Kauppoja ei kiinnosta kuin raha

kuluttajanro94895933354

Yleisesti kaupat, mitä milloinkin olet jostain ostamassa niin kyllä siihen törmää liian usein että muu ei kiinnosta kuin raha, paskaa myydään.

Sonera,
kehtaavat rahastaa 70 euroa kuukaudessa siitä että puhelin kytkeytyy verkkoon dataliikenteeseen, dataa on siirtynyt ihan minimaalinen määrä mutta tästä kytkeytymisestä veloitetaan kaiken kaikkiaan 70 euroa. En nyt selitä asiaa enempää, kyllä on typerä systeemi, en kai mä tollasta liittymää edes pitäisi jos käyttäisin nettiä paljon, ottaisin silloin 20 euron dataliittymän, tuon 70 euron sijaan.

Hdthunder6500
Melkein muuten hyvä digipoksi, tallenteiden hallinta on vaan täyttä kuraa.
Toiseksi, laite ei ilmoita kuin pienellä' ledin vilahduksella että se aikoo käynnistyä jonkun minuutin kuluttua, toimii mutta kunhan tuonkin tietää että ei näprää virtoja päälle pois päälle pois kun laitteessa ei ole mitään merkkejä siitä että onko se käynnistymässä vai ei.

Koitan etsiä kangasta veneeseen, sain tarjouksen johon esitin jatko kysymyksen mutta ei näköjään vastata mitään.

Ups,
ulkomaanpostin firma, lupaavat vastata päivän kuluessa, meni viikko eikä ole vieläkään vastattu mitään, laitoin eilen uudestaan kyselyn. Olivat jättäneet paketin rappukäytävään oven taakse, no ei siinä mitään kun sen sain eikä joku muu, mutta se asia mikä ihmetyttää että seuraavana päivänä ups toimitti paperilapun jossa lukee että pakettia ei ole saatu toimitettu ja se lähtee takaisin muutaman päivän viikon päästä, eli on jo siis lähtenyt takaisin jos jokin paketti on ollut mutta kun eivät mitään vastanneet. Ennen ollu huonoja kokemuksia näistä ups toiminnasta, miten niitä voisi välttää. Dhl toimittaa aina postiin tavarat mistä ne saa haettua.

Russell hobbs
Kallis kahvin keitin on sisältä hepposta muovia, puhutaan nyt 150 euron hintaisesta kahvinkeittimestä. Korjasin sen itse kun takuuaika on jo mennyt. Pelkkä hieno pinta ja toiminnot tekee sen hinnan millä pyydetään 130 euroa enemmän kuin 20 euron keittimestä.

Ip-kamera opticam oireilee, pitää puutata virtajohto irroittamalla.
Takuu on joten kaippa mä viittiin sen postittaa takaisin.

Liiketunnistin opal pistorasia lakkasi toimimasta.
Ei enää kai takuuta mutta pyysivät laittaa takuuhuoltoon, hei oliko tässä hyvää palvelua..

Kyllä sitä aika paljon paskaa ostaa vuosien mittaan.

Jos jokin laite pettää sen huonon laadun takia niin kuka ostaa saman merkin tuotteen enää uudelleen, en usko että monikaan vaan maine meni. Tuossa kahvinkeittimessäkin lämpölevyn alla muutaman millin paksuista muovia ruuvin kiinnitys kohdassa, paikassa mikä on aika kovalla rasituksella koska se kantaa kahvipannun painon ja sen kun pannua otetaan pois keittimestä ja laitetaan taas takaisin. Paljonkohan hintaa nostaisi jos se runko sisällä olisi metallia, 5-20cnt vai euron?


Mitä kokemuksia muilla?

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        75
        1390
      2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        243
        1269
      3. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        152
        1076
      4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        255
        1048
      5. Avustikset peruttu.

        Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
        Suomussalmi
        51
        775
      6. 65
        744
      7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

        Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
        Ikävä
        62
        727
      8. Miksi mies tuntee näin?

        Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
        Ikävä
        39
        708
      9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

        parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
        Ikävä
        44
        671
      10. Määpä tiijän että rakastat

        Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
        Ikävä
        30
        627
      Aihe