EU:n tulisi kieltää yksityisveneily. Aivan turhaa ympäristönkuormittamista ja ekoilua. Mihin ihminen omaa venettä tarvii? Soutuveneet eri asia, mutta huviveneille täyskielto!
Yksityisveneily kiellettävä!
18
472
Vastaukset
Niin, ainoa asia joka ihmisen on pakko tehdä on kuolla, siitä ei voi lipsua. Siis kielletään kaikki muu, esimerkiksi tällaisten sivujen ylläpito. En kyllä ymmärrä mihin niitä suotuveneitäkään tarvitaan. Kirjoitus on pelkkää provosointia.
- Ekoveneilijä
No Saanko pitää mun uusiutuvasta materiaalista valmistetun purjeveneen kumminkin?
- captain_landlubber
Miksi et ole kieltämässä esim. matkailuautoja. Vai oletko esim. autoiluosiossa. Aivan turhaa ympäristön kuormittamista? Entä moottorikelkat, moottoripyörät ja mopot. Kysyt mihin ihminen omaa venettä tarvii. Miten olisi esim. saaressa olevalle kesämökille menoa varten.
PS. Tarkoitit varmaan että veneily on antiekoilua eikä ekoilua. - saarelainenolen
Entäs kun asun saaressa, pitäisikö sieltä uida töihin ja takaisin.
saarelainenolen
Alähän nyt ota minua tosissaan. Yritän vain näyttää kuinka hölmö aloittajan ajatus on.- Sekin
Saaressa asuminen on kiellettävä
- KeksiMuutaAjankulua
Sehän onkin totta - soutaminen ei ole mitään huvia.
- aatteleppa_ite
Samalla voitaisiin kieltää yksityisautoilu, matkailuatot, yksityiset lentokoneet, yksityiset moottoripyörät, ja mopot, yksitystupakointi, yksityisgrillailu, jne jne.......
Kyllä, eiköhän tämä juttu ole selvä. Ajatus on hölmö. Lopetan kirjoittelun tähän. Hyvää sunnuntai päivää kaikille.
- jojovai
Ihminen on aivan turha laji maapallolla, ketjun aloittaja voisi pohtia myös tätä ja tehdä oman ratkaisun hiilijalanjälkensä lopettamisesta, ei pelkästään vähentämällä maailma pelastu....
- Vihreämpikuinvihreä
Likolalaisittain ajatellen ihminen on turha ellei sitte ole perinyt miljoonia ja esiinny viherpiipertäjänä ja tee siitä itselleen tavaramerkkiä ja ostele maata suojeltavaksi. Olemassaolon edellytyksenä on siis ihmisarvo, joka ostetaan vanhempien rahoilla :D
Toisaalta myös kaupungissa osataan. Kohta kaikki, jotka eivät pysty ajmaan polkupyörällä tai kulkemaan ratikalla, suojetaan keskityslaitoksiin. Vai lihaksikkaat ja nuoret vihreät saavat liikkua :D
Tällä ei ole kuitenkaan mitään tekemistä veneilyn kanssa...
- jooseppi8
Onneksi Päivi Räsänen ei ole enää ministerinä,
muuten kiellettäisiin kaikki Miksi ruokitte röllejä? Ai niin, Suomi24.
- oikeaanosoitteeseen
Veneille pitää määrätä tuntuva huvivero, mikä voidaan käyttää turvapaikanhakijoiden kotouttamiseen. Ei ole oikein että jotkut rikkaat suomiporsaat pröystäilevät turhakkeilla ja todelliset avuntarvitsijat elävät laitoksissa.
- osoite_on_vok
Turvanpaikanhakijoille pitää määrätä tuntuva mamuvero. Mikä voidaan käyttää suomalaisten työttömien työllistämiseen. Ei ole oikein että rikkaat mamurikolliset pröystäilevät vokeissa suomalaisten veronmaksajien piikkiin.
Joo,, osoite on oikea. Mamut voidaan sijoittaa veneiden alle asumaan ainakin talveksi.
- Korvettenkapitan
Vedä handuun viherkuherpiipero!
- Piponenkin
Kaikenlainen yksityis ulkoileminen pitäisi kieltää! eli vain viranomaisilla pitäisi olla lupa liikkua ulkona. Yksityispyöräily,autoilu,lenkkeily tai yleensäkkään kaikenlainen yksityis liikkuminen ulkona pitäisi kieltää, niin ilmaston lämpeeminen hidastuis kun ihmiset ei hengitä ulospäin lämpeemiskaasuja ja maailma pelastuis
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site826025Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794860Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574182SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost63522Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi912561SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352409Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat472139