Ihminen aja skodalla?
Miksei kukaan hyvätuloinen tavallinen
Skeidaman
118960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 118
Vanhimmat
Mitkä ovat sinun mielestäsi hyvät tulot?
Lauria Klement malli sopii hyvin varakkaalle kun jotkut repii pelihousuja kateudesta jo 10 vuotta vanhasta amg mersustakin
Normitulot on 70k€/v. Tuota alle on huonot tulot ja hyvät tulot kun mennään tuon yli.
Itselläni vuositulot ovat aika lähellä noita Skeidamanin "normituloja". Tänä vuonna todennäköisesti vähän ylikin.
No kohta voit hankkia itsellesi laatuauton. Onnea!
Olisin voinut hankkia jo ajat sitten minkä merkkisen auton tahansa, mutta kun on tärkeämpääkin rahanmenoa.
Taidat olla vähän tyhmä kun skodan ostit.
Pieni kulutus ja hyvä ajettavuus. Tehokas ilmastointi, vakionopeudensäädin ja hyvä äänentoistojärjestelmä. Pieni autovero sekä halvat vakuutukset.
no sitten kun tulen isoksi ja meen töihin kyllä ainakin 100 euroa pitää viikossa saada, hyvä tuloinen saa varmaan kuukaudessa yli 500 e
Koska he ajavat mersulla, volvolla tai bemarilla
Ja höpö höpö! Pätkä-Skodalla ajavat köyhät ja todella varakkaat omalla Skodalla.
Tilastokeskuksen määritelmän mukaan hyvätuoloisen raja menee n. 4200e tuntumassa. Aika moni SKodan, eritysiesti Superbin ostajista tienaa tuota enemmän.
Aika moni työssäkäyvä insinööri ajaa nykyään liisarilla. Meilläkin töissä ihan saman verran tienaavaista joillakin perusvarusteinen Octavia ja joillakin 5-sarjan bemari. Kysymys on valinnoista mihin rahan haluaa pistää.
Auto on aika huono sijoituskohde ja jos auto alkaa olla elämän keskipiste, kannataa hakeutua hoitoon. Ennemmin ostaa vaikka pari erilaista moottoripyörää tai fillaria.
Itse pistäisin ennemmin kotiäänentoistoon 30ke kuin ostaisin nykyistä 30ke kalliimman auton.
Itsellä uusi volvo n.60 tonnin auto. Ajan myyntiedustushommia ja saan kilometrit 2500km asti sekä päivärahoja tulee reilusti kun ajelen ympäriinsä. Pitkää päivää. Mutta käytännössä aika plismiinus 0 menee autokulut kilsakorvausten kanssa. Auton lyhennys 900 ja sitte vakuutukse ja muut niin sillä mennään. Mulla tulee kilsoja kyllä enemmän mutta saan vain 2500 asti.
Niin aika monella se menee niin että kilsoja tulee jos ajaa suunnilleen työkseen. Sillon kannattaakin ajaa hyvällä autolla jos se auto on käytännössä työpaikka. Kyllä harmittaisi olla jollain skodalla liikenteessä työkseen. Kiertelen työkseni vähittäiskauppoja joten työaika ja tapaamiset ovat hyvin liukuvia ajaltaan. Läheskään aina ei edes tavata asiakasta vaan järkkäillään hyllyjä ja katsotaan että kaikki pelaa hintalapuista tuotteen saatavuuteen.
Kotiäänentoistoon 30 tonnia? Eli mm. platinaiset USB-johdot marmoripidikkein
Saahan sillä kohtuulliset ämyrit.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/33950/dgmmc/Elac-FS-509-VX-JET-4-tie-lattiakaiutinpari-pianomusta
Kysymyshän on tietenkin absurdi, koska niin moni hyvätuloinen tavallinen ihminen ajaa Skodalla!
Absurdit kysymykset ja puheenvuorot yleensäkin ovat tämän palstan arkea, kuten jokainen normaalijärkinen hyvin tietää.
Tohtori Kiminkinen täällä Keski-Suomessa ajelee Superbilla. Mitähän se keskiverto lääkäri tienaa?
Vikaantuvalla Halppis kipalla ei kukaan viisas ja järkevä ihminen aja, kuka nyt sellaisen harmikseen ottaisi. Nolo kippanen ja ei edes auto ensinkään.
Vittuako se muille kuuluu mitkä ovat tulot ja minkä merkkisellä kotterolla liikkuu,menkää mulkut jo hoitolaitokseen.
Kunhan ei sokotalla tarvis mennä.
Joo, ei. Sulle riittää se mummolta peritty perinteinen polkupyörä. Ruosteinen, niin kuin sun kalsariskin.
Ajan sillä autolla jonka käteisellä pystyn ostamaan.
Skoda on hyvä valinta, hinta kohdillaan.
Itse ajan Toyotalla enkä piittaa hittojakaan muiden mielipiteistä.
Pääasia että auto on oma eikä pankin osamaksuongelma!
Suberb on upea auto, minulle vain liian kallis...
Todellakin. Veit sanat suustani. Toyota ja Skoda ovat tyypillisiä tavisten autoja, joilla on vankka suosio Suomessa ja täysin aiheesta. Ne ovat kohtuuhintaisia ja hinta-/laatusuhteeltaan oivia valintoja. Minulla on molemmista kokemusta ja voin kertoa, että ne kokemukset ovat oikein hyviä. Älytöntä tälläkin palstalla esiintyvä vertailu: Octavia versus Mersu tai Avensis versus Tesla, esim....Onhan näitä merkkejä kaikille valittavaksi ja aika vähän pitäisi kuulua kenellekkään, millä autolla kukakin ajonsa suorittaa. Ja lässyn, lässyn provoileville tyhjäntoimittajatrolleille: olette todella lapsellisia ja lähinnä työpaikkakiusaajien tasolla psyykkisesti. Katsokaa peiliin ja sanokaa itsellenne ääneen: "Olen m*lkku!"
Tyhmintä ostaa käteisellä auto. Lainahan on melkein ilmaista.
Meinaat tietenkin, etä jäljellä olevalla käteisellä voi sitten tehdä osakekauppoja. Kuten Talvivaara?
Hyvä vinkki osakesijoittamiseen:
Osta, kun muut myyvät. Myy, kun muut ostavat.
Kirjoita ettei kukaan hyvätuloinen ja tavallinen ihminen aja Skodalla, on sinulla tyhmiä ajatuksia!
Suomessa Skoda kuuluu myydyinpiin automerkkeihin jo monen vuoden ajan ja jonain kuukausinä myydyinpääkin. Skodaalla ajavat ja Skodan omistavat kaiken tuloiset, ei voi sanoa että vain köyhät.
Ihmettelen miten jotain tai joitakin ottaa päähän Skodan hyvä myyntimenestys , Ei pitäisi osoittaa syvää kateellisuuttaan haukkumalla mitä törkeimmillä ilmaisuilla Skodaa ja Skodan omistajia tyhmyyttään. Minusta on ainoastaan sen auton omistajan oma minkä mrkkisellä autolla ajaa, eikä kenenkään muun.
Myydyin ja myyntimenestys ei takaa auton hyvyyttä ja luotettavuutta, nuo termit kertovat skodan olevan ainoastaan halpa ostaa.
Tähän perustuu `myyntimenestys`.
Älä puhu pazkaa. Jos se olisi aivan niin huono kuin sinä täällä 24/7 toitotat, niin sitä ei myytäisi noin paljon. Asia on kristallinkirkas kaikille muille. Skodahan ei ole halpa auto verrattuna esim. opeliin, fordiin, nissaniin, toyotaan, seattiin, mazdaan yms...
Miksi sitten täälläkin on kymmeniä ellei satoja tarinoita siitä kuinka Skodasta on tippunut peilejä, moottoreita ja koko takakontin sisältö?
No, ihan vaan sen takia, että trollien typeryys on niin totaalista ja ainoa elämä on kirjoittaa tälle palstalle täysiä typeryyksiä ja valheita.
Kyllähän nämä ovat tositarinoita. Väitätkö tosissaan että näinkin monta kappaletta myyneestä automerkistä ei pyöri netissä negatiivisia asiakasarvioita? Kyllä niitä mahtuu kuten mahtuu hyviäkin.
Kyykmanin kanssa on turha yrittää. Se on Venäjä-trolli tai ihan muuten vain provoileva luuseri. Venäjältä. Lotinanpelto tai Pietari. Ihan sama.
Voitko imeä minun mulkun? Voitko?
Teknikens Värld 1/2016, Ruotsi:
estissä Audi A4 seitsemää kilpailijaa vastaan ja voitti mennen tullen mm. Mersun, Audin ja BMW:n, että otatko jo imun? Otatko?
”ŠKODA on hieman parempi monella osa-alueella. Taloudellisempi, enemmän tilaa, hyvä moottori sekä automaattivaihteisto. Tämä tuo vakuuttavan pistevoiton.”
1. ŠKODA Octavia Combi TSI 150 hk DSG Style, 74/100 p.
2. Audi A4 Avant 2,0 TFSI 190 hk S tronic, 70/100 p.
3. Mazda 6 Wagon 2,0 165 hk automat Vision, 69/100 p.
4. Mercedes C 180 Kombi automat, 68/100 p.
5. Toyota Avensis Touring Sports 1,8 Life Multidrive S, 68/100 p.
6. Peugeot 308 Sportwagon Active PureTech 130 Automat, 68/100 p.
7. Subaru Levorg 1,6i GT CVT, 67/100 p.
8. BMW 318i Touring Steptronic, 67/100 p.
Auto ZEITUNG, Saksa 23/2015
10 kompaktiluokan autoa megavertailussa.
1. ŠKODA Octavia 2.0 TDI, 3227 pistettä.
2. VW Golf 2.0 TDI BMT, 3206 p.
3. Audi A3 Sportback 2.0 TDI, 3158 p.
4. SEAT Leon 2.0 TDI, 3141 p.
4. Opel Astra 1.6 CDTI, 3141 p
6. BMW 118d, 3111 p.
7. Ford Focus 2.0 TDCi, 3098 p.
8. Mazda 3 SKYACTIV-D, 3096 p.
9. Hyundai i30 1.6 CRDi, 3085 p.
10. Volvo V40 D3, 3041 p.
“Skoda Octavia nousee voittajaksi ilman selviä heikkouksia tarjoten uskomattomat jarrut sekä sisätilat.”
”Skoda Octavia voittaa pisteet aivan uskomattomilla sisätiloilla tässä luokassa.”
Auto Bild Suomi 5/2015
Vertailussa 9 pysäköintiavustinta HUOM. Skoda voitti S-Mersun!!!
1. SKODA Octavia Combi
2. VW Passat
3. Ford Focus Wagon
4. Mercedes-Benz S-sarja
5. Audi A3 Sportback
6. Peugeot 308
7. BMW 2-sarjan Active Tourer
8. Hyundai i40 Wagon
9. Mini Cooper
”Škoda osoittaa pysäköintiavustimessa olevan järkeä, koska Octavia ohjaa itsensä suvereenisti parkkiruutuihin.” ”Myös helppokäyttöisyys ja selkeä symboliikka tekevät vaikutuksen. Kuljettaja tietää joka tilanteessa, mitä pitää tehdä. Skoda osaa myös lähteä parkkiruudusta automaattisesti.”
auto motor und sport 11/2015, Saksa
Vertailutestissä ŠKODA Octavia Combi RS sekä Mercedes CLA Shooting Brake.
1. ŠKODA Octavia Combi RS 2.0 TSI, 439 pistettä.
2. Mercedes CLA 250 Shooting Brake, 388 p.
“Octavia RS ei ole ainoastaan käytännöllinen ja tilavat farmari; se on myös kyvykäs urheiluauto. Sitten sillä on vielä mahtava hintaetukin.”
Auto Bild Suomi 6/2015
Vertailussa pirteämmät perhedieselit: ŠKODA Octavia Combi RS VS. Peugeot 308 SW GT
1. ŠKODA Octavia Combi 2.0 TDI RS DSG, 517 p.
2. Peugeot 308 SW GT BlueHDi 180 Automaatti, 516 p.
"Škodan voimalinja on väkevämmän tuntuinen kuin Peugeotin vastaava. Octavia RS reagoi kaasupolkimen liikkeisiin terhakkaammin kuin 308 GT ja kiihdytyksissä on enemmän menemisen meininkiä."
"Ajokäytöksessä ei ole moitittavaa ja takaistuimella Skoda tarjoaa Peugeotia paremmat olot niin tilan kuin asennon puolesta"
Todisteita Skodan ylivertaisuudesta löytyy vaikka kuinka paljon lisää ja en jaksa niitä kaikkia tänne laittaa. Kysynpä nyt vain, että voitko nyt lopettaa Skodan mollaamisen, kiitos. Siinä Sinulle puolueettomat todisteet.
Niin tarinoitako? Niiltä, jotka uskovat maan olevan litteä? Vai "ruohometsän kansalta?"
Tunnen muutamia Skodan omistajia ja: yllätys yllätys, he ovat ihan hyvätuloisia tavallisia ihmisiä, mitäs tuohon sanot köyhä, kateellinen trolli.
Skodalla ajaa vain köyhä julli
Enpä myönnä olevani erityisen köyhä. Maatila on, muutama kilometri Saimaan parasta rantaa, koneet ok ja mehtääkin omiksi tarpeiksi. Vaimo käypi töissä Volvolla. Miulle riittää Sokota. Se pelaa hyvin, samoin kuin Valtra.
Ihmiset ajavat skodalla kun eivät ole ylettäneet muuhun. Skoda on vähän sellainen halpalaatuinen makkara, jota syödessä tulee kipeeksi.
Octavian hinnalla saa naurispurnukan. Miksiköhän, jos kerran yltävät purnukkaa, ostavat silti Octavian?
Ensin Skodaa on ostettava tuhansia ja taas tuhansia. Sitten nämä epätoivoiset kyykmanit löytävät kohteen provoilulle köyhien autosta, koska suosittu. Vai onko se oikeesti joku Pietarin viemäreistä pelastettu suomenkielen taitoinen Venäjä-trolli? Ei kai autotkin ole jo ulkopolitiikkaa?
Milloin lakkasit hakkaamasta vaimoasi? Eiku, miksei kukaan hyvätuloinen tavallinen ihminen aja Skodalla?
Millainen on muuten"tavallinen ihminen" ? Kyykman skeidamies? Hyvätuloinen Kyykman? Toki! Upporikas anonyymi miljardööri.
Vain tosi junthi ajaa skodalla.
Samaa mieltä. Mauttomuuden huipentuma on skoda ja sen kuski. Laahustavia rumia tönkköjä skodia.
Onko skodakuskeilla jokin välttely ja häpeä ominaisuus? Skodahan on vain ja ainoastaan itäkippo, halppis ja mitätön, venäläinen volkkari(lue köyhän mielikuvitus volkkari). Onko se niin vaikea myöntää, että skoda on vain skoda? En ymmärrä. Skoda on huvittava halppiskärry joka joidenkin teorioiden mukaan on vasemmiston auto, koska se on itäblokin kärry.
Skoda on halppis ja tarkoitettu myytäväksi itäblokin maihin suomi mukaan lukien.
Olet nimimerkki mikäniinvaikeaa urasi huipulla, mutta olisi syytä taitojasi vielä kehittää
Hyväntuuliset tavalliset kansalaiset ajavat reaalitodellisuudessa Skodalla, sankoin joukoin. Tämän palstan edustama rinnakkaistodellisuus on sitten eri asia.
Skoda ja venäläisyys?
Toiveajattelua. Ei ryssä saisi toimivaa kokonaisuutta aikaan pelkästään kopioimalla.
Venäläisyyteen sisältyy pakkomielle väittää kaiken hyvän olevan venäläistä keksintöä. Siksi Kyykman täällä askartelee Skodasta venäläistä...
Haista paska koko soittokunta.
Koodan kun näkee aina tulee nauru. Se on vaan niin että kansa tietää mikä on itäauto. Vaareille riittää hyvin, kukaan järkevä ei sekoa paskaan..
Miksei tähän ole vieläkään vastausta?
Ehkä joskus hammaslääkärintarkastusta mainostetaan kuten instrun näön.
Aloitus ja aloittajan itse itselleen antamat vastaukset ovat erinomainen osoitus siitä, kuinka vahva ihmisen itsesuggestio voi parhaimmillaan olla. Päivänselvyydetkin voivat muuttua vastakohdikseen noin vain!
Skodalla ajavat jakautuu aika tarkkaan kahteen ryhmään, vähävaraiset ajavat pätkä-Skodalla (osarilla, pätkissä tai änkyttämällä maksettu) ja TODELLA varakkaat ajavat omalla Skodalla. Tähän väliin sopivat sitten, jotka luulevat olevansa hyvätuloisia ja ajavat muka paremmilla autoilla.
skeidan ostaa vähä pöpit ja sellaset jokka ei tiiä autoist mitää....tutkittu juttu.... XD
Tohtori Kiminkiselläkin on Skoda. Varmaan lääkäreillä on huonot palkat.
Auto on mielikuvatuote ja sen omistaminen on itsensä brändäystä ja statement. Juurihan julkaistiin tutkimus jonka mukaan bmw 3:n omistajat/kuljettajat mielletään nuorekkaiksi ja dynaamisiksi. Jos haluaa brändätä itsensä menneen maailman neuvostotyöläiseksi, valitsee tietenkin toisen automerkin.
Autokauppiaana voisin kyllä sanoa, että BMW:n ostajat on surkeimpia asiakkaita, vanha sanonta pitää hyvin paikkansa, että aikuisten seurusteluvälineen ja BMW:n sisällä on tasan sama, eli täysi m#lkku.
Skodan ostajat on oma lukunsa, on uuden ostajat, jotka ostavat uuden johon rahat riittävät tai pystytään maksamaan osarit. Toinen ryhmä on erittäin varakkaat, jotka eivät halua erottua massasta ja joiden ei autolla tarvitse osoittaa mitään, mitä BMW:n kuljettajan pitää osoittaa.
Missä joku on brändätty neuvostotyöntekijäksi? Sinun päässä kenties???????
Suomessahan näitä näkyy
Tarkoitatko virolaisia rakennusmiehiä vanhoissa priimiumeissaan? Tiedoksi vaan, että Neuvostoliitto on lopettanut Viron miehityksen.
En vaan näitä kotimaisia SKDL, SKP ja KTP -kannattajia jotka ajelevat ideologiansa mukaisilla skoodilla.
Ideologiaasi kunnioittaen, mutta Neuvostoliitto todellakin romahti jo pari vuotta sitten.
Miten jokin automerkki ja ideologia korreloivat?
Hieman yksityiskohtia kaipaan tuohon yleisluonteiseen "letkautukseen".
Länsimerkkejä valmistaa riistetyt työläiset, porvari tehtaanomistajat käärivät rasvaiset voitot. Skodaa valmistavat työläiset työläisille, ketään ei riistetä eikä paksu kapitalisti rikastu.
Eiköhän niitä kaikkia autoja tänäpäivänä kasaa ne robotit, ovatko ne sitten riistettyjä?eipä niitä ainakaan itseään kiinnosta, kas kun ne ovat koneita.
Eiköhän ne VW.yhtymänkin omistajat ole juuri niitä porvari tehtaanomistajia (ettei vaan vielä natseja). Voi lapsiressukat teidän juttujanne, yrittäisitte edes....
Ei tietenkään aja.
Mieti nyt itsekin, miksi pitäisi ajaa jollain skodalla???
vanha totuus: "mielummin syön matoja kuin ajan itäautolla"
pätee vieläkin
Madon syöntiin pääsetkin ennenkuin saat inssiajon suoritettua.
Reppana, yritä päästä töihin, että voit ostaa ruokaa. On tosi inhaa tuo matojen syönti.
Eikö sossukaan anna ruokaostoslappua mihinkään kauppaan?
Kyllä se oli hyvin ja asiallisesti sanottu. Olen samaa mieltä. Vaikka matoja mieluummin kun skoda. Niin kamala itälimppu se on.
Suomen toverien kansallisauto on skoda.
Tämän voi todeta katsomalla, miten ay toverit ajelevat maassamme.
Skodalla yleisesti.
Saab'illahan ne ajelevat.
Ei ole muuten vieläkään yhtään hyvää perustelua esitetty tälle maahantuojaskodatrollien leiristä. Voisitteko vaan myöntää että skoda on paska auto?
Niin, en tiedä olenko hyvä vai huonotuloine. Ansaitsen kuitenkin vuodessa sen, minkä Kyykman 10 vuodessa peruspäivärahalla ja silti ajelen Skoda Superb:llä.
Aloituksen kysymystä ei ole olemass, paitsi Rinnakkaistodellisuudessa, jossa Skoda on paska auto. Eihän sitä osta kukaan.
Voihan sitä kaikenlaista kirjoitella, mutta vastaaminen on ihan toinen juttu. Pitäisi olla tunnistettava kysymys.
Skoda leimaa ihmisen ja onhan se muutenkin pelkkä hikinen skoda.
Heh, no onhan se hävettän outo autoksi, mutta jos ei todellakaan autoista mitään ymmärrä ja ei väliä jos sen kolhii, niin mikäs siinä. Valinta tuokin, tosin surkea sellainen. Toisaalta jos joku syö vaikka maksalaatikkoa, niin miksi siitä ei nouse vastaavaa kohua? Ajopeli se on tuokin, mutta ei todellakaan missään muodossa kadehdittava, ja koska näin, on lähes kaikilla muilla arvostetumpi auto alla:)
Kävin maksalaatikkofoorumilla kritisoimassa sitä mm. raudan ja A-vitamiinin määristä ja heikosta mausta.
Minulle vastattiin, että miksen kritisoi vaikkapa Skodaa sillä maksalaatikkohan on vain ruoka.
Päädyin sitten skodakriitikoksi huomatakseni että nyt vaaditaan taas ryhtymään maksalaatikkokriitikoksi? Arvaa vain, aionko taas vaihtaa? En.
Itse ostin alkuvuodesta uuden 190hp TDI superbin. Edellinen oli 520d e60 korinen. Molemmat sedaneja. Skoda toimii hyvin, kaikki "humpat ja herkut", vastaava bmw ois maksanut 15 tuhatta enemmän. Skodan isoimmat miinukset: Sisämeteli selvästi suurempi. Helvetin mauton ja tylsä auto BMW:n jälkeen. Tylsä.
Ite oot tylsä, eihän sulla mitään autoa ole.
"Skodan isoimmat miinukset: Sisämeteli selvästi suurempi. Helvetin mauton ja tylsä auto BMW:n jälkeen. Tylsä."
Jos ajat paljon niin tuon sisämetelin jatkuva kuuntelu on pois terveistä elinvuosista (Weinberger, Kernighan, Aho. Long term medical effects of car indoor noise. AMA Proceedings of the 56th International Symposium on Hearing 2007)
Mieluummin tylsä auto, kuin ikävä.
Mikähän saa aina jonkun väittämään, "eihän sulla mitään autoa ole"? Vaikkakin kysyjät itse ovat niitä palstalle yleisimmin kirjoittavia autottomia luusereita, ei pidä yleistää omaa elämäänsä koskemaan muita. Samalla logiikalla heidän omatkin väitteensä ovat perättömiä, ovat tapa-valehtelijoita? Niinhän se taitaa olla...
Mikähän saa aina jonkun väittämään, "kysyjät itse ovat niitä palstalle yleisimmin kirjoittavia autottomia luusereita"
Tämä on helppo: Edes kysyttäessä eivät kerro yksityiskohtaisesti, millä autolla itse ajavat. Vain epämääräisiä väitteitä Skoda-kuskin valehtelusta, Totuuden kieltämisestä ja Toyotan laadusta sekä tietysti laadukkaista länsiautoista. Mutta ei mitään uskottavaa todistetta,edes ajo-oikeudesta. Sinänsä ymmärrettävää, jos kirjoittaja on alaikäinen, kuten tyylistä voi päätellä. Mutta huono lähtökohta alkaa neuvomaan, saati syyttelemään muita.
Palstan aiheena on Skoda eikä suinkaan kirjoittajiin tai heidän autoihinsa liittyvä metakeskustelu.
Tämän palstan sisältönä ovat kaksoisstandardit. Skoda-kriitikot yrittävät kieltää kysymisen ja vastaamisen. Mutta sallivat perusteettoman kritiikin.
Jos muista autoista puhuminen on kielletty, niin miksi jokaiseen skoda-kriittiseen keskusteluun tuodaan skodistien taholta offtopic-höpinää jonka sisällöksi valikoitunut (tiedä sitten mistä syystä) Toyota-Mersu-Alfa
"en.tajua"
Etpä tietenkään, koska olet Skoda-kriitikko.
Tämäkään aloitus ei käsittele Skoda-autoa, vaan ihmisiä. Tällä palstalla piti Skoda-kriitikon mukaan keskustella vain autosta, Skoda-autosta.
Et sitten koeajolla huomannut Skodan olevan tylsä? Mikset sitten ostanut sitä Bemaria? Vähän ajetun olisit saanut samaan hintaan kun sen uuden Skodan?
Sanonpa , mikset: KOSKA SINULLA RASSUKALLA EI OLE MITÄÄN AUTOA!
Juttusi paistaa provoksi kilometrien päähän, yrittäisit edes kirjoittaa jotain uskottavaa.
Täälä palstalla puhutaan ihan mistä vaan.
Mihinkäs se opelin pilkkaaminen on kadonnut.onko skodasta tullut oooppppeli.itse ajan ooopppelllila.
Jännää ettei skoda kommuuni ei ole kyennyt vieläkään keksimään vastausta tähän kysymykseen.
Olisiko aika myöntää, että Skoda on paska auto? Ei se teiltä ole pois jos faktat myönnätte.
Ensiksi Kyykman niitä faktoja. Katellaan sitten.
Mutta sinähän olet täällä vain saadaksesi Jorman reagoimaan. Se on sinulle palkkio, mutta miten se palkitsee Sinua JOS Skoda on paska auto?
Ja kaikki autot ovat paskoja. ennen pitkää. Eniten paskana on ihminen joka muuta väittää...
Kirjoitellaanhan noiden hiki-kippojen tuulilaseihinkin lappuja "skoda on skeida". Ei sellaisia hyvien ja hyvä-imagoisten länsiautojen tuulilaseille jätetä. Kyllä faktat on niin että skoda on skeidaa.
Kirjoitellaan, kirjoitellaan... Toki.
Muistaakseni silloinen pääministeri Katainen omisti Skoda Superbin.
Pääministeri on suomessa mielestäsi hyvätuloinen? Buahha
Nokian suositeltu työsuhdeauto on Skoda.
Hyvätuloisten verotietoja on julistettu ja heidän joukossaan on Nokian hyvätuloisia työntekijöitä, jotka ajavat Skodalla.
Aloitus on siis jälleen kerran provo, jolla vain yritetään saada "jorma" reagoimaan.
Se millä autolla ihmiset ajavat on sinänsä ihan se ja sama, paitsi kysyjälle?
Olet väitteesi kanssa 10-20 vuotta myöhässä.
Tirsk
http://yle.fi/uutiset/3-9050156
Toisin kuin apinan raivolla sopulilauman tavoin julkisuus-trendien perässä kuolaavat Skoda-kriitikot tajuavat, Nokian palveluksessa on ja tulee olemaan Suomessakin lukuisia todellakin hyvätuloisia, joiden verotiedot on myös julkistettu. Ja jotkut todellakin ajavat Skodalla, mikäli sillä jotain merkitystä on. Tämä on vastaus aloitukseen, mutta vastaus on väärä, koska aloittaja vastasi itse "oikein".
Se että yritys irtisanoo tuhansia, ei muuta asiaa, päin vastoin. Tojota-teroja on Nokialla vähemmän...
Ne saa rahaa FSB:ltä ja ISIS:ltä. Skoda on alla kommunistis-arabisosialistisen terroriutopian fanituksen tähden.
Vaikuttaakin+aivan+skeidistien+touhulta+koko+nuukia:
http://www.hs.fi/kuukausiliite/a1380853015869
"Oli+tapahtunut+juuri+se,+mitä+salaa+toivoin:+kirjeeni+oli+lähtenyt+leviämään+Nokian+sisällä.+Mutta+oli+tapahtunut+myös+se,+mitä+en+ollenkaan+toivonut:+Nokian+pomot+soittelivat+minulle+ja+halusivat+selittää+Nokian+strategiaa.
Vastasin+kaikille,+että+olen+lähettänyt+kirjeen+yksityishenkilönä+eikä+heidän+kannattanut+panna+aikaansa+minuun,+vaikka+olenkin+Hesarin+toimittaja.+En+kirjoita+Nokiasta.+Ja+olin+jo+sanonut+asiani+kirjeessä."
Miten+Nokia-pomojen+mölinät+eroavat+skeidistien+mölinöistä?+Vaihdetaan+vain+paskat+puhelimet+paskoihin+skeidoihin+ja+yritetään+peittää+faktat+aiheeseen+liittymättömällä+höpinällä.+Nokian+pomot+jankkaa+jostain+strategiasta+jolla+ei+ole+mitään+vaikutusta+puhelimen+käyttämiseen+ja+samoin+skeidistit+ja+Helkama+ovat+keskittyneet+100%+vain+tojotan+kuviteltuihin+ongelmiin.
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1036807
Nokian massiiviaset mokailut eivät liity mitenkään tähän keskusteluun tai varsinkaan myyty kännykkä-bisnes. Verkkopuolella ne hyvätuloiset Nokialaiset ovat ennenkin olleet työssä.
Hyvätuloinen on hyvätuloinen, sitähän tässä kysytään, eikä työnantajan julkisuus-kuvaa.
Liittyy. Se on dorkien firma ja olemalla "hyvätuloinen nokialainen" on lähinnä normaalia kalliimpi dorka.
Tuo on sinun mielipiteesi. Tosin alkaa tuntua siltä, että Kyykkiksellä on jotain "henkilökohtaista" Nokian suhteen. Lähipiirissä Nokialta potkut, Lumia paskana tai äiti sai ammattitaudin Nokian Kaapelitehtaalla. Todennäköisesti pikku pallero kyykkiksenkin elämää ovat avittaneet Nokian tuomat verotulot. Tosiaan dorkaa, että Kyykmaniin joku on sijoittanut, ruokittu suu puree tyylikkäästi apetta antanutta kättä kauempaakin.
Mutta tosiaan, eiköhän Nokian insinööri, jos joku ole sellainen "tavallinen hyvätuloinen". Ja Nokia raskaasti mokaillut firma, jolla takana loistava tulevaisuus. Joku siellä kuitenkin on edelleen töissä, kuten oli silloinkin verkkopuolella panostamassa tulevaan, kun televisio sun muille kaapeli-bisneksille naurettiin ja tj teki lopullisen ratkaisun. Trendi-pellet kuolasivat Nokiaa aikanaan ja rakas kyykkiksemme on juuri sitä porukkaa.
naurettiin.
Nokia tukee terrorismia?
https://networks.nokia.com/ir/directory
Sepä ikävää. Luulin että täysin erillinen Nokian renkaat olisi sinulle läheisempi, koska se toimii aktiivisesti Venäjällä. Terrorismista en tiedä, mutta Nokian renkaiden tytäryhtiö Vianorin toimipaikoissa notkuvat ruskit saavat minut välttämään ko.puljua.
Niinhän se on, jos yritys suosii Skodaa, löytää kyykkis "jäätäviä faktoja" vähintäänkib rikollisuuden tukemisesta. Toki. Mikä olikaan aloituksen kysymys? Ei sen välii, Skoda on paska ja Kyykman paskana.
Miksei kukaan täysjärkinen ei tee tuollaisia aloituksia?
Tässähän sinulla on yksi
Täysi Kyykman, toki. Ei täysjärkinen.
Täysijärkiset eivät vastaa itse itselleen.
Laittakaa Googleen sanat: suomen rikkaat ajavat
Mikä merkki tulee vastaukseksi?
Skoda on sellanen halppis merkki ja huono-imagoinen.
Hyvätuloiset eivät ole kiinnostuneita sellaisista röpisköistä.
Laatu ja tyyli ovat tietenkin hyvätuloisen tavoitteita. Skoda ei ole mitään sellaista.
Huomaathan myös, että hyvätuloinen ja varakas ei tarkoita samaa.
Siinä riittää pohtimista ensi yöksi.