Kärsämäki
Kunnassa ostettiin 24200 litraa 100% alkoholia
eli 11,3 litraa 15-vuotta täyttänyttä kohden.
Oluen osuus 100% alkoholista: 48,33 %
Väkevien osuus 100% alkoholista: 32,47 %
Viinien osuus 100% alkoholista: 11,33 %
Lonkeron osuus 100% alkoholista: 4,94 %
Siiderin osuus 100% alkoholista: 2,93 %
Kunnassa ostettiin 24200 litraa 100% alkoholia
eli 11,3 litraa 15-vuotta täyttänyttä kohden.
Oluen osuus 100% alkoholista: 48,33 %
Väkevien osuus 100% alkoholista: 32,47 %
Viinien osuus 100% alkoholista: 11,33 %
Lonkeron osuus 100% alkoholista: 4,94 %
Siiderin osuus 100% alkoholista: 2,93 %
Vastaukset 31
Vanhimmat
Myyväänkö kärsämäellä noin vahavaa olutta 48,33 rosenttista?
hyvä huomio, sillä bontikka tilastoista buuttuu
sillä+yrittäjäystävällisellä+bontikalla(ei+tukiaisia)+on+lantrattu+Sipilän+2,7%nen,+ruåttista+haettu(Sipilä+suosittaa)+ja+siten+em+ostettuun+mellaöljy-+olueeseen+Suomessa+sekoittamalla-+"yrittäjä-bontikkaa(Sipilä+tukee+yrittäjiä)+on+saatu+mellakkaöljy´n+alkohooli+bitoisuus+nousemaan+48,33%+tiin,+em,+on+tulos+Keskustapuolueen+PM+-tasoisesta+alkohooli-poliitiikasta+Anno+2016
122 jm tynnyrijono birtua
ja 152 jm kaatunnutta
274 jm juojain kanssa
ugh!
em tieto ei kuulune hyshyshys! sopimuksen sanktioon?
em tieto on KARMAISEVAA! luettavaa entisessä SM tasoisessa Kärsämäessä, ei ihme, että jäntevyys on jänteistä kadonnut -ja urheilun nousu Jonekseen.
sitä se on se "Valinnanvapausss
Suosittelen "Brexiä suksen pohjiin
15 vuotta mutta 15-vuotias; unohdin että täällähän keskitytäänkin enemmän ryyppäämiseen. Ei se ole niin nöpön nuukaa.
eipä vainniskaan, mutta on hilikulla SM tasoon,taasss
Kuntain+työllistäväin+kunnassa+ei+juopotella;
+Pyhäntä
Kunnassa+ostettiin+4920+litraa+100%+alkoholia
eli+4+litraa+15-vuotta+täyttänyttä+kohden.
Oluen+osuus+100%+alkoholista:+88,42+%
Väkevien+osuus+100%+alkoholista:+0,45+%
Viinien+osuus+100%+alkoholista:+0,06+%
Lonkeron+osuus+100%+alkoholista:+6,71+%
Siiderin+osuus+100%+alkoholista:+4,37+%
Korkatti kasvattaa tilastoja kärsämäellä. Jouko satsaa muuttaviin asukkaisiin sekä työllistää Seppälänkin.
vaarana on kämäellä myös joutua "hullunkirjoihin!
vaarana on hulluksi haukkujat vaarannan dehath 308
etkö tiedä mikä on deaht 308, seon 308,lla, 308 m detrao urogallus, dehad!
yleensä en vanhaa ammu kun siinä on paskanmaku
mutta jos Brexit vie, on pakko gallus kaataa
100 m haulikon naliin
kyllä kai kärsämäen enemmistön ydin ymmärtää aloittajan ironian, eikohan se passaisss tässä talouden tilanteessa kämäki taivaan astujille tulla maanpäälle, laskeutua korokkeelta, että jalkautuisitte ja alkaisitte puhumaan niin kauppyhtiön ynnä paanulinnan, kuin huoltistenkin kohtauksisa kuin "normaalit, siitä se se "konsesuss lähtee, ja ulos tullessani en enää kiroo teitä lestoja helvettiin.
vdesta 1986 alkaen
juuri oli tieto miten sulkeutuneen yhteisön sisäsiittoisuuden geenit aiheuttaa "poikkeavuutta hengessä ja ruumissa ynnä aivo-toiminnassa.
tämän allekirjoitan, kokemmuksellisena tuotoksenna, olen monisa kylissä ollut, mutta Kärsämäki on todella valoa vaella ja syy on lestaatiolaisuus, em sulkeutunut uskonto pitkässä juoksussa tuottaa vääääjäääämättömästi hullluutta, henkistä ja ruumiillista, edenkin nuorille hengen ja ruumiin hyväksi käyttöä.
ymmärrä sinä vanhempi, ett pienikin hipaisusi tyttäresi billuun muistaa ylihautojen
miten kunta jossa 4-tie halkoo kylän, voi vajota pohjavesiin?, vastaus; sisäsiittoisuus, lestaatiolaisuus ja pelko vennamosta ja kommareista
Räksämäki on läpikulkukunta josta ostetaan lomaviinat ja mökkiolhuet. Juopottelumatkojen varrella oleva retkieväiden keruupiste se siis vain on.
Nämä tilastot ovat kovin harhaanjohtavia. 4-tie kulkee Kärsämäen läpi. Hyvin monet ohikulkijat ostavat viinansa läpikulkumatkallaan. Kuitenkin alkon myynti lasketaan Kärsämäkisten nimiin. Pyhäntä taas on sivussa eikä siellä ole alkoa. Siksi siellä oluiden ja siiderin osuus niin korkea kun sitä saa paikallisista ruokakaupoista. Siellä tilastoissa ei juurikaan näy muita kuin paikalliset ja satunnaiset kävijät. Tuskin todellinen kulutus on kämäellä sen suurempi kuin muuallakaan. Katsokaapa tornion ja nuorgamin tilastoja. Siellä luvut ovat aivan eri luokkaa. Tämä puolestaan johtuu ruotsalaisten ja norjalaisten viinaralleista, mutta tilastot lasketaan kuitenkin paikkakunnan asukaslukuun verraten.
näyttis, perusteena pyhännän väkilukuun(kaikki) suht, että kämäki kuluttais 8 lt vs phäntä 3.2 lt
saako+se+kunta+tuosta+wiinojen+myynistä+%
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/art2281661
kippisterveydexi