Olen pitkäaikaistyötön, työnantajan kaatumisen myötä kolme vuotta sitten irtisanottu. Ex. vaimoni halusi erota pari vuotta sitten. Omistusasunto on yhä yhteisessä omistuksessamme, mutta itse asustelen kesämökissä muualla. Kirjoilla olen toki puoliksi omistamassani asunnossa.
Aikuinen lapseni pääsi opiskelemaan ja mietin että omistusasunnon voisi nyt myydä ja saada siitä varoja elämiseen työmarkkinatukea paikkaamaan.
Onko mahdollista että vuokraamme lapseni kanssa, tai pelkästään toisen nimissä asunnon ja saamme siihen lähes koko vuokran kattavan asumistuen? Kelan laskurin mukaan näin saattaisi tapahtua. Saisin samalla kirjat pois myytävästä asunnosta, siirrettyä ne vuokraluukkuun. Askarruttaa myös se, miten vuokraisäntä suhtautuu tällaiseen, enhän todellisuudessa asuisi asunnossa juuri paljoakaan.
Työtön isä, opiskeleva lapsi
5
213
Vastaukset
- HuijaritKuriin
Lueppa tämä. Ja huijaa vasta sitten.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14371216/muistakaa-karayttaa - tarkistajututennetek
Eiköhän lapsesi kannata vuokrata itse jokin asunto. Silloin hän saa asumistukea eli opintotuen asumislisää. Jos vanhempien kirjat ovat samassa osoitteessa, se hankaloittaa opintotuen saamista eli kela ajattelee, etteivät vanhemmat ole todellisuudessa eronneet. Ainakin kaveripiirissä oli tämä tapaus, kun poika aloitti opinnot saman kylän lukiossa.
Voisitko vuokrata mökkikunnastasi jonkin kehnon ja siksi halvan yksiön ja muuttaa kirjasi sinne? Vuokranantajan kanssa voi sopia, että sitä voi rempata sinä aikana, kun sinä vuokraat sitä kämppää. - kllkjjkjlkjkl
Tuollainen tukien huijaaminen ei tuolla tavalla onnistu. Sinun tulosi vaikuttavat lapsesi opintorahan määrään eikä hän voi saada opiskelijan asumislisää koska asuu (virallisesti) samassa asunnossa kanssasi.
Sinä voit hakea yleistä asumistukea kahdelle hengelle tuohon asuntoon, mutta se raha tulee sinulle. Kokonaisuutena jäätte kuitenkin tappiolle sillä lapsesi opintoraha laskee eikä hän saa asumislisää ja noiden alenemisen yhteissumma on suuremppi kuin se mitä sinä voit nostaa yleistä asumistukea vuokraan.
Paras keino olisi että myyt omakotitalosi ja ostat siitä saamillasi rahoilla lapsellesi asunnon jonka sitten vuokraat hänelle ja jatkat itse asumistasi siellä kesämökillä. Lapsesi saa silloin täyden opintotuen ja opiskelijan asumislisän, sinun pitää vain maksaa verot lapsesi maksamasta vuokrasta ja asunnosta aiheutuvat kulut, loppu on sitten puhdasta voittoa sinulle.- 4568
Paitsi että jos lapsi asuu vanhemmalta vuokratussa asunnossa, voi hän saada asumislisää enintään 58,87€/kk, mikä ei todellakaan ole lähelläkään täyttä määrää.
- ei_kai_sentään
Eihän työnantajan kaatuminen voi olla irtisanomisperuste. Yrityksen kaatuminen voisi sitä olla, mutta että työnantajan ...?
Minä olen nähnyt monta kertaa kun työnantaja kaatuu. Viime talvenakin ainakin kolme kertaa. Eikä ole tullut mieleenkään, että voisi sen vuoksi irtisanoa. Vaikka me silloin viimeisellä kerralla kyllä vedet silmissä porukalla naurettiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390