Hei! Oon siis vasta kohta 16v täyttävä. Mulla alkoi muutama kk sitten menkat kunnolla "pienen tauon" jälkeen (oli tosi epäsäännölliset alkuun). Nyt sit ne on tullu suht säännöllisesti nää n. 3 kuukautta, mut oon myös huomannu hikoilevani paljon yöllä, etenkin juuri ennen menkkojen tuloa. On siis myös paljon öitä jolloin en erityisemmin hikoile, mutta n. muutamana yönä per kk hikoilen epätavallisen paljon. Yleensä sitten menkatkin alkavat varsin pian noiden ns. hikoiltujen öiden jälkeen. Mistähän tää tämmönen johtuis? Liittyykö hormonitoimintaan vai voiko olla vakavaakin? Olen käynyt lääkärillä sekä julkisella että yksityisellä vaivan takia, perusverenkuva ja kilpirauhasarvot ok. Kumpikaan lääkäri ei ollut huolestunut, vaan sanoivat että todennäköisesti liittyy hormoneihin. En silti saanut tarkempaa selitystä tälle, siksi se vaivaa edelleen mieltä... saattoi myös olla virhe googlettaa yöhikoilusta, koska esille tuli paljon pelottavia juttuja.
Onko kellään vastaavanlaista yöhikoilua (saatan herätä vaihtamaan kostean paitani keskellä yötä), jonka voisit jotenkin yhdistää menkkoihin?
Yöhikoilu ennen kuukautisia
3
1605
Vastaukset
- alunepävakautta
Vaihdevuosi-ikäisillä naisilla voi olla hikoilua hormonitoiminnan laantumisesta johtuen.
Koska sinulla on kuukautiset vasta alkanut, niin hormonitoimintasi ei ole vakiintunutta. Estrogeenitasosi ei ehkä vielä ole sillä tasolla, millä se olisi hyvä. Oikeastaan annan neuvoksi monipuolisen ruoan, riittävän unen ja riittävän liikunnan.
Parhaassa tapauksessa 1-2 vuoden kuluttua hikoilut ovat vain muisto. - älämurehdi
Yöhikoilua ennen kuukautisia on minulle ilmaantui noin 35-vuotiaasta lähtien. Yhdistän sen matalahkoon yleiseen estrogeenitasoon, joka johtuu iästä. Minulla siis "vanhuudesta" ja sinulla ilmeisesti nuoruudesta. Ennen kuukautisia estrogeeni on aina muutenkin matalimmillaan.
- Nainen29v
Mulla on ollut koko ikäni kuukautisia edeltävinä päivinä ja kuukautispäivinä vähän voimakkaampaa hikoilua(etenkin yöllä huomaan).Saman kaltaista on ovuloidessa. Menkat mulla ollu 12vuotiaasta, kierrossa ei heittoja juuri ole ollut. Olen tosiaan nyt 29v. Hormoonitoiminta norm.ja gynen mielestä on ihan normaalia, että hikoilee enemmän menkkojen tai ovulaation aikaan. Itse en huolestus..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2077276- 522804
- 1882271
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101633Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1521625Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191287- 741210
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381143Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä261121Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501019