Omalääkärin kautta sain lähetteen psykiatrille ADHD-tutkimuksia varten. Sieltä tuli kieltävä vastaus pääsylle sinne. Aloitettava käynnit psyk.sairaanhoitajalla, jonne kestää sinnekin päästä kesäajan vuoksi. Suvussa todettu ADHD:tä.
Miten voi olla näin vaikeaa?
Miten etenee tutkimukset?
5
301
Vastaukset
- Hmm18
Vaikea sanoa.
- Apua_liitolta
ADHD-liitto auttaa: http://www.adhd-liitto.fi
- Hm19
Neurologi antaa diagnoosin (ml. ADHD, autismi, Asperger ja Touretten oireyhtymä). Minä itse olen saanut neurologilta ADHD ja Asperger-diagnoosit. Psykiatrin sijasta suosittelen neurologin tapaamista. Onko Suomessa neuropsykiatreja? Ranskassa ja Saksassa on neuropsykiatreja. Minusta tuntuu, etteivät psykiatrit tee diagnosointia, vaan neurologit ja neuropsykiatrit. Olenko oikeassa?
- hooops
^ riippuu, psykiatrit voi ainakin aloittaa tutkimuksia tai tehdä jatkohakemuksen tms. Neurolle. Riippuu paljon miten helppoa se on. Julkisella puolella tie tuntuu useilla olevan pitkä ja hankala, jos mahdollista niin moni suosittelee yksityistä.
Itse sain Turussa julkisella dg, jopa aika nopeasti. Ensin oli normaali lääkäriaika jossa kerroin epäilyksistä ja vein täyttämiäni testejä (varmaan kaikki mitä suomeksi löytyy), lääkäri kyseli vähän miten tuntuu että haittaa elämää ym. Näistä tulosteista oli hurjasti apua, tietenkään hän ei tarkkaan lyhyellä ajalla niitä katsonut, mutta näki että selkeästi oireita on paljon kaikissa.
Muistaakseni tämän jälkeen sain npsylle ah ajan (useamman kk päähän) jolle vein samat paperit ja juttelimme enemmän asiasta, seuraavalle kerralle (tägänkin meni jonkun verran aikaa) tuli äiti mukaan lapsuuden oireistoa varten ja tällä käynnillä sainkin dg ja lääkityksen. (jonka kanssa painitaan yhä)
Luulen että prosessia nopeutti myös se, että olen aikoinaan käynyt neurologisissa testeissä, jossa asiaa epäilty mutta varmaa dg en tällöin saanut, olisi kai pitänyt käydä vielä jssain haastattelussa tms. Myöhemmin olen käynyt psykiatrilla yms., josta näkee taustaani ja poissulkee muita sairauksia ym.
En muista pointtia, mutta näin itselläni meni. Tähän viimeisimpään meni reilu puolivuotta kai aikaa, tosin olin ulkomailla joitain kuukausia vielä välissä joka myös myöhästyyti tutkimuksia. Luulen myös jos ei ole aikaisempia käyntejä niin saattaa hidastaa näitä juttuja, tosin oma lääkäri voi myös olla ongelma jos ei usko adhdseen. (näitäkin lukenut en tiedä miten yleistä) ja Turussa pääsin itse näin helpolla. - muillakin
Onko käynyt muille tätä, että menee julkiselle ADHD epäilyn kanssa ja jatkotutkimuksia ei järjestetä? Kyseessä nuoriaikuinen. Ilmeisesti asia olisi eri, jos kyseessä olisi lapsi. Aikuisilla enää niin väliä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4723505Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi202867SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1392697Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872175Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1812018Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä131914- 1511881
- 971694
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi491531Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361410