Kuittia kolikoiden ostosta?

Miten, kenelle kolikot maksetaan Suomessa?
Minkälaisen kuitin maksusta saa?
18497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Turhaaa

Äänestä
  • Naurahdin. Ei pelkästään siksi, että tämä on niin Wincapitamainen kusetus, vaan myös siksi, koska vyölaukkumies on mukana tässä. :D

    Äänestä

Ei kolikkoja voi maksaa. Laskuja voi maksaa.

Äänestä

Sijoittaja tarvitsee lopullista verotusta varten dokumentin hankintahinnasta.

Muuten verotus kohdistuu koko myynnistä saatavaan tuloon, josta normaalisti vähennetään hankintahinta tai hankintahintaolettamus.

Äänestä

Hankintaolettama+20%+nollasta...nollaan.

Äänestä
  • Kuitti tarvitaan tappion vähentämiseen. Kun ostaa viidellätuhannella ja kolikot ovatkin nollan arvoisia, siitä saa 1500 euron vähennykset.

    Äänestä

  • Karavaani_nääntyy kirjoitti:

    Kuitti tarvitaan tappion vähentämiseen. Kun ostaa viidellätuhannella ja kolikot ovatkin nollan arvoisia, siitä saa 1500 euron vähennykset.

    Tuo onkin ainoa tuotto.

    Mutta onko rikollinen tappio verovähennysoikeus..
    Hannu vei miljoonia, verottaja ei hyväksynyt mitään.

    Äänestä

  • Onko silloin voitolla jos 5000 meni ja verottajalta kotiutat 1500

    Äänestä

  • Verohomo kirjoitti:

    Tuo onkin ainoa tuotto.

    Mutta onko rikollinen tappio verovähennysoikeus..
    Hannu vei miljoonia, verottaja ei hyväksynyt mitään.

    Ei ollut pojilla kuittia Wincapita-rahoista.

    Äänestä

  • Kirjanpitolaissa on pykälä jos ei saa kuittia voi sen itse tehdä.. Voipi laittaa samalla vähän isomman..ahne saa olla.

    Äänestä

Hyväksyykö+verottaja+oikeasti+kuitin+"+maksettu+jaskalle+38'000€,++tällä+on+ostettu+koulutusta+ja+sen+kylkiäisenä+saatu+jotain+kolikoita,+arvoltaan+tuntematon+ostohetkellä+"+Onko+yksityishenkilön+verotusdainoadtaatio+ainoasataa+kirjanpitolain+säätelemä?Myöskin+maksettu+veronmäärä+pitäisi+pystyä+yksilöimään.+Koulutusmateriaalista+tulee+maksaa+veroa+8+vai+10%+?Kuitista+tulee+selvitä+kenelle+on+maksettu+yksiselitteisesti.Kun+maksu+vastaanotetaan+Suomessa,+on+maksetun+rahan+fyysinen+vastaanottaja+vastuussa+lainmukaisesti+menettelystä.Palkkatyösuhteessa+raskas+vastuu++siirtyy+yritykselle.

Äänestä

Saatana saatana nyrkkiä iskua puukkoa sinkoa helvetti helvetti rahat takaisin

Äänestä
  • Tota noin ... tekisit mieluummin rikosimoituksen. Sillä tavalla saataisiin poliisi tähän mukaan. Kun on kyseessä asianomistajarikos, niin jonkun pitää tehdä rikosilmoitus sitä henkilöä vastaan joka sinut on tähän mukaan huijannut!

    Äänestä

  • Avotampio_ kirjoitti:

    Tota noin ... tekisit mieluummin rikosimoituksen. Sillä tavalla saataisiin poliisi tähän mukaan. Kun on kyseessä asianomistajarikos, niin jonkun pitää tehdä rikosilmoitus sitä henkilöä vastaan joka sinut on tähän mukaan huijannut!

    Vaikeahan sitä on tehdä ilmoitusta jos ei ole edes mukana? Mennä nyt tekemään ilmoitus että olen suomi24 sivulla vastustaja ja kirjoittelen sinne mitä sattuu. Kirjoittelin sinne vähän rumia sanoja ja uhkailin käyttää sinkoa ja puukkoa. Hyvä tulee jatkakaa poijaat vain satujen kirjoituksia. Hehhehehhehehe

    Äänestä

  • Kylläseonpoijaat kirjoitti:

    Vaikeahan sitä on tehdä ilmoitusta jos ei ole edes mukana? Mennä nyt tekemään ilmoitus että olen suomi24 sivulla vastustaja ja kirjoittelen sinne mitä sattuu. Kirjoittelin sinne vähän rumia sanoja ja uhkailin käyttää sinkoa ja puukkoa. Hyvä tulee jatkakaa poijaat vain satujen kirjoituksia. Hehhehehhehehe

    Jaa ... taisin sitten käsittää kommenttisi totaalisen väärin. Sorry. Ja ei ollut eka kerta eikä takuulla viimeinenkään .... näillä mennään ...

    Äänestä

Miten, kenelle kolikot myydään Suomessa?
Millaisen eurosumman kolikoista saa?

Äänestä
  • Omalle alalinjalle/ylälinjalle voi myydä ja hinnan saa varmaankin päättää itse.
    Kenellekään ulkopuoliselle myynti ei onnistu, eikä niitä kukaan ulkopuolinen haluakaan. Tuskin saa edes alalinjalleen myytyä tuohon reilun 5 euron hintaan.
    Nythän myydään OneTabletia 550 eur 30eur postit tullit ja alvit päälle.
    Hienoa seurata mitä Rujo keksiikään ja kukaan "asiakas" ei kyseenalaista mitään.

    Äänestä

Ei 5000€ koulutuksesta tule mitään tappioita. En tiedä saako koulutusmaksuja vähentää verotuksessa. Tokenithan ovat lain kiertämisen takia ilmaisia, joten louhintaopiskelun jälkeen tulevat kolikotkin ovat ilmaisia. Ei niillä kai ole mitään hankintahintaa verotuksen näkökulmasta. Louhinta varmaan on hirveen vaikeeta. Joutuuko painamaan hiirellä yhtä nappia "siirrä toukkenit louhintaan" vai lukeeko sivuilla "muuta nappia painamalla ilmaiset tokenit arvottomiksi Onecoiksi". En ole itse mukana tässä Onecoin miljonääripelissä. Kiinnostaisi tietää kuitenkin, minkälaisen koulutuksen saa 5000€:lla? Oppii painamaan hiirellä nappia vai onko monimutkaisempi koulutus kyseessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jussikeskustelujentuote kirjoitti:

Miten, kenelle kolikot maksetaan Suomessa?
Minkälaisen kuitin maksusta saa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu