Mitä Tampereella tapahtuu talvella? Ei mitään

topakkatäti

Ratikan kesäkuvat eivät anna oikeata kuvaa Tampereen todellisuudesta. Kesä on täällä lyhyt, mutta talvi pitkä. Tampere on täynnä kesätapahtumia, mutta talvella ei tapahdu mitään. Joku hikinen näytelmä sentään esitetään teattereissa, mutta se on sitten siinä.

Jos ratikasta näytettäisiin todellinen ja aito mainoskuva Tampereelta, niin siinä ratikka olisi pysähtynyt isoon lumikinokseen ja ratikassa kylmän kourissa hytisseet matkustajat olisivat työntämässä sitä epätoivoisesti liikkeelle.

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun Tampereelle ollaan saatu yhä enemmän kanslaistason toimintaa, niin alueiden omaleimaisuus ja tapahtumat vetävät ihmisiä puoleensa. Myös kaupallisten vapaa-ajanviettomahdollisuuksen määrää nostetataan. Jälkimmäisissä on toki huomioitava niiden ympäristövaikutukset niin energiatehokkuuden, oheispalveluiden vastaavien, liikkennejärjestelyiden kuin ihmisten ajanviettoaluiden jäte ja saniteettihuollon osalta niin, että ne ovat valmiina vastaamaan kasvaneeseen ihmismäärään. Ratikka yhdistettynä keskustan parkkialueisiin mahdollistavat sen, että ihmisten liikkuminen helpottuu. Ja ihmiset myös kulkevat enemmän paikasta toiseen. Aivan samoin kuin esim. tekee pk-seudun uudet jo käyttöön otetut ja käyttöönotettavat raideprojektit. Väestömäärän kasvu Tampereellakin luo uutta kysyntää ja sitäkautta on mahdollista pitää yllä ja kehittää kaupungin toimintoja siten, että ne voivat olla sellaiset, kuin tämän päivän ympäristövaatimuksien mukaan niiden pitää olla. Ja vanhoja järjestelmiä voidaan niiden elinkaarensa päässä korvata paremmilla, jos sellaisia on tarjolla. Toivottavasti valittu linja voi pitää ja sitä kautta ihmisten valinnan mahdollisuudet voivat lisääntyä ja kulkeminen helpottuu.

    • maailmasekasin

      Joo kyllä väestönmäärä kasvaa kun otetaan koko arfikka asumaan tännekin. Tuntuu että HEITÄ varten tässä kaikkea tehdään. Ja ajetaan maalta kaikki mahdollisuudet elää ja yrittää alas, niin pakkohan se on kaupunkeihin panostaa että saadaan oikeita slummeja ja ghettoja pystyyn. Ratikka on niin älytön päähänpisto ettei käsitä - se ei kuulu talveen eikä Suomeen. Mikä teitä päättäjiä sun muita juoksijoita vaivaa ihan kaikessa. Pitäisi katkoa teiltä langattomat ja siivelliset yhteydet rajojen ulkopuolelle että vähän laskeutuisitte maan pinnallekin joskus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      34
      8544
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4703
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      36
      4664
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      190
      3611
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2953
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2716
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      39
      2696
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2393
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      167
      2082
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      65
      2056
    Aihe