4G katosi!

4gonelämä

Elikkä 4g yhteys hävis luurista, ottaa vaan H yhteyden, millä ihmeellä sen saa takas?

3

2347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • digi-info

      Et millään, tukiaseman antenneja on voitu uudelleen suunnata, taloyhtiönne on voinut vaihtaa energialaseja tai väliin on pystytetty uusi talo ... Signaali ei riitä ... tai tukiasema on nurin ..... Tai oot ladannut niin paljon dataa, että operaattorisi on kyykyttänyt liittymänopeutesi 3G tasolle.... Mobiilidata on myös väistävää liikennettä, eli väistät viranomais- ja yritysliikenteen kuluttajana ... Niillä on etuoikeus. Ja kolmas asia, olet ropeltanut asetuksista päälle nopeimmaksi tilaksi 3G yhteyden ehkä vahingossa. Mutta mobiilidata harvoin saavuttaa paljonkaan yli 20M pakettisiirtonopeuksia ... Olennainen ero on kättelyssä - eli 4G toistaa pätkimättä videota kun taas 3G voi tehdä pirkiä kyykkyjä välissä .. Latensiajat on merkittävästi suuremmat 3G:llä. H kirjain tulee HSPA lyhenteestä eli on tosiaan 3G tila. 4G käyttää taas LTE tekniikkaa ... Kuvaamasi tilanne on yleinen uusille asiakkaille, kun liittymäsopimus muuttuu pysyväksi, alkaa se kyykytys koe ajan jälkeen.... Et voi purkaa määräaikaissopimusta kesken kauden ja voivat pudottaa liittymäsi prioriteetin pohjalle ja houkutella priorisoimalla taas uusia asiakkaita lumeeseen ..... Pelkkä vesisade riittää signaalin laskuun ..... Sen lisäksi mobiilidata väistää ruuhkassa. Ei kannata luopua kiinteästä koskaan, ei väistele ketään. Toteutuu vähintää 60% nopeudesta aina.

      • kiinteätpois

        Kiinteä on vanhan aikaista ja ehdottomasti kannattaa luopua. Se on kaikkien etu saada joka paikassa toimivat nopeat mobiiliyhteydet.


    • olkitu

      Tässä on hankala sanoa miksi vaan H merkintä näkyy. Jos laitteesi tukee voit kokeilla pakottaa 4G:lle mutta on hyvä esimerkiksi kertoa vähän sijaintia että jos kyseessä Yhteisverkkoalue ja on käytössä Soneran ja DNA:n littymät niin tukiasemien vaihtojen aikana voi näin käydä. Pitäisi sitten parantua toi mutta tosiaan koska kyseessä mobiiliverkko ja on kyseessä langaton on siinä vaihteluvälit. 4G:ssä nopeuksien vaihteluväli on se 5Mbps -> Ja tarkoittaa määräaikaisissa sopimuksissa että 5Mbps tulee vähintään toteutua (Lue ja ymmärrä sopimus ennen allekirjoitusta).

      Operaattori ei saa rajoittaa nopeuksia tällä tavoine että kun 14 päiväinen palautusoikeus on päättynyt että näyttävästi rajoittaa matalimmalle kuin mahdollista. Useinkin syynä on käyttäjämäärän kasvun. Tämä per asiakkaan priorisointi on oikeastaan ihan EU direktiivin vastainen sillä kaikki dataliikenne on samanarvoista. Vain protokoloittain voidaan priorisoida eli tarjotaan edes toimivuus ruuhka-aikoina edes jollakin tavalla.

      Useissa pienissä kunnissa ja kylissä sekä muutenkin maaseudulla varsinkin vanhat puhelinkaapelit poistetaan ja otetaan tilalle 4G 800Mhz yhteydet (10Mhz taajuuskaista, maksiminopeus teoriassa 75/25Mbps). Kaikki ymmärtää että eihän tälläinen 75Mbps jaettu laajakaistayhteys yli 100 riitä millään iltaisin kun Netflix aika koittaa. Yleensä tälläisellä tukiasemalla kuuluu jopa tuhannelle asukkaalle että siitä sitten nautitaan jaetusta laajakaistasta. Siis mobiililaajakaista on täysin jaettua ja käytännössä takeita ei ole.

      Kun nopeus putoaa alle 5Mbps ja kyseessä määräaikainen sopimus voit irtisanoa sopimuksen. Jos et saa enään ollenkaan 4G:tä, voit pudottaa liittymän 3G hintaiseksi varmasti. Tästä kannattaa olla yhteydessä kyseisen operaattorin asiakaspalveluun.

      ---

      Toimiiko ylipäätänsä ketjun aloittajalla 4G missään? Tämä kannattaa kokeilla ettei omassa päätelaitteessa ole vikaa. Toimiiko toisella laitteella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      59
      3456
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2302
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      138
      1949
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1478
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1197
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      56
      1103
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      873
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      73
      814
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      803
    Aihe