ne eivät tuota riittävästi lisäarvoa.
on pitkälle automatisoida nuo myllyhommat, niin muilla on mahdollisuus jäädä. Ilmeisesti merkittävä osuus tuotantolaitoksista siirtyy kauko-ohjaukseen,
Ongelma nyt vain on siinä, että se kepappien paistaminen ja paitojen peseminen ei synnytä todellista lisäarvoa.
Jos tuosta vähennetän Espoosta ja Vantaalta Helsingissä töissä käyvien osuus taitaa prosentit nousta aika paljon Helsingin osalta.
Pankkikuppauksen aikana eri ryhmittymien keskuspankit kuppasivat rahat maakunnista pääkaupunkiseudulle.
Jos Suomi olisi jäänyt haaveilemaksesi kekkoslovakiaksi, ei Nokia olisi koskaan noussut merkittäväksi teollisuusyritykseksi. Ja ei muuten mikään muukaa elektroniikkayritys. Vielä 1990-luvun alussa suomi luettiin neuvostoliiton etupiiriin kuuluvaksi valtioksi, jolloin uusimpia prosessoreita ja komponentteja ei edes saatu myydä suomeen. Niistä komponenteista, joita oli saatavilla, maksettiin tulli.
Toisin kuin sinä valehtelet, elektroniikkalaitteiden komponentit ovat käytännössä suomessa tullivapaita. Kaikilla merkittävillä komponenttivalmistajilla on tehtaat EU-alueella, jolloin komponenteista ei tarvitse maksaa tullia. Tämä koskee myös kaukoidän komponenttivalmistajia.
Jos suomi olisi EU-tullirajan väärällä puolella, ei suomeen olisi koskaan tullut merkittävää elektroniikkateollisuutta. Elektroniikkateollisuuden veromarkoilla ja EU-tuilla se Ylihärmänkin kunta pidetään hengissä. Kylläpä se Ylihärmän kylänraitti olisi autio ilman EU:ta. Kannattaisi kepunikin pitää tämä mielessä.
Wiljami
'Jos suomi olisi EU-tullirajan väärällä puolella, ei suomeen olisi koskaan tullut merkittävää elektroniikkateollisuutta.'
-Nokia syntyi ennen EU:hun liittymistä. Mitä suurta Suomeen on sen jälkeen syntynyt? EU byrokratian ansiosta.
Täytyy muistaa, että onhan demarit yrittäneet yritystoimintaa, esim. valcon kuvaputkitehdas täällä Imatralla. Olin niin nuori silloin, etten oikein muista eikä täällä niin kauheasti siitä puhuta. Voisiko joku sosdemari vähän minua siitä valaista?
Nokia oli ennen EU:ta kumisaappaita ja paskapaperia tekevä yritys. Pieni, jopa suomalaisessa mittapuussa.
Vasta EU:hun liittymisen jälkeen Nokia pystyi kasvattamaan tietoliikenne-osaamisensa siihen mittoihin, mitä se nyt on. Jos verrataan Nokian tietoliikennesektorin liikevaihtoa vuonna 1990 tämän päivän suomalaisiin elektroniikkayritysten liikevaihtoon, se ei pääsisi edes kymmenen suurimman joukkoon. Niin mitätön Nokia oli. Ericssonkin oli noin kymmenen kertaa isompi kuin Nokia.
Kysyit yksinkertaisen kysymyksen: "Mitä suurta suomeen on syntynyt EU:hun liittymisen jälkeen". Vastaus on helppo: tietoliikenneteollisuus. Pelkästään tämä teollisuus maksaa joka vuosi miljardeja euroja veroja valtiolle. Ilman EU-liitosta se olisi jäänyt syntymättä Suomeen. Itseasiassa, se olisi mitä todennäköisimmin syntynyt Ruotsiin ja maailman suurin matkapuhelinvalmistaja olisi Ericsson.
Wiljami
EU:ssahan Valcon tyyppiset yritykset ovat mahdottomia. EU kilpailulainsäädäntöhän ei salli valtion tukemaa yritystoimintaa. Kekkosslovakiossa tämän tyyppinen yritystoiminta oli "mitä hienointa". Tänä päivänä Valcot jäisivät perustamatta. Kiitos EU:n kilpailulainsäädännön.
Wiljami
Omistin kyllä paljon ennen EU- niin liittymistä Nokialaisen puhelimen.
Taijat nyt narrata pikkuisen.
Kyllä täytyy sanoa, että olet sinä aika pässi jos et tiedä, että Suomi on ollut maataloustuotteita lukuun ottamatta osa eurooppalaista vapaakauppa-aluetta jo 70-luvulta lähtien.
Vapaakauppa-alueella ei makseta tulleja!
Poliittisella unionilla ei ole mitään tekemistä talouskasvun kanssa.
Tuoltakin sen voi hyvin tarkistaa.
http://www.etla.fi/suhdanne/Png/y01a.png
Nokia nousi Suomen mittapuun mukaan merkittäväksi elektroniikkateollisuuslaitokseksi,tuo on totta mutta pitää muistaa että vain ja ainoastaan Suomen mittapuun mukaan ja EU:lla ei ole tuon asian kanssa mitään tekemistä.
Ennen EU:takin Suomeen oli saatavana komponentteja niinpaljon kuin vain joku halusi,jos käytetään vertailuhintana ennen EU:ta ollutta aikaa ja nykyistä niin ei EU ainakaan noita hintoja ole laskenut kuten ei mitään muitakaan hintoja.
Kaikki merkittävät komponentit valmistetaan kyllä EU:n ulkopuolella joka sinullekkin "tyhmälle" näin julki tuotakoon.
Nokia on kohta vain historian havinaa ja palaa takaisin "kumivirsujen" tekoon jos siihenkään ja hyvä näin.
Mitä tulee tuohon Pohjanmaalaiseen kylänraittiin niin mitä ilmeisemmin se olisi vilkkaampi myös ilman EU:ta.
Mutta kerrohan sinä "omasta mielestäsi" erinnomaisen Wiisas Wiljami mitä hyvää EU on tuonut normaali kansalaiselle ???
Uskoisin että moni muukin mielenkiinnolla odottaa tuota aina luotettavaksi ja rehelliseksi luonnehdittavaa vastaustasi.
Aivan oikein! Yritys maksaa todellakin ne palkansaajan 'maksamat' verot. Ei siis palkansaaja.
On päivänselvä fakta, että Nokiasta ei olisi koskaan tullut menestyvää tietoliikennealan yritystä ilman EU:ta. Ensinnäkin, komponenttien saatavuus ja hinta olisivat olleet EU-tullirajan väärällä puolella niin huonot, että tuotekehitystä ei olisi kannattanut tehdä suomessa. Uusimpia komponentteja ei yksinkertaisesti saatu suomeen, koska yhdysvaltain lainsäädäntö esti sen. Tämä tilanne saatiin kuntoon vasta vuonna 1994.
Kuten jo totesin, valtaosa Nokiankin käyttämistä komponenteista valmistetaan EU-alueella. Kyllä ne japanilaiset ja amerikkalaiset osaavat tuotantolaitoksiaankin tänne rakentaa.
Sinun on aivan turhaa tollokepulaiseen tyyliin julistaa minua tyhmäksi - siinä teet vain itsesi tyhmäksi. Minä nimittäin olen näiden asioiden kanssa tehnyt töitä jo pitkään. Minä kyllä tiedän, mistä puhun. Sinä et tiedä.
Olen jo aiemmin laittanut tänne pitkän listan siitä, mitä "normaali-ihminen" on hyötynyt EU:sta. Tässäpä sitä:
- Lainojen korot pudonneet 15%:sta 3%:iin
- Autoverot pudonneet kolmanneksen
- Ruuan hinta pudonnut kolmanneksen
- Paperiteollisuuden rinnalle on kasvatettu tietoliikenneteollisuus (maksaa yritysveroja 3-4 mrd eur vuodessa)
- Valuuttaspekulaatiot ja devalvaatiot poistuneet => säästöt säilyvät
- Riippuvuus neuvostoliitosta poistunut
- Suomalaiset tunnustetaan länsieurooppalaisiksi, eikä neuvostoliiton autonomiassa eläviksi
Tuossapa niitä hyötyjä oli ja ne näkyvät jokaisen rehellisen suomalaisen kukkarossa. Nyt sinäkin voit rääpystää vastineesi. Kokeilehan olla "keksimättä omiasi".
Wiljami
Oletko sinä tosiaankin niin tyhmä, että olet kuvitellut suomen olleen euroopan tullivapaalla vyöhykeellä jo 1970-luvulta lähtien? Siis siten, että tulleja ei ole maksettu euroopan sisällä kulkeneista tuotteista.
Väitätkö, ettei suomalaisten ole tarvinnut maksaa tulleja esimerkiksi saksasta tuoduista autoista, viinasta, tupakasta, rakennusmateriaaleista, elektroniikkakomponenteista? Kokeileppa mennä hakemaan auto saksasta ja sano tullimiehille, eteei tässä mitään tulleja tarvitse maksaa. Voi luoja tuota kepulaista yksinkertaisuutta...
Vielä väität, että poliittisella unionilla ei ole mitään tekemistä talouskasvun kanssa. :-D Heh heh... Elikkä sinun mielestäsi esimerkiksi Viro pärjäisi yhtä hyvin osana Venäjää kuin EU:n jäsenenä... ja suomihan oli talouspoliittisessa unionissa Neuvostoliiton kanssa... ja sillä ei ollut mitään vaikutusta, kun tuo talouspoliittinen unioni kaatui, vai?
HERÄÄ PELLE! :-D
Wiljami
...luultavasti lapsellisin paskanjauhaja tällä palstalla.
http://www.cc.jyu.fi/~jajape/thi/v2.htm
Vuonna 1977 poistui teollisuustuotteidemme tullit Suomen ja EEC-maiden väliltä lopullisesti.
-Lainojen korot alkoivat laskea jo ennen EU-jäsenyyttä kun taloutemme alkoi Ahon hallituksen toimesta tervehtyä
Korot ovat tällä hetkellä alhaalla kaikkialla teollistuneissa länsimaissa.
EMU-alueella ne ovat erityisen alhaalla siksi, koska heikossa talouskasvussa ei lainarahalla ole kysyntää.
-Autovero on pudonnut hieman, mutta uusien autojen hinnat nousivat takaisen entiselleen, kun myyntiporras ja tehtaat tarkistivat katteitaan ylöspäin.
-Ruuan hinta ei ole pudonnut läheskään noin paljon. Paitsi tietysti ne Fazerin paahtoleivät, jotka ensin kallistuivat vuoden 94 aikana yli 20% ja sitten vuoden 95 alussa "halpenivat" 6%
-Paperiteollisuuden rinnalle on kasvanut muuta teollisuutta. Sillä vain ei ole mitään tekemistä sosialistisen EUvostoliiton kanssa.
-Valuuttaspekulaatiot poistuivat vuonna 92 väärän rahapolitiikan poistumisen myötä niin meiltä kuin muualtakin.
-Riippuvuus Neuvostoliitosta poistui muodollisestikin Neuvostoliiton poistumisen myötä 1991
Älä nyt taas höpötä omiasi. Viestisi oli NIIN täyttä kepujöötiä, että en voinut olla nauramatta.
On aivan eri asiaa, kun Aho sai laskemaan korot 15%:sta 14%:iin ja se kun korot ovat olleet 2-3% jo kaksi vuotta.
Ennen EU:ta suomessa oli länsi-euroopan korkeimmat korot. Nyt ne ovat matalimmat. Ruotsalaiset maksavat kaksi kertaa korkeampia korkoja kuin suomalaiset. Norjassa korot ovat suomea korkeammalla. Myös yhdysvalloissa ja isossa britanniassa lainojen korot ovat kaksi kertaa korkeammat kuin suomessa.
MUTTA: kas kummaa: Euro-valuutan alueella korot ovat KAIKKEIN alhaisimmat. Siinä sinulle faktaa, joka TAAS todisti sinun olevan pelkkä tunkiolta haiseva suunpieksijä.
Lisäksi totesit faktani autoveron laskemisesta oikeaksi. Kiitos siitä.
Ruuan hinnankin sinä totesit laskeneen. Kiiros siitäkin.
Ja lapsenuskosi jatkuu edelleen tietoliikenneteollisuuden osalta. Aivan kuin Nokia olisi itsestään kasvanut nykyisiin mittoihinsa. Et varmaan edes tiedä sitä, että tietoliikenneteollisuuden standardointityö on TÄYSIN kauppapoliittista toimintaa. EU:n ulkopuolelta Nokia ei olisi KOSKAAN saanut nykyisiä WCDMA-standardeja muokattua sille sopiviksi. Ilman eurooppalaista yhteistyötä GSM olisi jäänyt syntymättä. Jos näin olisi käynyt, nykyiset tietoliikennestandardit olisivat euroopassakin amerikkalaisperäisiä. Sellaiset yritykset kuin Motorola ja Qualcomm hallitsisivat eurooppalaista tietoliikennemarkkinoita.
Valuuttaspekulaatiotkin sivuutat lapsenuskoisesti - aivan kuin ne nyt vain olisivat itsestään loppuneet. Höpö höpö. Ilman ERM:iä ja Euron synnyttämistä ne olisivat jatkuneet edelleen.
Kokeilehan sinä nyt listata, mitä huonoa muka EU on suomelle tuonut? Onkohan listan kärjessä "suorat tuorekurkut". :-D
Wiljami
...kun faktoilla osoitettiin hänen valheet vääriksi.
Koeta nyt hakea vielä linkki YYA-sopimukseen ja julista minut "ulkopoliittisesti epäilyttäväksi".
Wiljami
Jos pikku Wiljami luki tuon linkin takana olevan läksyn oikein hyvin, niin varmaan pikku Wiljami osaa nyt vastata, että paljonko suomalaisista teollisuustuotteista perittiin vastaan ottavassa EY/EU-maassa tullia vuoden 1977 jälkeen?
Eikö ole noloa kun tulee ensin uhottua raakasti ja sitten tietämättömyys paljastuu näin karulla tavalla?
Olet aivan oikeassa, että nämä matkapuhelinstandardit ovat KAUPPAPOLITIIKKAA!!! , jolla ei ole Euroopan POLIITTISEN yhdentymisen kanssa mitään tekemistä!!! Sinun pitäisi myös käsittää, että kun Suomi on ollut vuosikymmenet osa eurooppalaista vapaakauppa-aluetta, niin poliittiseen unioniin liittyminen ei tuonut mukanaan mitään taloudellista lisäarvoa.
Jos haluat tietää Nokian kasvun ja menestyksen syistä lisää, niin lue se kirja, jossa niistä kerrotaan. En nyt muista sen nimeä.
Korkojen lasku on glopaali ilmiö. Itse olen lukenut sellaisen arvion, että ilman EU:ta korkomme olisivat 1-1,5% nykyistä korkeammat.
En myöskään väittänyt, että valuuttaspekulaatiot olisivat itsestään loppuneet. Valuuttaspekulaatiot, pakkodevalvaatiot ja kaikenlaiset muutkin devalvaatiot loppuivat syksyllä 92, kun markka ja muut kiinteän kurssin eurooppalaiset valuutat päästettiin kellumaan. Sen jälkeen devalvaatiot ovat olleet teoriassakin mahdottomia. Tuon jälkeen myöskään valuuttaspekulantit eivät ole päässeet rahastamaan pakkodevalvaatioon ajautuneilla valuutoilla.
EU vei Suomelta itsenäisyyden. Pikkujuttu, vai?
On sinun kepulainen älysi onnettoman kapea, mutta lyhyt. Onhan se nyt aivan selvä, että tietoliikenteen standardointi oli myös kauppapolitiikkaa: KUULUVATHAN STANDARDOINNISTA VASTAAVAT ORGANISAATIOT EU:N POLIITTISEEN ORGANISAATIOON. Käytännössä kun UMTS standardeistakin sovittiin, tapahtui viimeinen päätöksenteko sekä EU:n että Yhdysvaltojen poliittisissa elimissä. Siis: matkapuhelinverkkojen standardeista sopiminen oli viime kädessä täysin kauppapoliittinen asia. Jos Suomi olisi ollut EU:n ulkopuolella, ei sillä olisi ollut mitään mahdollisuuksia saada Nokiaa hyödyttäviä standardeja sovittua.
Nokia sai EU:n avulla haluamansa standardit ja nyt se tahkoaa 2-3 mrd euron voittoja vuodessa. Sinun on kepunikki ihan turha tästä asiassa leikkiä kepubesserwisseriä. Minulla on tästä asiasta käytännön tietoa - sinulla on vain ylihärmäläistä kepuluulemista.
Näköjään tunnustit korkojen laskunkin EU:n ansioksi. Hyvä. "Vain" 1-1,5% matalimmista koroista säästyy paljon rahaa suomalaisten omaan käyttöön.
Et osannut heittää EU:n haitaksi muuta kuin onnettoman fraasin "EU vei itsenäisyyden". Kyllä ne suomen liput vieläkin liehuvat, hallituskin on suomalainen ja oikein kepuvetoinen, itsenäisyyspäiväkin on paikallaan.
Yritähän vähän parempia haittoja keksiä.... Jos osaat.
Wiljami
En minä jaksa näin älytöntä inttämistä enää jatkaa.
Jos sinä haluat uskoa, että Nokia olisikin halunnut amerikkalaiset matkapuhelinstandardit mikäli Suomi olisi EU-jäsenyyden sijaan ETA:n jäsen, niin usko pois.
Mutta jos sinulla on faktaa tuon standardisointiväitteesi tueksi, niin mikset jo paa linkkiä kehiin?
Nämä sinun faktasi tästäkin asiasta ovat samaa tasoa kuin ne "tullifaktat", joiden kertominen suurella metelillä varmaan jo kaduttaa.
Aivan, kun tuntuisi siltä, että Nokian kännyköiden kysynnällä ei olisi ollut mitään tekemistä Nokian menetyksessä. Jos joku kehittää ylivoimaisen tuotteen muihin kilpailijoihin nähden, siitä tulee yleensä standardi ja hyvä niin. Niin pitää ollakin. Siihen kannattaa satsata.
Ei standardeja tehdä pelkästään kauppaoliittisista syistä. Kuka käyttäisi standardia joka ei toimi tai ei ole kannattava? Vähän niinkuin UMTSin kanssa kävi.
Olet epäilyttävä kaikilla osa-alueilla.
Ainoa jonka hallitset on valehtelu ja asian vierestä puhuminen.
Vaihtoehtoisesti voit tietenkin olla niin tyhmä että et itse käsitä mitä shittiä oikein puhut.