Hei, minulla on elokuun loppussa minikesäloma ja yhtenä vaihtoehtona pidän Kalajoen hiekkasärkkiä. Lähden reissuun kahden koiran kanssa, enkä edes ajattele hotellimajoitusta vaan mökkiä joka on sallittu lemmikeille. Haluaisin yöpyä kaksi yötä. Voisinko täältä saada linkkejä/vinkkejä mistä voin kysellä mökkiä vuokralle pariksi vuorokaudeksi? Olisi mukava jos mökki sijaitsee hiekkasärkkien läheisyydessä. Saako koirat myös käydä uimassa ko. rannalla vai onko kokonaan kiellettyä? Ja onko siellä siihen aikaan iltaelämää jos haluan nauttia drinkin vai pitääkö varautua pussikaljaan rantakivellä? :)
Miniloma elokuussa
saralina
8233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei, keskusvaraamosta saat parhaiten selville koirille sopivan mökin. Olet näköjään poikkeuksellisen valistunut koiran omistaja, kun kysyt uintimahdollisuuksia koirille. Yleisillä uimarannoilla ei saa koiria uittaa eli pitäisi löytää paikka, jossa ei koirat ei pääse ulostamaan (lue saastuttamaan) uintivesiä/rantahietikkoa. Eiköhän semmoinen täältä löydy pienen karttaan tutustumisen perusteella. Tervetuloa!
Olenpa meressä nähnyt semmoisia ihmisenkuvatuksia, että kyllä sinne pari sisäsiistiä koiraankin mahtuu. Varsinkin kun kieltoja ei valvo kukaan.
Kiitokset kommenteista. :) Katselempa keskusvaraamon sivuja jos jokin kiva mökki löytyisi. Mun koirat tykkää rypeä ihan kaikkialla missä vettä vaan on, joten ei ole tarve viedä julkisille uimarannoille. Olisi vain kiva "uida" yhdessä koirien kanssa.
Ei nyt ainakaan kalajoelle kannata tulla. Näithän paikallisten asennoitumisen eläimiin jo tuosta ensimmäisestä vastauksesta. Ylihintainen majoitus ja p@skat palvelut.
Hei,
Uimarannoille ei saa tuoda koiria. Sitten jos jossain on joku lätäkkö tai muu vesialue mikä ei ole uimaranta, niin sinne saa kyllä heittää koiran.
Meidän koira tykkää polskia kaikenlaisissa rapaojissa ja syödä lupusammakoita Löytyisikö sieltä rapaojia koirallemme?
kirjoitti taru anneli ja jatkoi unimaailmaansa
Hirveät säät taas kerran täällä Suomessa. Aion pysyä miltei koko kesän nyt täällä stadissa ja olla vähän välillä kenties snadissa. Kyllä se siitä.