saab 900i 16v -91

Kysyisin kannataisko kyseinen auto muuttaa Turboksi vai olisiko liian iso työ ja kallis?
ajettu 250000.
4430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...ei kai se niin kauhean paha homma olisi, sillä tuo 16V malli on varustettu 4x jäähdytetyillä levyjarruilla, etu- ja takakallistuksenvakaajilla ja 89 ja siitä vanhemmat turbot on samalla kytkinpaketillakin. Uudemmissa on vähän järeämpi. Muuta en kyllä osaa sanoa tuosta aiheesta.

Äänestä

Elikkä, Rinnakkaismalli löytyy 900t16.

Luvat helppo saada, vähän muutettavaa, T16 osat käy suoraan ja tehoakin saa nostaa lain mukaan 20% tehokkaammasta mallista.

Mutta sitten ainakin männät joutuu vaihtaan ja puristuksia laskeen jos ei käytä apc-tunnistinta, tai sitten sytytyksen on oltava juuri oikeassa.

Mielestäni esteeksi ei voi tulla muuta kuin se, että -87 vuoden jälkeen rek. autoille on vaikeampi saada lupa kuin ennen rek.

Mutta tehoahan saa nostaa 20%, joten sen tehonhan saa nostaa miten itse parhaaksi näkee.

Toinen vaihtoento, etsit alkuperäisen 900 turbon, hintaa on nykypäivänä joku 20tmk-80tmk.

35tmk-45tmk saa jo todella hyvän 900 turbon.

mutta jos omasi timantti, niin ei muuta kuin tuumasta toimeen.

Äänestä
  • Pelkkä mäntäsarja maksaa enemmän kuin koko turbosaabi ruotsista.

    Äänestä

  • Mahle kirjoitti:

    Pelkkä mäntäsarja maksaa enemmän kuin koko turbosaabi ruotsista.

    Katsoin tossa eräänä päivänä Turbosaabien hintoja Saksassa. Seiltä saisi 2000-3000eurolla alle 200tkm ajettuja 80-luvun lopun turbosaabeja. Johan tommonen kannattaisi tuoda ja vaihtaa moottori kokonaisuudessaan tohon suomalaiseen autoon. Sitten möisi kaiken muun pois ja jättäisi itelle vähän varaosia. Halvimmat yksilöt saattaa tosiaan irrota jopa 1000e hintaan! Eiku etsimään jos intoa riittää. Moottorin 16venttiilisen ruiskukoneen tilalle toi T16 menee varmasti kohtuullisella vaivalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pk kirjoitti:

Kysyisin kannataisko kyseinen auto muuttaa Turboksi vai olisiko liian iso työ ja kallis?
ajettu 250000.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu