Ostin kirpputorilta Acer Aspire tietokonekotelon ja kyljessä on Vistan tarra. Olisiko Vistasta vielä ykköskoneen käyttöjärjestelmäksi ja onko turvallinen, jos päivittää kaikki ajan tasalle?
Windows Vistan asennus.
16
2036
Vastaukset
- LMDE2
Eipä taida kannattaa nähdä vaivaa Vistan kanssa.
- oksysteemi
Vista on ihan hyvä ja päivitettynä turvallinen. Käyttöjärjestelmänä se on vähän lihavan puoleinen ja saattaa lannistaa vanhan vistalle suunnitellunkin läppärin tai sen käyttäjän.
- Näintäällä
Itse pistäisin vanhaan Vistakoneeseen piraattiseiskan.
- winvista
tietokone koteloon ei paljoa windowseja asennella...
- win-masentaja
Herr siunkko senttä, mistä näitä riittää.
Avaa kotelo ja asenna pinoon Windows asennuslevyjä sinne sisälle niin paljon kuin sinulla riittää ja sitten sulje kotelo.
- piipaapiipaa
Mulla vista home premium ja ei onnistu päivitykset enää...ettii ja ettii....jos tehoja koneessa ni voitha sie kokeilla? samanlainen kuin 7....
- V-tun
Vistan tuki loppuu 2017.
- vistanvaihtanut
On loppunut jo tämän vuoden alkupuolella. Ei päivitä, eikä turva ole toiminnassa. Hanki 7, älä missään nimessä 10. 8:ssa turva-aukko.
- jo-uutena-hidas
Koska Vista-koneille ole muuta järkevää käyttöä kuin nettisurfailu ja kirjoituskonekäyttö yms. vastaava on helpointa asentaa sellaiseen joku kevyempi nykyajan Linux.
Jo uusina ne oli hitaita sen Vistan kanssa.- KaikenVistastatietävä
Jaa Vistako hidas? Heh heh. Ja mukako päivitykset loppuu? Taas heh heh. Just latasin päivityksiä, eikä kestänyt kuin 22 vuorokautta eli ihan nopeahan se on.
- fsfdsdfsdfdfsdfsdfs
KaikenVistastatietävä kirjoitti:
Jaa Vistako hidas? Heh heh. Ja mukako päivitykset loppuu? Taas heh heh. Just latasin päivityksiä, eikä kestänyt kuin 22 vuorokautta eli ihan nopeahan se on.
Vistalla varustetut koneet oli hitaita Vistan kanssa kun niitä uutena myytiin.
Useammann sellaisen kanssa olin tekemisissä kun tuttavien koneisiin piti uudelleenasennuksia tehdä.
Hitaus johtui kai muistin niukkuudesta. Niin se oli DDR2 muisti kallista silloin.
Vasta olen asentanut muutamaan koneeseen uudestaan Vistaa ja kyllähän se 2 GB:lllä aivan mukavasti asentuu ja toimii.
Päivityksetkin toimii taas puolentoista vuoden tauon jälkeen.
- rusitonkkari
Joo asenna linux mint 17.3 ja firefox 49 ja koneesi on todellakin käyttökelvoton.
- wintollo
on ainoa kun ei osaa asentaa Mint 17.3 (mieluummin 18).
Ei sillä tee enää mitään eikä sillä tarralla tee mitään. Tarra kertoo sitä, että on OEM lisenssi ja se on sidottu sen tietokoneen emolevyyn ja asennusmediaan millä se on asennettu.
Tarvitset siis vielä sen kotelon sisällä olleen emolevyn mikä oli kun tarra liimattiin kiinni ja asennusmedia jolla se ensimmäisen kerran asennettiin kiintolevylle joka oli siihen emolevyyn kytkettynä. Ilman näitä se tarra on vain roska.
Windows Vistan tuki loppui tai lopuu muutama viikon kuluttua että sillä ei tee muutenkaan mitään.- parempaa-tietoa
M-Kar taas puhuu vastoin parempaa tietoaan.
Kyllä siihen voi Vistan aivan hyvin asentaa geneerisellä asennusmedialla ja aktivoidakin, sillä koneen tarrakoodilla nimenomaan.
Tarvitset kyllä siihen koppaasi Acerin emon. Sen ei välttämättä tarvitse olla juuri koneessa ollut alkuperäinen ja riittää että emolle löytyy Vistan ajurit.
Itsellä netin ohjeiden mukaan pykätty Vistan 32-bitt. EN US asennuslevy jolla voi asennella minkä vain arkkitehtuurin muk. Vistan.
Virallisia Vistan ISO-tiedostoja ei ole missään netissä ladattavana (toisin kuin esim. Win 7) koska sellaisia ei ole koskaan ollutkaan. - ylen.uutistoimitus
Muistin virkistämiseksi tässä vähän puolueetonta tietoa windows vistasta
http://hikipedia.info/wiki/Windows_Vista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315713
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134342- 1962389
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661780Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791716Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351487Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141375En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741365viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241214- 941195