Google maps, varteenotettava ajankulu

jkhhhjkhkjhkhkh

Aika usein talous ja muut ongelmat kulkevat käsi kädessä...
Mutta jos on varaa nettiyhteyteen (prepaid 4G huomattavasti alle 30e/kk japrepaid 3G noin 20e/kk) ja normaali kannettava (200-300e), niin google maps on ihan varteenotettava ajankulu.

Street wiew näkymällä pystyt käytännössä tutustumaan paikkaan kuin paikkaan tämän planeetan pinnalla. Kun rinnalla on tavallinen google, niin voi hakea lisätietoja näkemistään paikoista (lähes kaikilla kaupoilla, museoilla, nähtävyyksillä ja muilla on jonkinlaiset nettisivut).

Itse olen tutustunut tänään Yhdysvaltain Oregonin osavaltioon ja niihin upeisiin maisemiin, mitä siellä on. Olen tutustunut historiaan, paikallisiin tuotteisiin, paikalliseen musiikkiin (kiitos YouTuben)...
Hajut, maut, tuuli... tietysti jää kokematta, mutta antaa se paljon näinkin ja yleissivistys kasvaa. On uskomatonta kuinka paljon on isojakin asioita, mistä ei ole tiennyt yhtään mitään.

Ja jos on ansiotyössä, niin ei jonkun tuotteen tilaaminen netin välityksellä nyt niin kallista ole (kunhan tekee sen harvoin) vaikka tuote sitten tulisikin toiselta puolelta maapalloa.

5

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Google mapsi on hyvä keino tutustua Suomen eri seutukuntiin. No mun tapauksessa ainakin kun omaa landepaikkaani etsin. Kun ei oo mitään tietoo minne mennä??? On tullut kyllä katottua noita ulkomaan paikkojakin mut alkaa ketuttaa kun niin kauas ei pääse.

      • jkhhhjkhkjhkhkh

        Kun katsoin tänään Oregonin Crater Laken maisemia ja Tyynen Valtameren upeita rantakallioita, niin olen ihan tyytyväinen siitä että en ollut paikan päällä.
        Kuvat oli mielenkiintoisia, mutta itse en tykkäisi olla niin korkealla tai ajaa vuoristoteitä.

        Nyt kuuntelen sellistiä, joka esiintyy vissiin tällä viikolla Oregonin Pistol riverin kulttuuritalolla. Mielenkiintoista ja hauskaa musiikkia, mutta en silti haluisi kuunnella sitä paikan päällä konserttitalossa.

        Vanhassa elämässä tuli reissattua aika paljon ja osa jopa töitten puitteissa.
        Itse en kaipaa pitkiä lentoja, puuduttavia bussimatkoja, nähtävyyksiä joita et edes jaksa kunnolla katsoa perille päästyäsi.


    • aivansamaaaaaa

      en mäkään tajua sitä reissaamisen hienoutta, samaa ilmaa se on muuallakin ja jopa paskasempaa, mut kukin tyylillään.

    • Kyllä teen itsekin ja varsin kun päivää kirjaa, vaunulengistä vängersin se oli mahtavaa.

    • ujgkui7i79

      Jos tuo kyllästyttää niin kokeilkaa googlemapsiin/street viewiin perustuvaa Geoguesseria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      12055
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1309
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1265
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1127
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1021
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      913
    Aihe