Ahneus lienee hyve?

Tässä pitäjässä asuu ahneita ja kateellisia ihmisiä. He pitävät tätä pitäjää maailman parhaana paikkana. He eivät ole kuulleet koskaan mitään pahaa sanottavaa pitäjästä. Totuuden nimissä sanon, että he eivät tiedä hevon paskaa mistään! Tämä on homeinen ja jumalan hylkäämä paikka!
13310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Näin kesän aikaan näyttää, että on pieni sievä vihreä kylä. Mutta tällaisia jumalan ihmeitä on Suomi pullollaan. Totta puhuen täällä on ilkeitä ihmisiä. Valehtelijoita, selkään puukottajia, juoruisia ja kuppikuntaista väkeä. Eipä paljon kiinnostaisi asua täällä.
Mutta "kun muuta mahdollisuutta ei ole", niin täälläpä sitä on oltava.
Kiitos aloituksesta, se on oikea ja ajankohtainen hyvin moneltakin kohdin.

Äänestä
  • Puhut asiaa, en jaksa enempää kirjoittaa, tämmöstä täälä on ollut kautta aikojen , ja tulee olemaan !

    Äänestä

Kohta pääsöö puolukkaan toverit!

Äänestä

Sinä. joka olet mukana alaspäin menossa, korvaamaton Pyhäjärven suurhenkilö, pääläri-erkki, suoritat uskollisesti elämäsi suurinta julistustyötä.
Tätä ei oteta sinulta pois, voit olla luottavainen.

Äänestä

Kyllä te sieltä pois pääsette jos on niin paha olla, ellette ole jotain peräkamarin nyhveröitä. Parantakaa paikkaa tai lähtekää pois niin ainakin sitten paikan taso paranee koko nimi ei ole tyhjänvalittajat paikalla

Äänestä

Mielestäni en ole ahne tai kateellinen. Palkkatyössä käyn ja maksan siitä veroja. Ihan tyytyväinen olen asumiseeni ja palvelutasoon paikkakunnalla. Kaikkeahan ei aina voi saada, kompromisseja joutuu tekemään mutta nykyisin mm. luonto lähellä, hyvät monipuoliset ulkoilumahdollisuudet. Tuntemani ihmiset mukavia, avuliaita. En kuulu mihinkään poliittiseen järjestöön tai muuhun päätöksentekoporukkaan. Aikaisemmin olen asunut, opiskellut ja työskennellyt neljällä eri paikkakunnalla joten näiltä osin perspektiiviä löytyy.
Miksi valittaa jos ei ole valittamista? Miksi sitä ei saisi sanoa ääneen. Miksi ei saisi olla tyytyväinen omassa elämässään?
Jos Vintti Villestä pahalle tuntuu, kannattaa oikeasti vaihtaa maisemia ja käydä katsomassa muutakin kuin naapurikuntien ABC-huoltoasemia. Tähän meillä kaikilla vapaus koska elämme vapaassa länsimaisessa demokratiassa nimeltä Suomi.

Äänestä
  • VinttiVillen vintti on piemeenä.

    Äänestä

  • Puhuit vähän mutta ASIJAA Kiitos

    Äänestä

  • Sinäpä et tunnekaan makea, pääläritä, komurantasta ja mitä näitä onkaan. Istupa päivä huoltamon baarissa, kuuntele ja kirjoita tänne sitten, a alapää.

    Äänestä

Huoltamon baarissa kun elämäänsä viettää ja sieltä mielipiteet niin eipä ole kumma jos ahdistaa. Mene ulos raittiiseen ilmaan aivot saa happea ehkä ajatukset alkaa kirkastua.

Äänestä
  • Ei bensankatku ja musta kahvi ainakaan aivotyöskentelyä paranna. Lisäksi kun ympärillä "tynnyrissä kasvanut" porukka niin jo vain kaikenlaisia aivopieruja, ajatuksia ja mutu totuuksia syntyy

    Äänestä

  • Kiitosta vaan tuolle suurelle arvostukselle, jota kaupunkilaiset saavat lukea näiltä palstoilta viime vuosina lukea. Äänestäjien arvo on???? näiden juttujen mukaan 0_0 aivopieruja????

    Äänestä

Joo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VinttiVille kirjoitti:

Tässä pitäjässä asuu ahneita ja kateellisia ihmisiä. He pitävät tätä pitäjää maailman parhaana paikkana. He eivät ole kuulleet koskaan mitään pahaa sanottavaa pitäjästä. Totuuden nimissä sanon, että he eivät tiedä hevon paskaa mistään! Tämä on homeinen ja jumalan hylkäämä paikka!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu