Seitsemännen Päivän Adventtikirkon päämaja sijaitsee Silver Springissä yhdysvaltojen Marylandissä. Kuinka paljon menee Suomen Adventtikirkon jäsenien kymmennyksistä päämajan käyttöön?
Paljonko Adventtikirkon päämajaan menee rahoja ?
20
215
Vastaukset
- näinsevainon
Murto-osa.
- Kymmenyksiä_maksanut
Päämajaan menee 16% prosenttia, ja siitä osuudesta 30 prosenttia kulkeutuu takaisin omalle piirikunnalle. Lisätietoa esim. täällä: https://www.gccsda.com/resources/31
- pyhpyhjapyh
Höpönlöpön. Tuo on yhden jenkkipiirikunnan laskutapa. Suomessa menee ihan toisin.
- nomitensuomessa
pyhpyhjapyh kirjoitti:
Höpönlöpön. Tuo on yhden jenkkipiirikunnan laskutapa. Suomessa menee ihan toisin.
No kerropa miten Suomessa menee? Minä rohkenen väittää ettet edes tiedä.
- pyhpyhjapyh
Lue Kain kommentti alta.
- Niinluinkin
pyhpyhjapyh kirjoitti:
Lue Kain kommentti alta.
Niin luinkin mutta sinä et tiennyt ennen kuin itsekin luit tämän kain kommentin. Se oli se pointti.
- pyhpyhjapyh
Niinluinkin kirjoitti:
Niin luinkin mutta sinä et tiennyt ennen kuin itsekin luit tämän kain kommentin. Se oli se pointti.
Valehtele itsellesi niin paljon kuin haluat. Ei hetkauta mua.
- Pientä.viilausta
Kukaan ei sitä pysty valvomaan, että kuinka paljon sinne USA:n päämajaan tilitetään Suomen adventtikirkon toimesta rahoja. Meillä on keinot pimittää suurimmalta osalta tilityksiä. Ei me nyt mitään hölmöjäkään olla.
- jumalattomalle
Valheesi ei kuule hetkauta yhtään.
- valehtelijalle
Pystyypäs, koska kirkon kirjanpito on julkisen valvonnan alainen. Verottaja ja Deloitte tietäisivät, jos tuollaista olisi. Olet muutenkin vain valehtelija.
USAn adventtikirkko maksaa kirkon päämajan kulut suurelta osin. Yrittävät neuvotella uutta järjestystä, joka saisi muutkin osastot, varsinkin vauraampien läntisten maiden ja Austraalian seurakunnat lisäämään osuuttaan. Mahdollinen seuraus rahoitusrakenteen muutoksesta näytti, kun viimeksi siitä luin, olevan se, että keskustoimisto pakotetaan laihdutuskuurille. Ihan hyvä.
Suomen adventtikirkon kymmenyksistä ei USAan mene suoraan mitään. Täällä oikea kysymys on se, paljonko rahaa lähetetään kirkon Trans-Euroopan osastoon Englannissa. Se ei ole kovin paljon. Muutama prosentti - tarkka tieto on jossakin laatikossa, mutta näin kesällä on hauskempaakin tekemistä kuin laatikoiden kaivaminen. He sitten lähettävät saamistaan kymmenyksistä jonkun osan edelleen USAan. Mutta kyse ei suurelta osalta ole kirjaimellisista rahasiirroista vaan kirjanpidollisesta siirrosta, koska tästäkin rahasta tulee tuntuva osa palaa takaisin erilaisina avustuksina.
Ei siis syytä huoleen.
Sitäpaitsi useimmat adventistit ovat ihan sitä mieltä, että Herran työtä saa ja kuuluu tehdä muuallakin kuin Suomen rajojen sisällä, enkä ole juuri kuullut valituksia siitä, että eurosta vaikka kolme tai viisi senttiä käytettäisiin jossakin muualla. Onhan kirkolla nytkin sellaisia suomalaisia lähetystyöntekijöitä kehitysmaissa, joiden palkka ainakin osin maksetaan näistä kansainvälisesti kootuista kymmenysrahoista.
Kai- Homeleipä
Saarn.11:1. Biblia. Anna leipäs mennä veden ylitse, niin sinä pitkän ajan perästä löytävä olet. Näin asian ilmaisee kirjakäärö.
- ihmettelen.suuresti
"...tarkka tieto on jossakin laatikossa, mutta näin kesällä on hauskempaakin tekemistä kuin laatikoiden kaivaminen."
Sinulla Kai Arasola ilmeisesti huono muisti? Käytät nimittäin usein viesteissäsi tuota ilmaisua; "jossain se tieto on, mutta en nyt viitsi ruveta sitä penkomaan, (kun ette edes ole sen arvoisiakaan)".
Luulisi EPV-pastorin muistavan edes joitain faktoja edustamansa kirkon käytännöistä?
Vai onko asia kenties niin, että valtuudet asioiden kertomiseen vain eivät riitä?
(EPV=eläkepäiviään viettävä)Olet oikeassa, muisti ei ainakaan tällaisten turhien tietojen osalta ole parhaimmillaan. Sen kyllä muistan, että olen tällä palstallakin joskus antanut aiheesta tarkempaakin tietoa. Kiinnostuneet käyttäkööt palstan hakutoimintaa.
Niistä ajoista, kun olin kirkon hallituksessa on jo kolmatta vuotta eikä aihe niin sytytä, että kannattaisi jättää tärkeämmät hommat vanhojen pöytäkirjojen setvimiseen. Sitäpaitsi, tietoni ei välttämättä olisi tarkka, vaikka mitään suuria muutoksia ei menneen runsaan kahden vuoden aikana olisikaan tapahtunut. Aiheesta on myös tiedotettu Nykyaika -lehdessä.
Mitään tiedottamisongelmaa en tällaisessa asiassa näe. Kirkon virkailijat ovat tietenkin oikeita henkilöitä selvittämään kirkon rahankäyttöä. Tässä viestiketjussa kyse on yleisestä rahankäyttöön liittyvästä periaatteesta ja uskon vakaasti siihen, että kaiken lahjoituksina saadun rahan käyttöön liittyvän on oltava läpinäkyvää ja hyvin tiedotettua. Tämä periaate on sen verran tärkeä, etten alkaisi kysellä lupaa, jos minulla joku tähän liittyvä tieto on.
Sen sijaan kirkon yksittäisiä henkilöitä, yksittäisiä lahjoituksia tai yksittäisiä rahankäyttöä koskevia päätöksiä ei liene tarkoitettu julkisuuteen. Niistä kertokoot asianosaiset tai kirkon virkailijat. Ne eivät kuulu minun kommentoitavakseni - paitsi, jos tieto jo on kirkon virkailijoiden tai muiden asianosaisten julkistamaa.
Kai
- Malliesimerkki.pahassa
Sisäänpäin kääntyneellä kultilla ja lahkolla on luonnollisesti paljon salattavaa. Adventtikirkko on yksi pahimmista lahkoista, jonka toiminta ei useinkaan kestä päivänvaloa. On luonnollista silloin, että lahkon valtaapitävät haluavat salata asioita niin paljon, kuin suinkin on mahdollista. Harvat ja valitut saavat tiedon, josta salaisuuksista vallitsee tiukka vaitiolovelvollisuus. Adventtikirkon hallinto muistuttaa erehdyttävästi Pohjois-Koreaa ja sen valtaapitävien toimintaa.
Ehkä malliesimerkin adventtikirkossa salaillaan, ei minunkaan adventtikirkkoni ole vielä läheskään niin läpinäkyvä hallinnossaan kuin pitäisi, mutta parempaan suuntaan mennään...
Kai- pyhpyhjapyh
Olet puhdas paskanpuhuja ja valehtelija.
- pyhpyhjapyh
Valheesi ei meitä hetkauta. Olet itse se mädäntynyt paha.
- ekonomi
Jokainen saa tehdä rahoillaan mitä haluaa;kunhan se ei ole laitonta.
- uskallatko.katsoa
http://www.tv7.fi/vod/player/48299/
Tuossa on mielenkiintoinen kerronta, jonka kannattaa naurajakin panna mieleen, jos vain tohtii katsoa läpi.
Rakentamisestakin on juttua ja purkamisesta.
Myös alkoholin vaikuttama teko tulee esiin, mikä rikkoi tämän asianomaisen elämän alkumerteillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä5711857Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san474864Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2902984Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1812840- 1291952
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo201285Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri10113940 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.2141067- 891026
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv70891