Hetken aatoksissa, mukana muidenkin

Olen ilokseni pannut merkille pienen iloisuuden, asiallisuuden ja muiden kunnioituksen, heränneen palstalla.

Muistiini piirtyi Eino Leinon väkevät sanat, jotka sopivat meille ja kaikillekin.

On elon aika lyhyt kullakin.
Siis palakaamme lieskoin leimuvin ,
tulessa kohotkaamme korkealle.
Maa maahan jää, mut henki taivahalle.

11

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei-uutta

      On asiallisuutta ja ilousuutta ollut ennenkin, katsot vaan kirjoittajia kovin epätasa-arvoisesti ja mustien lasien läpi.

      • No mikä ettei ennenkin iloa ole syntynyt? Nyt taas päinvastoin hämmästyneen ilahtunut olen aloittajan tarkkanäköisyydestä!
        Tuo ote Eino Leinon uljaasta ajatuksesta, sopii viimeistään tässä vaiheessa elämää, jos ei se aiemmin ole puhuttanut!

        Maa helliköön omiaan, autereessä liidelköön iloiten ajatussiipiensä kannattamat.


    • Annan kyllä kirjoitustauhan jos halutaan! Tämä henkilölle Ei-uutta

      • ei-uutta kirjoitti; "On asiallisuutta ja ilousuutta ollut ennenkin, katsot vaan kirjoittajia kovin epätasa-arvoisesti ja mustien lasien läpi".

        Sinä vastaat; "Annan kyllä kirjoitustauhan (tauhan hyvinkin) jos halutaan! Tämä henkilölle Ei-uutta"

        Sinultako lupa pitää kysyä kirjoitus rauhaan? Mielestäni sinä juuri "hämmennät" tätä kirjoittamista esittämällä mielipiteitäsi, kuinka pitää kirjoittaa?

        Lopeta tuo iänikuinen ohjailusi, siis unohda se entinen serifin virkasi, josta sait jo loparit.

        Voi mikä ihana rauha ja harmonia vallitseekaan Kahvipirtissä!? Kieltämättä joku häirikkö sinnekkin joskus poikkeaa, mutta eipä kauan viihdy, onneksi.

        ps. kyllä minä oikein ymmärsin sen viestisi "vihasta" tai kuinka sen ilmaisit, mutta joskus kehuitkin minua!


    • iso.viha

      SHERIFFI I/II MMII-III
      tuli tutuksi ja esittäjänsä III kaudellekin muistan aD MMIV.
      Miksi kaunasi jatkuu vaikka kohde ei ole edes osallistunut keskusteluihin kanssasi. aD MMIII-IV jatkui silloisen luotsinkin kassa vaikka kohde ei ollut lainkaan netissä ees ! !

      • jonannyt

        älä kaiva taaaaas vanhoja esiin!


      • sprucketkrus

        Isovihapa niin,nii, pohjanmaalaiset ne saivat kärsiä pikkujääkauden tuhoista lujasti. Vieläpä viiginkien ryöstö retkiä joka pitäjään, hurreja vielä nekin! No,Vähä-Kyröstä historia kertoo jonkun kymmenisen kuolleen, muistakaan pitäjistä ei pal enempätä.Jäähän siitä isot vihat kytemään ku Pohjan sodasta selvisivät sukukintut, ei kus polvet.On ne vaan ouosti säilyneitä arpia joillakin.


    • Iloita voi niin monesta asiasta, kuten siitä, ettei ole mitään käsitystä, mistä nimim. iso.viha puhuu.
      Hyvää mieltä itselleni on tuonut tämä hieman viileämpii ilma, vaikka sataakin. Sade on lämmintä kesäsadetta, joka varmasti on tarpeen luonnolle.

    • liekkeihin_vaan

      Vaikuttaa kuin täällä käsiteltäisiin 1600-luvun noitavainoja.

    • terv-kuuskytyhdeksän-v

      Sivusta katsottuna,
      tällä palstalla taitaa nyt kahdeksankymppiset - yhdeksänkympiset kinastella kilpaa sanomisistaan,
      mihin on kadonneet seitenkymppiset ,

      • Lorenaa

        Täällä ollaan vielä toistaiseksi, en todellakaan halua kinastella. Mieleeni tuli kuukausi sitten koululla ja kotona olleet lakkiaiset. Koulu oli toiminut kauniisti jokainen ruusutettiin todistusten jako tilaisuudeessa. Ja aina yhtä tunteikas Suvivirsi laulettiin päätteeksi.

        Ylioppilaat olivat jonossa juhlasalin seinän seinustalla ottamassa onnitteluja vastaan. Pikainen kädenpuristus ja ruusu käteen, näin se usein meni. Mutta miksi ei voida halauksin onnitella? Halaus onnittelu, tervehtiminen, matkalta paluu ja sinne lähdettäessä ovat vakiona tapakulttuuriin kuuluvana. Niin minäkin halasin lapsenlastani ja samoin teki setä sylikummi, mutta voi sitä katseiden määrää.
        Halaukset ovat mielestäni ihan OK, siinä on sitä tunnetta mukana.

        Tässä tarinaa halauksesta:
        "Jotkut ovat aamuhalaajia heti aamusta. Toiset halaavat mieluummin Illalla, Luojan- kiitos- päivä-on-jo- ohi. Joku haluaa halata kahvitunnilla, lounasaikaan tai keskellä päivää. Rutiinihalaukset ovat ihan OK, mutta vielä enemmän arvostetaan spontaaneja halauksia odottamattomalla hetkellä.

        Tunne joka inspiroi halauksen, myötätunto, kiintymys, huolehtiminen,ilo, sopii hyvin mihin vrk aikaan vain. Kun törmää vanhaan kaveriin odottamattomalla hetkellä, halaus on OK. Halausexpertit pitävät ajatuksesta, halaus on ihan paikallaan. Halaus voi ylläpitäähyvää oloa, yhteenkuuluvuuden tunnetta, korkeaa itsetuntoa".
        En muista mistä kappaleet olen kopioinut, joku halausta on halunnut mietiskellä, asiasta on voitu tehdä jopa gradu. Tämä oli vain pieni osa jutusta.

        Miksi kirjoitin halaus-jutun, haluaisin tietää millaisia halauksia on kohdalle osunut.
        Kyllä minä ainakin Ruuneperia halaisin jos kohdalle osuisi, ollaan me niin pitkäaikaiset palstakaverit. Toivottavasti hän ei pahastu ajatuksestani!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe