Kuukausi sitten tuli ostettua käytetty vw polon. Kaupaan kuului vain alla olevat kesärenkaat. Niissä on päällisin puolin ihan hyvän kuntoiset peltivanteet.
Tänään kävin katselemassa käytettyjä peltivanteita tulevaa talvikautta ajatellen. Hinta on se tärkein tekijä valinnassa. Eli, 60eurolla löytyi sopivan kokoiset peltivanteet, tosin aika ruosteessa olivat. Onko ruoste kuinka paha juttu peltivanteissa? Onko ne parempi käyttää kesällä kuin talvella?
Ruosteiset peltivanteet kesärenkaisiin vai talvi?
4
794
Vastaukset
- Polonez
Vanteita on hyvä käyttää joko kesällä tai talvella riippuen vuodenajasta.
Ruoste on pelkästään hyvä asia. Jos kerros on paksu eivat varkaat vie vaikka renkaat olisivat hyvätkin. Jos säästät hiukan voit saada vielä ruosteisemmat vanteet.
Kaikkein parhaan turvan saat jos asennatutat vanteille kuluneet kiinalaiset renkaat.Jos se ruoste osuus vanteen ja kumin väliin, niin rengas saattaa vuotaa herkemmin. Tiedä sitten tekeekö ruosteinen reuna renkaasee koloja asentaessa, taas voisi vuotaa herkemmin?
Ruosteisuus voi kerätä likaa ja vaikuttaa hiukan tasapainotukseen. Näppärä kaveri hiekkapuhaltaa vanteet ja maalaa uudestaan. Talvella ne vanteet kylpee suolassa ja ruostuu herkemmin lisää, mutta muu auton ruostuminen tulee ennemmin vastaa.- Polonez
Jos vanteet ovat ruosteiset sisäpuolelta ei haittaa mitään.
Pane sisärenkaat eikö ruosteesta huolenhäivää.
Eikä polon vateita tarvise tasapainottaakaan.
- eetyer
Kaikki peltivanteet ruostuu talvella jos vähääkään ajaa tiesuolassa. Ei kannata hyväkuntoisia pilata tiesuolalla joten jätä hyväkuntoiset keäksi. Käytä niitä ruosteisia talvella, ne ruostuu kuitenkin tiesuolan takia.
Ei se pintaruoste haittaa koska pelti on kuitenkin niin paksua. Tuskin auton käyttöiän aikana saat vanteita ruostumaan niin että siitä tulisi jotain ongelmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne202297Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv402152Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k641693Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941667Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel801612Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.521492- 1131460
- 831149
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401027Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21905