Brexit ja Suomi vaan lomailee

Minusta tämä jos mikä olis kanssa iso uutinen maailmalla. Lomalaillaan, eikä edes katella vierestä. Eurokumppanit, palataan asiaan elokuussa, ai niin, mut Eurooppahan lomailee elokuussa. Päätetään sitten asioista vasta syyskuussa, jos meidät halutaan mukaan vastuuseen.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Britannian EU-äänestyksen tulos on järkyttänyt pörssejä.
Euroopassa keskeiset pörssit ovat avanneet poikkeuksellisen rajusti miinukselle Britannian Brexit-äänestyksen takia. Saksassa ja Wienissä laskua tuli 10, Pariisissa 8 ja Lontoossa 7,5 prosenttia.

Brittipankkien osakkeiden arvo on pudonnut 30 prosenttia, ja Saksassakin on nähty 20 prosentin pudotus.

Jo aiemmin Aasian keskeisten pörssien indeksit sukelsivat useita prosentteja. Pahin pudotus nähtiin Tokiossa, jossa alamäki oli aamulla yli 8 prosenttia.


http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001207262.html

Ranskalaisella kanavalla näytettiin juuri David Cameronin upea puhe, samaan aikaan kun suomessa lomaillaan, ja toimittajat vasta telkkarissa spekuloivat suomalaisten äimänä olevien enemmän kysymyksiä kuin vastauksia esittävien ymmällä olevien sumalais"asiantuntijoiden" kanssa.

Katsokaa se puhe, se on loistava !

Äänestä

Suomessa televisiossa, kun poliitikoista ei ole havaintoja, toimittajat keskittyvät pohtimaan protokollaa tässä erokysymyksessä. Sehän nyt on aivan sivuseikka. Höh. Lisäksi suomalaistoimittajien suusta on Brexit-äänestyksen yhteydessä useampaan otteeseen heitetty ilmaan, että sehän on neuvoa-antava kansanäänestys, ikäänkuin sitä ei tarvitsisi noudattaa. Ottakaa huomioon, että toimittajien pitäisi olla se demokratian ja kansanvallan vahtikoira ja airut. Suomessa näillä on takaraivossa aivan selvästi Britannian kansanäänestyksen sivuuttamisen mahdollisuuksien hakeminen. Suomessa se sivuutettaisiin varmaan mennen tullen ja toimittajien hyväksymänä. Halveksin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helinä-keiju3 kirjoitti:

Minusta tämä jos mikä olis kanssa iso uutinen maailmalla. Lomalaillaan, eikä edes katella vierestä. Eurokumppanit, palataan asiaan elokuussa, ai niin, mut Eurooppahan lomailee elokuussa. Päätetään sitten asioista vasta syyskuussa, jos meidät halutaan mukaan vastuuseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu