Kartanolaisuus

IlkimyksenUutispalvelu

9

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HeikkiY

      On näitä hurjia uskovaisia ollut vakka minkämoista.

      Esimerkiksi hyppääjien liike syntyi 1800-luvulla Länsi-Inkerin Ropsussa. Hyppääjille oli tyypillistä voimakas hurmoksellisuus, joka ilmeni hyppäämisenä ja hurjana tanssimisena. Liikkeeseen lienee vaikuttanut Venäjällä ortodoksien keskuudessa syntynyt hlystien eli ruoskijoiden lahko. Hyppääjien liikkeessä ilmeni sekä askeettisia että seksuaalisia piirteitä. Se kannatti vapaata seksuaalisuutta ja hylkäsi muodollisen avioliiton. Hyppääjät vastustivat virkavaltaa ja papistoa. Hyppääminen, konttaaminen, sekava ääntely ja huutaminen nähtiin pyhän hengen läsnäolon merkkeinä. Heidän seuroissaan pidettiin puheita ja laulettiin osin itse sepitettyjä lauluja.

      Liike piti keskinäisenä tervehdyksenään pyhää suudelmaa (laina ortodokseilta hlystien välityksellä). Jäsenet kieltäytyivät alkoholista, kahvista ja tupakasta. Naiset saattoivat korostaa asketismia ajamalla tukkansa pois. Hyppääjien kokoukset päättyivät yleensä pimeässä huoneessa transsitilassa harrastettuun ryhmäseksiin. Insestiäkin esiintyi, koska kuka tahansa saattoi pimeässä huoneessa tulla seksikumppaniksi.

      Suomeen hyppääjien liike tuli Inkeristä vuonna 1836. Liikkeen taantuminen alkoi 1850-luvulla.

    • hyppikääpomppikaa

      Hurmoksellisuudella on pitkät perinteet kaikkialla. Torontolaisuus on kai "pop" nykyisessä suomalaisessa uskontoskenessä. Siihen liittyy hyppiminen, nauraminen ja kielilläpuhumisjokeltelu.
      https://youtu.be/rqwWvpwhf9U?t=22s

      New Age spiritualismiä - hypnoosia sekoitetaan perinteiseen kristinuskoon.
      https://youtu.be/rqwWvpwhf9U?t=8m50s
      Hypnoositerapeutin näkemys asiasta.

    • "Kartanolaisuus on ollut herätysliikkeistä mielettömimpiä."

      Tästä ei tietenkään voi olla kuin samaa mieltä. Sairasta touhua.

    • bisnespyörii

      Koivuniemi on nykyään vaikuttava kultti. Jäsenmäärästä en tiedä mutta jotain toimintaa on. Ilmeisesti siellä on erittäin kova uskonnollinen kuri ja naiset on ns. "ruodussa".
      Jäsenet tekevät työtä kultille kustannustehokkaaseen hintaan.

      Onko kellään tarkempaa tietoa heistä?

      • wiki_auttaa

      • IlkimyksenVelipuolenSetä

      • "Kultin yhteydessä toimiva Kustannusosakeyhtiö Koivuniemi antaa muun muassa IT-alan palveluja valtion laitoksille.[8] Yleisradion MOT-ohjelman mukaan Finnvera maksaa Koivuniemelle satojatuhansia euroja vuosittain. Kultin jäsenet tekivät yritykselle töitä 2000 euron kuukausipalkalla. Työntekoa painotettiin voimakkaasti muun muassa Tapani Koivuniemen raamattuopetusten kautta. Eräältä esimieheltä oli kyselty, oliko hänen alaisellaan motivaatio-ongelma tai sivubisneksiä, kun tämä oli tehnyt 170 tuntia töitä kuukaudessa. Suositeltiin, että 300 tuntia kuukaudessa oli hyvä määrä, vaikka virallisesti oli annettu ohje, että ylityötä ei saa tehdä eikä ylityötä saa teettää. Sanottiin, että ne jotka tekevät kolmesataa tuntia kuukaudessa ovat onnellisimpia. Kovien työntuntien motiivina oli työntekijöiden usko siihen, että rahalla tehdään hengellisiä tuotteita"

        300 tuntia kuukaudessa tarkoittaa joka päivä 10 tuntia duunia. Sapattia ei vietetä.
        On pojilla ainakin työmoraali kunnossa. =D
        Voisin palkata tuollaisia työmiehiä, jos 2000 riittää kuukausipalkaksi.


      • Tuntipalkaksi tulee 6,66€


      • fda

        Ovela kaveri hallinnut uskonhypnoosin. Sellaista huhua kuulin, että taikatempuilla olisi ollut aivopesussa iso rooli lahkon alkuvaiheessa, joten hypnoosi on ollut tavallista fundispoppoota syvempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      44
      2614
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2010
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      89
      1704
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1309
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1260
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      51
      1137
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1092
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      72
      1023
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      977
    Aihe