ja laittavat ne omiin verovähennyksiinsä. Näin on maalla toimittu aina. Mikään ei näille eläteille riitä. Verottajan kannattaisi joskus käräyttää joku varoitukseksi muille.
Maajussit kerjäävät kuitit lähipiiriltään
uhriksijoutunut
17200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olipas oikea juhannusvale patoloogiselta valehtelijalta.
Suomessa euroopan kalleimmat elintarvikkeet...!!!!
Maatalouden tukeminen on siis kivirekenä yhteiskunnalliselle kehitykselle. Sen olemassa olosta on vaiettu, se on pyhä asia, josta ei saa puhua. Tuki perustuu kylmänsodan asetelmiin.
Suomen oloissa, tukea jopa lapissa viljeliöitä on järjetöntä. Annetaan miljoona vuodessa jollekkin, joka leikkii työntekoa, hullua.
Myös maaseudun kehittäminen kärsii maatalouden tukien saannista.
Tuet ovat tehneet elintarviketeollisuudelle hallaa, kuluttajien tehtävänä on rahoittaa ylisuuret voitot ja investoinnit, "turvallisilla" hinnoilla. Prisma ketjut investoivat miljardeilla, investoinnit maksettiin vuodessa pois! Miljardien kulut!
Lidel maksaa ketjunsa rakentamista vieläkin, ja myy silti halvimmilla hinnoilla.
tyhmä on se joka maksaa, ja äänestää vaaleissa jatkuvuutta maatalouden tuille....
suomessa euroopan suurin tuloveroaste,euroopan suurin autovero, euroopan kalleimmat asunnot, vuokrat. suomessa euroopan huonoin ostovoima rahalla., suomen terveydenhuolto maailman parasta kunnes sairastut, vanhusten huolto huonotasoista ..jne.........
Elintarvikkeet ovat vieläkin kalliimpia verrattuna esim. saksaan, jos siellä haluaa syödä todella edullisesti on todella halpaa ja laadukas ruoka huomattavasti halvempaa. Puhumattakaan palvelusta ,joka liittyy elintarvikkeisiin, ravintolat erilaiset kotitilausmenetelmät yms. tuodaan kotiovelle vaikka lehmä jos haluat!
Ruotsissa on halvempi ruoka !
Näin nettiaikana tuollainen tutkimus on helppoa tehdä eu-maiden välillä jos vain aikaa ja kielitaitoa riittää.
Jonkinlaista tutkimustulosta saisi varmaankin kuukauden tutkimisella, esimerkiksi joku koululainenhan tuosta voisi tehdä tutkimusta kotoa käsin ja samalla saada sitten gradun tai muuta tehtyä.
Näin perstuntumalta Suomi on kaikista maista, joissa olen käynyt, elintasoltaan heikoin.
Suomi on ylivoimaisesti kallein euromaa.
Syynä on mieletön ja moninkertaistuva verotus, joka nostaa
esim. ruuan hintaa kuluttajille. Kaikki muukin on kalleinta, jos
otetaan huomioon suomalaisten mitätön ostovoima.
Syynä kalleuteen ovat pullatakinan tavoin kasvanut vikamiesten määrä, sekä heidän anteeksiantamattoman tehottoman toiminnan ylläpitoon sekä liiallisiin eläkkeisiin kuluvat valtavat eurosummat.
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=160253&start=0&tstart=0
höpö höpö tosiasia varmaa tietoo
Joskus on kyllä kauppoja tehty ilman kuittiakin - heh heh
kuittia tarvitse antaa,
eikä siinä terveystarkastajaa tarvita,
kun junttieinari myy elintarvikkeita traktorinlavalta,
tukipummit on etuoikeutettuja,
niillä on ihan omat lakinsa...
Ilmankos kirjanpito näyttää tuloksen aina miinusmerkkisenä.
Se on sitä verosuunnittelua kuomaseni.
Alvit maksaa normiduunari mutta tukikepuli kerää sukulaisilta kuitit ja vähentää ne maatalouden verotuksessa.Tukijussillahan ei ole kirjanpitovelvoitetta vaan ainostaan muistiinpanot kenkälaatikossa.
On se kun kreikassa tämä meno. Ei käy kateeks sitä saksalaist roikkaa joka joutuu jämptie kaa tulevaisuudes setvimähä.
SDP:n Huittisten piiri on antanut jäsenilleen pysyväisyysmääräyksen käytettyjen vessapapereiden talteenotosta. Antti Rinne aikoo niillä anoa verohelpotuksia. Petosmies yrittää kaikkensa.
Sisilialaisetkin rehellisempii.
Miksi tulit tänne räksyttämään. Kun kerran tiedät näin tehtävän, mene verotoimistoon ja ilmianna kyseinen henkilö.
Luuletko ettei verottajakin tiedä. Todistaminen on ihan eri asia.
Maatalouden kuittitehtailu tulisi ottaa erityistarkasteluun
Ala tarkkailla välittömästi.
maalainen ilmianna itsesi !
Hirttää paikalleen mikäli verenimijä yllätetään varastamasta.