Strålande nyheter för normala

PerSuna backar så det står härliga till:

https://svenska.yle.fi/artikel/2016/06/08/grona-har-rekordstod-i-yles-matning-stora-partierna-narmar-sig-varandra

Med den här takten är PerSuna inte längre ett riksdagsparti år 2019.
Eftersom Soini i god tid insåg detta, har partistöden som partiet motsatte sig, tillsammans med presstöden som partiet motsatte sig överförts till PerSu fonden, som PerSuna givetvis motsatte sig.
Från fonden kan de(n) kvarvarande och av Soini godkända styrelsen sedan lyfta feta arvoden i årtionden som skattebetalarna nu betalar mot partiets officiella ställningstagande och skattebetalarnas vilja.

Det blir ett nytt SMP (Sirkka, minä ja Pekka). Den nya varianten kan tänkas vara Minä, Timpaa, itse ja Soini, för de är ju alla PerSun och har bekvämt ett och samma konto (utanför EU efter Brexit).

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • underligt

      Här gnälls alltid över svenskspråkiga stiftelser och fonder,med SOINIS privata stiftelse är OK.

      • De är konsekventa då de motsätter sig allt och handlar sedan ännu råare mot god sed än vad de som beskyllts har gjort.
        PerSunas klantande inom politiken sträcker sig inte bara till fonder och bortslumpning av militärt material åt kaverin. Lite domar måste riksdagsmännen i partiet också ha i bagaget, liksom de på byrån....... Nå, kansa tietää. Lehmän häntä.


      • sommartider
        Peppu-Reino kirjoitti:

        De är konsekventa då de motsätter sig allt och handlar sedan ännu råare mot god sed än vad de som beskyllts har gjort.
        PerSunas klantande inom politiken sträcker sig inte bara till fonder och bortslumpning av militärt material åt kaverin. Lite domar måste riksdagsmännen i partiet också ha i bagaget, liksom de på byrån....... Nå, kansa tietää. Lehmän häntä.

        Soini han reser och dansar tango.Passande sysselsättningar under semestern.


      • sosminister
        sommartider kirjoitti:

        Soini han reser och dansar tango.Passande sysselsättningar under semestern.

        Det är honom väl unnat,tugnt att vara minister.


      • putsakronan
        sommartider kirjoitti:

        Soini han reser och dansar tango.Passande sysselsättningar under semestern.

        Litet måste han fria till sina missnöjda lärjungar.


      • sosminister kirjoitti:

        Det är honom väl unnat,tugnt att vara minister.

        Nog i hans kroppshydda. Speciellt lång är persufennonas gud inte, men med säkerhet den tyngsta. Undrar om minister Audin har standard fjädring på bakaxeln?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      351
      737
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe