Minulla on ollut jatkuvasti ientulehduksia ja säikähdin kun hammaslääkärini kertoi, että suun tulehdukset ovat kiistattu toettu olevan yhteydessä sydän-ja verisuonitauteihin. Puhdistuksen jälkeen sain ohjeeksi alkaa käyttämään suun maithappobakteereita hampaien pesun jälkeen . Ne estävät kuulemmatulehdusbakteereita suussa. Nyt olen käyttänyt Toothguide bakteereita puoli vuotta ja suuni kunto on sevästi pratunut .ikenet ei vuoda verta enää. Onko muilla täsät tietoa?
Suun tulehdukset sydäntautiriskinä
Tulehduksetkuriin
394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vuosi sitten keväällä hannaslääkärissä 6 vuoden tauon jälkeen parissa hampaassa isompaa remonttia, hammaskiveä ja ikenistä vuosiverta. Alkusyksystä sydänoireita ja kahden suonen pallolaajennus. Oli asioilla yhteyttä tai ei, niin pidä suu kunnossa
Tuohan on hyvä vinkki, että käyttää suun maitohappobakteereita! Minulta poistettiin juuri useita hampaita parodontiitin takia, koska olen menossa sydänleikkaukseen. Itse parodontiitti ei kuitenkaan näillä poistoilla parane, joten taidan kokeilla noita bakteereja tukihoitona.
Tämä kertoo matala-asteisesta tulehduksesta, jota on vaikea hoitaa niin kauan, kun ruokavalioon kuuluu viljatuotteet siis sokeri.
Olisi aiheellista kokeilla viljatonta kautta kuukausi kaksi ja kuulostella miltä tuntu. Saatat yllättyä.