Kauniit on Varkauden lähivedet. Risteilypaatti vois menestyä
risteily yrittäjä
kalasavo
15229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
https://fi.wikipedia.org/wiki/S/S_Paul_Wahl
"Liikennöinti: Nykyään: Tilausristeilyjä Savonlinnan ympäristössä, Ennen: Risteilyjä Varkaudesta"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/12192462/paul-wahl
Ostapa sitten risteilyalus
Jos katsoo vaikkapa Kauppakadulle klo 17 tai eiliselle Iltatorille, niin jo sen perusteella voi sanoa, ettei kannata. Tietysti jos jokin on niin hyväsydäminen, että ilmaiseksi laivalla kuljettaisi, niin ehkä muutama eksyisi.
tänne yhteyttä asian tiimoilta
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14235427/navitas-kehitys-oy-part-5-
Savonlinnassa olis myynnissä sellainen sisävesilaiva, Paul Wahl. Kallishan se on mutta matkailun kannalta olisi hyvä sijoitus Varkaudelle. Kumma kun täällä ei ole yhtään sisävesilaivaa, Leppävirrallakin on, Kuopiossa ja Savonlinnassa useita.
Varkaus tarvitsisi ehdottomasti yrittäjän joka kuljettaisi matkustajia Kuopioon ja Savonlinnaan veneellä / laivalla !
Kun kesällä katselee taipaleen kanavan liikennettä niin välillä oikein ihmettelee että missä on kaikki varkautelaiset ?
https://www.youtube.com/watch?v=QL-986GChUE
Jos joku ei ole käynyt niin tästä näkee Varkautta !
Kannattaa käydä katsomassa Taipaleen Museossa että miten ennen kaikki tavara kuljetettiin laivoilla läpi Kuopio - Savonlinna
Eli ennenkuin oli hevosille teitä niin vesiväylät toimivat ja laivat kulkivat niillä !
No tänne kannattaisi korkeintaan sellainen pieni ja matala hommata. Ainoa maisemareitti olisi Puurtilan ympäri ja Kopolanvirran silta on aika matala, esimerkiksi Paul Wallin kokoiselle paatille. Samoin Pirtinvirran kiinteä siltä on este, kun kuitenkin venekyydit kannattaisi järjestää hertunrannasta. Toinen matkakohde voisi olla Järvisydän ja Oravi, mutta matka-aika on aikamoinen verrattuna esimerkiksi Kuopion ja Savonlinnan yleisöpikkuristeilyihin.
Voisiko tällä tehdä pikkuristeilyn:
http://www.varkaus.fi/@Bin/5411578/Sähkoalus, järvellä.jpeg
Tällä sitten sightseeing varkauden "nähtävyyksiä" ihmetellen:
http://www.youtube.com/watch?v=y-HW_UG_oVM
Kaikki risteilemään! Mää maksan!
Rampe Vaanlle
Yleensä risteilyt hoidetaan omalla rahalla !
kaaleen jaska
Evankeliumi: Mark. 1: 12-13
Henki ajoi Jeesuksen autiomaahan.
Neljäkymmentä päivää hän oli autiomaassa Saatanan kiusattavana. Hän eli villieläinten joukossa, ja enkelit pitivät hänestä huolta.
Pyhä Henki toimi maailman luomisessa. Hän liikkui kuin lintu sadepilvien päällä. Valo tuli, autiomaa väistyi ja maaima täyttyi vihreistä kasveista ja eläimistä. Elämä syntyi.
Ensimmäinen ihminen Aadam sai paratiisin elääkseen ja kuitenkin hän lankesi syntiin. Maailma turmeltui.
Jeesus tuli maailmaan tekemään tyhjäksi Saatanan teot. Hänessä tuli uusi aika, pelastus tuli luoksemme. Jeesus on uuden ihmiskunnan alku, uusi Aadam. Pyhä Henki johdatti hänet kohtaamaan pahan alkuperän Saatanan. Jeesuksen kaste oli kutsu julkiseen toimintaan. Ensimmäiseksi piti tehdä suora hyökkäys itse pimeyden vallan pomoa kohti.
Verratkaamme heitä keskenään.
Saatana houkutteli Aadamia syntiin ja Aadam lankesi.
Saatana houkutteli Jeesusta syntiin ja Jeesus voitti.
Kiusauksen aikana Aadamilla oli ihana Paratiisi kauniina ympäristönään.
Jeesuksella puolestaan oli kiusausten aikana autiomaan karu ympäristö ilman kasveja, kivenharmaata.
paatti