Lääkäri pulaa Lieksassa

Lieksassa valitetaan jatkuvasti lääkäri pulasta. Tätä en usko, ensimmäiset lääkärithän on jo potilastoimistossa tekemässä diagnoosia, sillä nämä vastaanottovirkailijat "luulevat" olevansa LÄÄKÄREITÄ!!
Heille ei kuulu "p..." vertaa vaivat, eiköhän se ole oikeiden lääkäreiden tehtävä tehdä se diagnoosi.
5119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä on täynnä moniosaaja, kai ne lääkärihommat osaa?

Äänestä

Kouluakäymätön vastaanottoapulainen valikoi lääketieteellisen tietämyksensä perusteella lääkärinhoitoa tarvitsevat potilaat ja antaa ohjeet. Silloin ei tule lääkäripulaa, kun osa sairaista saa lähteä takaisin kotiinsa sairastamaan. Voidaan kuitenkin kysyä, kuinka hyvin potilaiden sairaudet pysyvät salassa!

Äänestä
  • siinä karsitaan lume-lääkkeitten hakijat jotka ei todellisuudessa tarvitse lääkärin diagnoosia , hyvä systeemi

    Äänestä

Sama kokemus aloittajan kanssa. Vastaanottovirkailijan pitäisi vain antaa aika lääkärille ei puuttua sairauden arviointiin.

Äänestä

Tuokin pisterunkkari olisi hyvä saada suljetulle osastolle lääkäripulasta huolimatta!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Arvauskeskukseenko kirjoitti:

Lieksassa valitetaan jatkuvasti lääkäri pulasta. Tätä en usko, ensimmäiset lääkärithän on jo potilastoimistossa tekemässä diagnoosia, sillä nämä vastaanottovirkailijat "luulevat" olevansa LÄÄKÄREITÄ!!
Heille ei kuulu "p..." vertaa vaivat, eiköhän se ole oikeiden lääkäreiden tehtävä tehdä se diagnoosi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu