Varokaa myyjät Tori.fi Elizabet Malcom ostajaa!

myyjätär

En onneksi itse mennyt halpaan, mutta varokaa! Elizabet Malcom nimellä lähettää nigerialaiskirjeitä. On muka ostamassa, ensimmäinen viesti on ihan asiallinen, kysyy tuotteen kunnosta ja haluaa lisäkuvia. Mutta sitten haluaa maksaa vähän enemmän että saa muut ostajat pois pelistä. Pyytää sitten tilinumeroa, koko nimeä, pankin nimeä yms tietoja! Älkää antako tilinumeroa yms, älkääkä vastatko. Torille ilmoitettu huijarista.
[email protected] osoitteesta tulee ensiksi viestit, ja sitten muuttuvat gmail-osoitteeksi.

3

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myyjätär

      Niin ja siis siinä kohtaa pitää varoituskellot soida kun pyytää tilinumeroa ja haluaa että tavara lähetetään Nigeriaan!

    • myyjätär

      Torin vastaus:
      "Kyseessä on tosiaan huijausyritys, eikä tähän henkilöön kannata olla enää missään yhteydessä. Kyse on valitettavast nk. nigerialaiskirjeistä, joissa vastaanottaja yritetään saada ostamaan "sika säkissä" rahaa ulkomaille lähettäen.

      Näiden huijareiden tarkoitus on esiintyä ensin ostaja-osapuolena tässä kaupankäynnissä ja ilmoittaa maksavansa joko PayPalin tai verkkopankin kautta. Tämän jälkeen myyjälle saatetaan lähettää vielä väärennetyn sähköpostin ulkomaalaiselta pankilta, jossa ilmoitetan maksun suorituksesta myyjän tilille.

      Tämän jälkeen tuo ostaja ottaa myyjään yhteyttä ja ilmoittaa maksaneensa enemmän, koska kuljetuksen piti järjestää ulkomaille. Ostaja on järjestänyt tuotteelle kuljetuksen ja myyjän piti ainoastaan maksaa tuo etukäteismaksu kuriirifirmalle rahansiirtopalvelun kautta, jotte he tulisivat noutamaan tuotteen. Ostaja saattaa väittää lähettäneensä ylimääräisen summan joka kattaa tuon etukäteismaksun tai sitten hän pyytää myyjää kuittaamaan maksun ensin ja hän maksaa sitten takaisin.

      Järjestelmämme suodattaa yleensä automaattisesti pois ilmoittajille lähetetyt epäilyttävät sähköpostiviestit. Tekstiviesteihin emme tietenkään voi vaikuttaa. Olemme lisänneet kyseisen osoitteen filtteriimme!"

    • myyjä1

      heh hee, minä sain justiinsa ostotarjouksen mun kännykästä tältä henkilöltä.Lupasi maksaa hieman enemmän ja 30 euroa postikuluja.. ja ulkomaille ystävälle menisi kännykkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      207
      5169
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      21
      1886
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      64
      1654
    4. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      11
      1581
    5. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1537
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      54
      1234
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      97
      1098
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      312
      1012
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      955
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      890
    Aihe