Työtön isä, opiskeleva lapsi

möksäspede

Olen pitkäaikaistyötön, työnantajan kaatumisen myötä kolme vuotta sitten irtisanottu. Ex. vaimoni halusi erota pari vuotta sitten. Omistusasunto on yhä yhteisessä omistuksessamme, mutta itse asustelen kesämökissä muualla. Kirjoilla olen toki puoliksi omistamassani asunnossa.

Aikuinen lapseni pääsi opiskelemaan ja mietin että omistusasunnon voisi nyt myydä ja saada siitä varoja elämiseen työmarkkinatukea paikkaamaan.

Onko mahdollista että vuokraamme lapseni kanssa, tai pelkästään toisen nimissä asunnon ja saamme siihen lähes koko vuokran kattavan asumistuen? Kelan laskurin mukaan näin saattaisi tapahtua. Saisin samalla kirjat pois myytävästä asunnosta, siirrettyä ne vuokraluukkuun. Askarruttaa myös se, miten vuokraisäntä suhtautuu tällaiseen, enhän todellisuudessa asuisi asunnossa juuri paljoakaan.

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HuijaritKuriin
    • tarkistajututennetek

      Eiköhän lapsesi kannata vuokrata itse jokin asunto. Silloin hän saa asumistukea eli opintotuen asumislisää. Jos vanhempien kirjat ovat samassa osoitteessa, se hankaloittaa opintotuen saamista eli kela ajattelee, etteivät vanhemmat ole todellisuudessa eronneet. Ainakin kaveripiirissä oli tämä tapaus, kun poika aloitti opinnot saman kylän lukiossa.
      Voisitko vuokrata mökkikunnastasi jonkin kehnon ja siksi halvan yksiön ja muuttaa kirjasi sinne? Vuokranantajan kanssa voi sopia, että sitä voi rempata sinä aikana, kun sinä vuokraat sitä kämppää.

    • kllkjjkjlkjkl

      Tuollainen tukien huijaaminen ei tuolla tavalla onnistu. Sinun tulosi vaikuttavat lapsesi opintorahan määrään eikä hän voi saada opiskelijan asumislisää koska asuu (virallisesti) samassa asunnossa kanssasi.

      Sinä voit hakea yleistä asumistukea kahdelle hengelle tuohon asuntoon, mutta se raha tulee sinulle. Kokonaisuutena jäätte kuitenkin tappiolle sillä lapsesi opintoraha laskee eikä hän saa asumislisää ja noiden alenemisen yhteissumma on suuremppi kuin se mitä sinä voit nostaa yleistä asumistukea vuokraan.

      Paras keino olisi että myyt omakotitalosi ja ostat siitä saamillasi rahoilla lapsellesi asunnon jonka sitten vuokraat hänelle ja jatkat itse asumistasi siellä kesämökillä. Lapsesi saa silloin täyden opintotuen ja opiskelijan asumislisän, sinun pitää vain maksaa verot lapsesi maksamasta vuokrasta ja asunnosta aiheutuvat kulut, loppu on sitten puhdasta voittoa sinulle.

      • 4568

        Paitsi että jos lapsi asuu vanhemmalta vuokratussa asunnossa, voi hän saada asumislisää enintään 58,87€/kk, mikä ei todellakaan ole lähelläkään täyttä määrää.


    • ei_kai_sentään

      Eihän työnantajan kaatuminen voi olla irtisanomisperuste. Yrityksen kaatuminen voisi sitä olla, mutta että työnantajan ...?

      Minä olen nähnyt monta kertaa kun työnantaja kaatuu. Viime talvenakin ainakin kolme kertaa. Eikä ole tullut mieleenkään, että voisi sen vuoksi irtisanoa. Vaikka me silloin viimeisellä kerralla kyllä vedet silmissä porukalla naurettiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      199
      4303
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2853
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2816
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      89
      2626
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      50
      2257
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2087
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1941
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1939
    Aihe