Kirkosta erottiin tasaisesti - 15 000 alkuvuonna

LukijanHuomioita

Kirkosta erottiin tasaisesti alkuvuonna - noin 15 000 eronnutta

Tammi-kesäkuun aikana eroakirkosta.fi-palvelua käytettiin noin 15 000 kertaa.

Määrä vastaa edellisen kymmenen vuoden keskiarvoa. Alkuvuoden ainoa isompi eropiikki tapahtui maaliskuun lopussa arkkipiispan kommentoitua pakolaistilannetta.

Eroajien mediaani-ikä oli 30 vuotta ja miehiä oli 54 prosenttia eroajista. Luvut vastaavat aiempia vuosia.

Helsingin suhteellinen painoarvo eroajissa on vähentynyt. Syy on jo eronneiden määrä: muutaman Helsingin seurakunnan alueella kirkkoon kuuluu alle puolet alueen asukkaista. Toisaalta maalaiskunnissa erotaan edelleen selvästi vähemmän kuin kaupungeissa. Esimerkiksi tamperelaisia erosi alkuvuonna noin 0,33 prosenttia asukasluvusta, alle 5000 asukkaan kunnissa eroajia oli 0,18 prosenttia.

Ellei eropiikkejä tule, eroaa tänä vuonna evankelis-luterilaisesta kirkosta noin 45 000 jäsentä. Eroakirkosta.fi arvioi, että erovyöryn voisi laukaista lähinnä tasa-arvoisen avioliittolain kumoamiseen tähtäävän kansalaisaloitteen käsittely.
http://eroakirkosta.fi/

20

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fda

      Hieno juttu, vapareista valehteleva teistitrolli varmaan käärmeissään.

      • ilo.ylimmillään

        Ateisti taas on hyvillään, kun rasistiveljet jättävät kirkon.


      • fda
        ilo.ylimmillään kirjoitti:

        Ateisti taas on hyvillään, kun rasistiveljet jättävät kirkon.

        Oli niin omituinen juttusi että en tiedä yrititkö valehdella vai olla sarkastinen?


    • kehityskehittyy

      Hyvää asiallista faktaa, eli jotain sellaista mitä teistihihut vihaavat verisesti.
      Asialliset faktat kun tuppaavat olemaan uskon eli sokean luulon pahimpia vihollisia.

    • Eriseurojensankarit

      Kirkosta eroamisesta tuli mieleen kuinka hölmöjä eräät fundamentaliset kirkon vastustajat oikein ovat. Ne pyrkivät lakkauttamaan liberaalin valtionkirkon luullen sen auttavan heidän asiaansa yhtään vaikka oikeastaan se johtanee siihen, että kristinuskon etuoikeudet poistetaan kokonaan sillä pikkulahkoilla ei ole yhtä paljoa vaikutusvaltaa kuin isolla kirkolla.

    • "Kirkosta erottiin tasaisesti alkuvuonna - noin 15 000 eronnutta"

      Luku ei anna kenellekään aihetta olla ateisti. Jumala on yhä olemassa. Hänen olemassaolonsa ei ole riippuvainen siitä kuinka paljon kirkosta eroaa väkeä.

      • jumalatonsatua

        Siellä sinun korvien välissähän se mielikuvitusjumalasi jyllää. Älä huoli, sitä ei kukaan voi viedä pois... paitsi psykiatri lääkkeillä ja kirurgi lobotomialla :)


      • jumalathäipyy

        Aihetta tai ei, väittämäsi jumala kuitenkin katoaa kirkkojen ja juuri kirkosta eroavien myötä. Ja sehän on väistämätöntä: ei ihmiset enää niin herkästi usko uskontojen ja kirkkojen hölynpölyä ja valheita keksitystä jumalista (joita kaikki väitetyt jumalhahmot yms. ovat)..


      • "Luku ei anna kenellekään aihetta olla ateisti. Jumala on yhä olemassa. Hänen olemassaolonsa ei ole riippuvainen siitä kuinka paljon kirkosta eroaa väkeä. "

        hyvä perustelu sille, että kirkosta kannattaa erota.

        kirkko verottaa markinkin mielestä turhaan.

        erotkaa kirkosta.


    • ilo.ylimmillään

      Teisti on aina hyvillään, kun rasistiveljet jää kirkkoon.

    • järjenvoitto

      Tämänkaltainen suuntaus on ainut oikea suuntaus: typerillä, keksityillä jumalhahmoilla huijaavat kirkot ja uskovaiset ovat tiensä päässä, tieto ja järki syrjäyttävät huuhaa uskomukset.

    • Meidän kaikkien on hyvä muistaa sellainen tosiasia että kukaan ei koskaan ole missään tuonut esiin yhtään todistetta ainoankaan riihitontun tai jumalan olemassaolosta. Ovat siis mitä todennäköisimmin mielikuvitusolentoja.

    • Sanon.vaaan

      Kun on eronnut kirkosta, olisi hyvin perusteltua erottaa myös lapsi tai lapset.

      • Lukijan.lisäys

        Ja myös ne 15-vuotiaat, jotka eivät usko Jumalaan, vooisivat erota.
        Samalla avautuisi mahdollisuus elämänkatsomustiedon opiskeluun lukiossa.


    • Erotkaa te mieluummin "vapaa-ajattelijoista".

      • Ranttu.ei.kirj

        Taikka "Jeesusen omista". Tässä jatkoa siihen mitä sanoin 2009:

        . Siinä Jeesus jotenkin nousi neitsyen lapsivedestä kuivalle maalle ja viskettiin ristille kuin kapakala kuivumaan. Se oli vähän aikaa paikallaan. Pian sen silmien ilmekin muuttui sameaksi ja se Lensi Hautaan. Sitten Jeesus sai jostakin jalat alleen ja jatkoi matkaansa. Sallikaa minun nauraa! MAHDOTONTA!


      • Taidat tässä kommentissasi aika vapaasti käyttää ja soveltaa mielivaltaisesti erästä vanhaa omaa kommenttiani. Raamatussa onkin paljon järjelle käsittämättömiä ihmeitä. Mutta uskotko itse, että evoluutioteorian mukaan kala voi nousta vedestä kuivalle maalle ja lähteä kävelemään jne. Eikö "kävelevä kalakin" ole järjelle käsittämätöntä?


      • logiikka
        Ranttu kirjoitti:

        Taidat tässä kommentissasi aika vapaasti käyttää ja soveltaa mielivaltaisesti erästä vanhaa omaa kommenttiani. Raamatussa onkin paljon järjelle käsittämättömiä ihmeitä. Mutta uskotko itse, että evoluutioteorian mukaan kala voi nousta vedestä kuivalle maalle ja lähteä kävelemään jne. Eikö "kävelevä kalakin" ole järjelle käsittämätöntä?

        Minä en ainakaan usko että evoluutioteoria varsinaisesti moista väittää, koska eihän se niin väitä. En myöskään kuulu vapaa-ajattelijoihin, joka on ateistien keskuudessa aika marginaalinen ryhmä.


      • tuo.on.kyllä.totta
        Ranttu kirjoitti:

        Taidat tässä kommentissasi aika vapaasti käyttää ja soveltaa mielivaltaisesti erästä vanhaa omaa kommenttiani. Raamatussa onkin paljon järjelle käsittämättömiä ihmeitä. Mutta uskotko itse, että evoluutioteorian mukaan kala voi nousta vedestä kuivalle maalle ja lähteä kävelemään jne. Eikö "kävelevä kalakin" ole järjelle käsittämätöntä?

        Puhutko Ranttu usein itseksesi entä nuuskitko pallejasi? Oh, miten typeriä ovat palstateistit tunnen myötähäpeää


      • tuo.on.kyllä.totta kirjoitti:

        Puhutko Ranttu usein itseksesi entä nuuskitko pallejasi? Oh, miten typeriä ovat palstateistit tunnen myötähäpeää

        Kun asialliset argumentit loppuvat, teidän ilmeisesti täytyy lähteä herjauslinjalle, ja silloin on syytäkin hävetä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe