Elikkä mulla on ollu tämmönen vaiva n. puoli vuotta selkärangassa. Alimmissa ja ylimmissä nikamissa on kroonisen vaiheen rappeumaa, lääkärissä olen käynyt 4 kk aikana 5 kertaa, kun tuntuu ettei mikään auta. Fysioterapiassa olen käynyt, en kokenut sen johtavan mihinkään. Lääkemääriä on nostettu hurjasti ja tällähetkellä naprometin 500mg ja arcoxia 60 mg käytössä, en koe mitään helpotusta noista. 11 v kilpairheilua harrastanut joka sekin piti lopettaa. Nyt käyn osteopaatilla, muttei ole sekään tuottanut apua koviin kipuihin. Kävelyä tai seisomista ei puolta tuntia pidempään jaksa.. Selkävaivoja on ollut jo useamman vuoden mutta ne on ollut lihasperäisiä. Täytän pian 16 vuotta ja tulevaisuus huolestuttaa sillä mistään ei löydy apua koviin kipuihin. Lääkärit eivät ota tosissaan.. Onko muita kellä vastaavaa vaivaa?
Jatkuva kipu
Turhautunu
481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis olet 5 vuotiaasta harjoittanut, mitä sitten harjoitatkaan.
Eiköhän nyt olisi aika kääntyä valmentajan puoleen? Todella pieleen on mennyt, jos 16 v. puhuu jo selän rappeumista.
Ei tuota voi kukaan ottaa tosissaan. Sis että joku 16v. valittaa 60 vuotian vaivoja.
Ehkä nyt käyt ihan oikeasti urheilulääkärillä, vaikka yksityisesti.
Ja tiedoksi, tähän ehkä provoon. Mun selkä on rappeutunut, mutta ei se oikeasti aiheuta paljoakaan kipuja.
Joo 5-6 vuotiaana aloitin kilpa cheerleadingin, jossa tulee siis pakostakin selkää rasittavia liikkeitä. Hyvänä esimerkkinä akrobatia. Kuluma on siis fasettinivelessä ja on ajan mittaan kehittynyt. Siihen ei vaikuta se että olisin tehnyt jotain väärällä tekniikalla, vaan se että multa löytyy ihan synnynäisenä notkoselkä ja joillekkin tommonen nyt vaan sattuu kohdalle. Yksityisellä fysiatrilla olen käynyt. En sitten tiedä mistä mun kovat kivut kumpuaa, mutta eniten tässä mua vaivaa se, ettei löydy ratkaisua joka oikeasti auttaisi.
Moi, aloitappa kahvakuula harrastus 8kg painolla. Sillä paranee rangan toiminnallinen liikkuvuus ja pienten lihasten yhteistoiminta.
Voisi lieventää kipua ja helpottaa elämää.
Pitää kokeilla sitten kun on oikeasti siinä kunnossa että pystyy mitään tekemään. Nyt on semmonen tilanne että kaikki tekeminen pitää suunnitella sen mukaan miten selkä kestää, eikä paljon muuta voi tehdä kun venytellä. Tietenkin syviä ja selkää tukevia lihaksia pitäis vahvistaa ja koettaa ylläpitää.