Katos kangasta etelä suomesta

Onkos joku tehnyt hankintoja ja vertailuja että mistä kannattaisi hankki markiisi/vene käyttöön sopivaa kangasta katoksen tekoon avotilaan?
158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eurokangas, jossa myydään ainakin Sunbrella-nimistä kuomukangasta. Sitä pystyy tyydyttävästi ompelemaan kotikoneella, ja jos innostuu enemmän, niin ostaa vaikkapa Singer Heavy Duty -koneen. Sitten voikin tehdä mitä vain riepuja veneeseensä. Hinta on keskiluokkaa, ei halvin joskaan ei kalleinkaan. Satasella saa jo aikamoisen palan kangasta.

Omaani ajoin kuomuun kaikki saumat uusiksi kahteen kertaan. Vaihdoin ikkunamuovin ja parantelin uudella kankaalla muutamaa kohtaa. Tekeillä on Sunbrellasta tuulilasin ulkopuolelle tulevat verhot/aurinkosuojat. Jossain vaiheessa alan väsäillä uutta kuomua, kunhan into iskee.

Ei ole vaikeaa, jos yhtään tykkää puuhailla ompelukoneen kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Putputiköhköhvene kirjoitti:

Onkos joku tehnyt hankintoja ja vertailuja että mistä kannattaisi hankki markiisi/vene käyttöön sopivaa kangasta katoksen tekoon avotilaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu