Ostatteko yleensä kesällä mansikota ?ostatteko torilta vai jonkun kaupan pihasta ? Vaikuttaako hinta ostopaikkaan ?
Tämän kesän mansikat.
Keskikesänmansikka
7223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä ostopaikka vaikuttaa hintaan.
Hinta ja myyjä vaikuttaa ostopaikkaan.
Kojun välittömässä läheisyydessä tupakkaa pössyttelevä ulkomaalaisen näköinen naismyyjä ei herätä luottamusta.
Olen pitkään kaivannut makeaa mansikkaa,sitä oikeaa. Mutta mansikkakojut ovat täynnä raakoja mansikoita. Ei mansikka ole kypsä vielä silloin kun sen pinta muuttuu punaiseksi. Kypsyminen vaatii aikaa. Suurin osa on vielä puoliksi keltaisia mitä myydään. Miksiköhän ihmisiä on höynäytetty ostamaan raakoja mansikoita, eikä kukaan tajua sitä. Täydestä menee kuin väärä raha.
joo ei ne ole kypsiä jotka ei ole vielä kukkinut.
Kerrankin kutakuin asiallinen keskusteluketju tällä Sastalaman palstalla! Ei ole sekoitettu mukaan kaikkia äijänkivi-juttuja! Kiitos siitä keskustelun avaajalle, vaikka hän se yksi ja sama ainoa henkilö onkin, joka täällä kaikenlaista kyselee päivästä toiseen ja tunnista toiseen?
luomumansikoiden kypsyä omaan tahtiinsa mehevän kypsiksi ennenkuin niitä viedään myyntipöydälle?
Mikä ihmeen hinku ihmisillä on saada mansikoita liian aikaisin? Pitkä kesä on edessä.
Ostin isoja mansikoita ja ne olivat sisältä aivan onttoja. En ole aikaisemmin törmännyt tällaisiin. Ajattelen, että ne on täytynyt kypsyttää jollain hormonilla.