Missä käy kauppa?

turhastatavarastaeroon

Huuto.net on kuollut, todella vähän katsojia, jos yhtään ja juuri minkäänlaiset tuotteet eivät mene kaupaksi, vaikka olisivat alle kauppojen tarjoushintojen.
Ennen huuto.net oli huippupaikka myydä; kaikki meni myydyksi mitä keksi myydä ja parempaan, kohtuulliseen hintaan.

Torissa ei mene myydyksi sen paremmin omien kokemusteni mukaan.
Onko joitain paikkoja, joissa kauppa käy vähän näitä paremmin?
Tuskin hyvin kauppa käy missään netin kautta, ellei sitten kokeile kansainvälisiä markkinoita.
Ihmisten ostokäyttäytyminen on muuttunut vuosien aikana radikaalisti, enemmän suositaan varmaan uutena ostamista ja kivijalkakirpputoreja.

Varsinkaan DVD:t ja CD:t eivät jokatapauksessa mene kaupaksi entiseen tapaan (ellei ole joku kiinnostava uutuus tai keräilijöiden mieleen), varmaankin suoratoistopalvelujen, tallentavien teeveiden ja muiden sellaisten käytön yleistymisen vuoksi.

Harmi, kun ei pääse enää turhasta, mutta hyvästä tavarastaan eroon ja hyödy siitä samalla, jotta voisi käyttää niistä saamansa rahat muihin, itselle tarpeellisempiin hankintoihin.
Itsellä ei ole autoa ja vaikea hoitaa kirpputoripöytää. Ylimääräiset vaivansa siitäkin, kun tavaraa voidaan rikkoa, niitä katoaa esim. muihin pöytiin, kiintinäisiä pakkauksia availlaan ja pöytä ihan sekaisin, kun ihmiset eivät välitä laittaa katselemiaan tavaroita siististi takaisin, jne.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4ert5geeee

      Hyvin käy kauppa, kyllä mä olen saanut myytyä.

      Riippuu tosiaan mitä myy ja kunhan hinta on reallistinen. Yleensä kun aletaan tavoittelemaan jotain voittoa niin ei paljoa ole kiinnostuneita, voittoa taotaan vaan jollain harvinaisuuksilla tai huijaamalla. Käyttötavaroissa pitäisi olla vähän reallistisuutta hinnoissa, vuosikaudet todennut autoissa ja veneissä että hinnat matkitaan autoliikkeen hintojen mukaan joiden pitääkin tehdä voittoa palvelullaan että homma toimii, eihän se muuten voisi edes millään toimia. Mutta sitten yksityinen myyjä tekee samaa että se muu sitä korsaansa autoliikkeen hinnalla niin siinä on 30 pinnaa ylihintaa.

      Ei varmaan kauppa käy missään dvd cd ellei tosiaan ole jotain harvinaista seassa, vanhoja levyjä tai harvinaisuuksia, koko nippu eurolla myyntiin ja ostaja noutaa niin pääsee romuista eroon helpolla.

    • vaikeeksonmenny

      Niin tuosta mitä tuo 4ert5geee mainitsi, on ongelma tietenkin myös se, että pitää asua niin, että joku tulee noutamaan siis kannattaa noutaa esim stadi tai lähialueet, pk-seutu, ei kukaan lähde edes halpaa jotain dvd, cd nippua hakemaan jostakin pellon pientareelta tai muusta ei mistään paikasta, ei siinä ole järkeä, ainut olisi silloin se postitus ja sekin on useamman kohdalla hinnakasta kun postikin nostelee hintojaan, onko se postimaksu kohta niin että on avaruus hinnoilla rajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3034
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      43
      2963
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      50
      2302
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      340
      1966
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1739
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1368
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1227
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1146
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe