Mistä kannattaa hakea yrityslainaa?

Sybi

Olen perustamassa yritystä.
Netti on täynnä erillaisia firmoja pankkien lisäksi tarjoamassa lainaa.
Haluaisin tietää mistä saa kohtuu korolla ja takaisinmaksuajalla lainaa yrityksen aloittamiseen?
Mistä teillä on hyviä tai huonoja kokemuksia?
Kuinka vaikeaa on tällä hetkellä saada aloittavalle yritykselle lainaa?
Kiitos avusta.

10

2170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1-9

      Käytännössä muualta kuin kotimaisista pankeista saatu rahoitus on törkyhintaista.

      • Sybi

        Kotimaista haenkin. On nyt OP:ssä laina vetämässä. Kattoo saanko.


    • Punttileuka

      Koko alkukesän olen käyttänyt parhaimman lainan etsimiseen. Olen koittanut kilpailuttaa lainoja ja etsiä missä olisi pienimmät mahdolliset korot. Myös pitkä maksuaika on tärkeä kriteeri. Hiljattain löysin http://www.cardinal.fi/ josta löysin välittömästi todella edullisia lainoja. Suosittelen ehdottomasti jos haluat saada todella kipailukykyisen lainan.

      • Sybi

        Nuo pikavipit ovat korkea korkoisia. Toiseksi, niiden antama korkein lainasumma pitäisi kertoa 2,5:llä.


    • lainaayrittäjälle
    • tiedänmistäpuhun

      Eikös tälle ole joku virasto olemassa, joka arvioi lainan tarpeet ja määrät ja jopa lainaa. Kuka muistaa nimen? Pankeista ei kannata lähteä hakemaan hattu kourassa ongelmia itselleen.
      Lainat on maksettava takasinkin, joten suhtaudun tällaisiin yrityslainoihin melko pessimistisesti.

    • Pääsääntöisesti pankkien yrityslainoitus on edullisempaa, mutta vaatii useimmiten reaalivakuuksia ja käsittely-ajat byrokratioineen voivat olla todella pitkiä. Yksityisten lainantarjoajien ja nk. varjopankkien lainoitus on usein koroiltaan pankkeja hieman kallimpaa ja perustuu kunkin yrityksen taloudellisen tilanteen kokonaisharkintaan. Hyvässä tapauksessa korko voi olla hyvin edullinenkin ja pisimmät maksuajat lienevät tällä hetkellä 36 kuukauden tienoilla. Yritysrahoituksessa aloittavia yrityksiä tukee myös julkinen sektori (Tekes, Ely jne.) mutta näiden toimijoiden rahoitusehtojen avaaminen ja lainaehtojen selittäminen vaatisivat oman kirjansa. Yleisesti todettakoon, että ne ovat monimutkaisia ja yrittäjien kokemukset hyvin vaihtelevia. Oma näkemys on se, että "varjopankkien" tarjooma alkaa olla jo hyvin kilpailukykyinen. Hyville ideoille ja tätä kautta terveelle liiketoiminalle saa varmasti rahoitusta.

    • Anonyymi

      Jos vakuudellinen: hae omasta pankista. Jos etsit vakuudetonta yrityslainaa - se kannattaa kilpailutaa. Noita lainan tarjoajia on nykyään tosi paljon, mutta vaativat henkilötakauksen. Esim. tuolta voit kilpailuttaa yrityslainan: https://haeyrityslainaa.fi/

      • Anonyymi

        Jos meinaa perustaa yrityksen pikavipillä niin kannattaa vielä miettiä.


    • Anonyymi

      Niin surullista kuin se onkin, niin viimeksi tänä aamuna Kaleva kirjoitteli oululaisesta Chocosomniasta, joka oli joutunut rahoittamaan hankintaa lyhytaikaisesti pikavipin avulla, kun Finnvera ja oma pankki olivat tyrmänneet lainahakemuksen (henkilötakauksesta riippumatta). Meillä oli korutukussa kerran samanlainen tilanne ja käytettiin silloin https://yrityslaina.credit/ -kilpailutuspalvelua. Noin 11 % korko eli hieman korkea, mutta sinällään ok, kun maksettiin alle vuodessa takaisin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1653
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      425
      1057
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      972
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      699
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe