RAHANSIJOITUS

Mummo-Maria62

Mihin sijoitan 15,000,- ylimääräistä?

13

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kewadq

      Mikä on sijoituksen tarkoitus, onko niillä rahoilla joku tietty käyttötarkoitus tulevaisuudessa ja kuinka pitkällä tulevaisuudessa, kuinka paljon riskiä ja arvonheiluntaa siedät?

      Esim. helpot vaihtoehdot
      Jos et siedä lainkaan arvonheiluntaa (negatiivista tuottoa jollain aikavälillä) -> Norwegian bankin säästötili
      Jos tarvitset ne rahat lähitulevaisuudessa -> Norwegian bankin säästötili
      Jos haluat säästää hamassa tulevaisuudessa koittavia eläkepäiviä varten ja siedät riskiä -> osingot uudelleensijoittava, maantieteellisesti laaja(t) indeksirahasto(t)
      Jos jotain tuolta väliltä -> em. sijoituskohteiden yhdistelmä

    • Inarinpimeydessä

      OSTA ULKOPOREALLAS, niin minä just tein sijoitin itseeni 18500euroa kyl nyt kelpaa skoolailla köyhille naapureille

    • hanukkajuhlat

      Ei noin pientä summa sijoiteta. Ne katoaa parissa hetkessä muutenkin.

      • AnnaMunKaikkiKestää

        Mutta jostakin pitää aloittaa.

        Mutta älä sijoita mihinkään mitä et ymmärrä oikeasti.


    • Herty

      Hei! Voit esimerkiksi ostaa pienen asunnon Eestistä. Tai jonkun kanssa kimpassa jolloin
      saatte jo Tallinnasta aika kivan pienen korterin. Sitten vuokraat/te tai käytätte omassa
      käytössä. Tietenkin on tärkeää harkita kohde tarkkaan, remontoitu maja mielellään.Ei
      sähkölämmitystä jne.

      • wefwefw

        Tallinnan hinnatkin ovat yllättävän korkeat, eikä tuolla sieltäkään saa mitään järkevää ostettua. Edes budjetin kaksinkertaistaminen ei riitä. Toki Tallinnan hinnat ovat paljon alhaisemmat kuin pk-seudulla, mutta Suomen alueella jopa Porissa on saman hintaisia asuntoja. Tallinnan halvat ajat ovat mennyttä aikaa.


    • aikakäyvähiin

      Sijoita itseesi 62-vuotta.

    • Hei!! Ota ihmeessä yhteyttä Youtubekanavani kautta: Wespa. Olen melkoinen julkkis jo tietyissä piireissä ja siksi ehdotankin sinulle liittymistä minun kauttani OneCoin rinkiin jotta saisit sijoituksillesi suurimman ( jopa 1000%) tuoton!!! Voin jopa sijoittaa tuon summan sinun puolestasi eikä sinun tarvitse huolehtia asioiden hoitamisesta jatkossa!!! Odotata vain rauhassa voittojen kotiutumista tilillesi!! Olen myös 100% luotettava ja rahasi ovat tililläni EHDOTTOMASTI turvassa!!! Odotan innolla yhteydenottoasi!!!
      t. Wespa

    • Dena56788

      Juo pois.

    • vararaha

      Pidä vararahana

    • nestuuki

      Kilpailuta pankkeja, uutena asiakkaana saat varmasti hiukan paremman koron.

    • Pirtea-Business-Mummo

      Miten olisi sijoittaminen yrittamiseen - siis olla mukana saattaa alkuun yritys, jonka vetajaksi ilmoittautuu jo nelja muuta yritysta perustanut suomalainen henkilo, joka on myynyt osan yrityksista jo onnistuneesti pois. Jos nuo 15,000 ovat euroja, voin antaa Suomessa olevan euro-tilini ja voin antaa takuun (harvinaista!) - eli jos ei ko summa tuota vahintain 20% korkoa yhden vuoden sisalla takaisin sinulle sen peruspaa-oman lisaksi, voin kaantaa ko. investoinnin 'lainaksi' eli maksan joka tapauksessa takaisin alkuperaiselle 15,000 investoijalle. Tallaista yrityksen alullepanoa kutsutaan OPM (other-peoples-money) tavaksi, joka jo onnistuneen yrittajan kasissa ollee jokseenkin riskiton juttu! Kun yritys (jonka tavaramerkki on jo Suomessa rekisteroityna) toimii, se myos tyollistaa - cool!

      • Konkurssi_kolkuttaa

        Varmasti riskitöntä joo. :) :) :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1590
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      124
      1125
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1071
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe