Trafi listasi suomalaisten suosikkiautot - Skoda Octavia ykkösenä
Trafin mukaan ensirekisteröinnit ovat kasvaneet tammi-kesäkuussa viime vuoden samaan ajankohtaan verrattuna. (TRAFI)
http://www.iltalehti.fi/autot/2016071021881574_au.shtml
Miksi skoda on niin suosittu?
Trafin mukaan ensirekisteröinnit ovat kasvaneet tammi-kesäkuussa viime vuoden samaan ajankohtaan verrattuna. (TRAFI)
http://www.iltalehti.fi/autot/2016071021881574_au.shtml
Miksi skoda on niin suosittu?
Vastaukset 58
Vanhimmat
Niin surullisen tottahan se on:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001213769.html
"Venäläisprofessorit: Suomi jää Putinin punaisen linjan sisään"
Melkoinen aasinsilta.
Kirjoittajalla heittää, menee Putinit ja piilit sekaisin.
Sen autoilla ajat kenen etupiiriin kuulut
Superbin+kasvu+viimevuoden+vastaavaan+tilanteeseen+on+233+%.+Aika+vakuuttavaa.+Skodalla+menee+hyvin.
Tietysti menee. Ihmisten ostovoima vähenee, kiky, indeksijäädytykset jne mutta hinnat jatkaa kasvuaan. Skodaan sitten päädytään kun ei muuhun ole varaa.
Siitä se alamäki sitten oikeen kunnolla lähtee. Talous on positiivisten asioiden summa ja skoda ei ole positiivinen.
Surullista.
Suomalaisten henkilöautojen keski-ikä on vielä surullisempaa luettavaa:
http://www.aut.fi/tilastot/autokannan_kehitys/autokannan_keski-ian_kehitys
Jos kerta näin, miksi Dacia, Kiia, Hyndai jne. ei mene kaupaksi?
Mainitsemiasi kolmea merkkiä on rekisteröity Suomeen tänä vuonna 1.7. asti 635, 3910 ja 1508 kappaletta. Se on enemmän kuin Octavia, Superb, Yeti, Fabia ja Citigo yhteensä. Tarkoittaahan tämä myös sitä, että nämä Skodat ei mene kaupaksi?
Käpyjenkeräilijöiden maassa autossa pitää olla iso tavaratila. Mummolasta kuskataan klapit ja perunat velkaiseen kaupunkiläävään.
Miksi Toyotia on sitten rekisterissä nelinkertainen määrä Skodaan nähden?
Kannattaa kääntyä Toyota-palstalle, jos se merkki kiiinnostaa. Kaikkihan täällä tietävät että niitä on paljon liikenteessä. Ei se mitään haittaa.
Pikku hiljaa se välimatka kiritään kiinni. Älä ole huolissasi.
Mites se kiritään kun skoodia menee paalaukseen samaa tahtia kun niitä myydään.
Missä lähdetieto, jotta voisin tarkistaa asian? Utin ABC ei käy.
Luuletkos, että kykkeli/autoinsinööri/osssssi etc. etc. perustaa juttunsa faktoihin?
Tiedot perustuvat Trafin avoimeen dataan (versio 4.6).
http://www.trafi.fi/tietopalvelut/avoin_data
$ grep -i skoda Ajoneuvot\ 4.6.csv|wc -l
113104
$ grep -i toyota Ajoneuvot\ 4.6.csv|wc -l
419890
Ovat automiehet kautta Suomen niemen huomanneet, että Skodalla menee hyvin. Ei siinä sen kummempaa syytä hyvälle menekille tarvita. Itsenikin piti kokea kaiken maailman automerkit ja heittää tonni sinne, tonni tänne niiden oikkujen takia. Nyt on eka Skoda joka ei jää vikaksi. Sen verran on hyvät kokemukset siitä.
Minulla oli sama juttu. Nyt on kolmas Skoda menossa ja jos kamalia ei tapahdu, seuraavakin on Skoda.
Kaikilla samanlaiset harmaat polvipussiset salihousut ja harmaa Skoda.
Mites itellä? Ei kai vaan nahkatakki, pussihousut ja koppalakki. Ja vanha ruosteinen Mersu.
Miten tämä liittyy Skodaan? Tuulesta temmattu provo. Tämä on asia-palsta.
Seuraavaksi kerrot Skodan paalauksesta takuun jälkeen, koska ei Tojota?
Yhtä paljon kuin Kyykmanin venäläismielinen propaganda.
Kerron kyllä Skodan paalauksesta, kun on aihetta. Toistaiseksi ei ole ollut tarvetta paalata Skodaa, enkä viitsi ruveta alhaiseksi valehtelijaksi.
Saattaap seuraavakin olla škoda. 190.000 viatonta kilometriä, keskikulutus neljän litran pintaan. Tosin vaihto tulee ajankohtaiseksi vasta kun toinen mokoma tulee mittariin
Skodat on pahinta Hell kamaa. Pysykää hyvät ihmiset erossa.
Just on h-hetki autokaupoissani. Skoda on toinen vaihtoehtoni - tosin myös se toinenkin on Skoda. Panisko reteesti 4x4 Superbin tilaukseen, vaikko Octavian. Merkki on selvä - ei kahta sanaa.
Tiettyjen merkkien menestyminen täällä Pohjolassa johtuu varmaankin meidän luonteenlaadusta, mehän ollaan aina oltu ilmeettömiä, rauhallisia ja järjellä asioihin suhtautuvia. Eli ostamme auton myös järjellä, ei tunteella. Skodahan on ideaalinen perheellisen, asuntovelallisen ja pakollisen koiran omistavan järkiratkaisu. Hyvin pitkälti kun miettii niin keski-ikäisen ihmisen kansallisuus korreloi myös millaisella autolla ajetaan.
Järki se on auton ostossa mukana minullakin, siksi Skoda, vaikka ei asuntovelkaa enää olekaan.
ladakin oli aikoinaan suomen suosikkiauto, nytte se on toinen itäautomerkki, sokota, simply things car vai mites se meni ne slougani? heheheheheheheheheh....
Skoda on suunnattu itäeurooppalaiselle vähävaraiselle kansanosalle niinkuin Ladakin. Siirtyminen on luontevaa ja aatettakin tukevaa. Euroopan läntisimmässä maassa valmistetaan Avensiksia, länsimaassa jossa kansa tajusi jättää uppoavan,
kalliin direktiivi- ja huijaushelvetin.
Eikös tuo tuotanto ole loppumassa Brexitin takia, Toyota menettää verohyödyn minkä saanut UK:n ollessa EU:ssa, ties vaikka siirtäisivät tuotannon Itä-Eurooppaan sen takia.?
Lada oli silloin Suomen suosikkiauto, kun duunareillakin oli varaa ostaa uusi auto.
Mikä ****n trafi. Joku rekisterinumerotieto-rahastajako?
Kaikkihan Skodan autoja kehuvat autolehdissä ja muussa automediassa. Täytyy sanoa, että itsekkin tiedän muutamia Skodia tutuilla ja ei niistä autoista ole pahaa sanaa..Oivia autoja, jos ei ihan Bentleyn tasoon varat riitä.
Hyvä kommentti. Näin se menee. Ei Bentleyn tasoa, mutta ihan hyvä auto.
Nyt se Kyykman haaveilee Bentleystä. On se aika Runkman.
Huokea ja vaatimaton kulkine, ex-NL-itä-Euroopan markkinoille suunnattu. Joihin Suomikin kuuluu korkean autoveron ja matalan nettopalkkatasonsa vuoksi. Pääseehän Skodallakin mukavammin kuin kävellen, kun hevospelejäkään ei enää ole.
Kun ihmisen elämän tarkoitus on vittuilla toisille, niin kyllä se on aika köyhää elämää.
Ei täällä Suomessa taida sittenkään olla kovin huonot olot, kun pakolaisia on tulossa tännekin henkensä kaupalla.
Miksi Suomessa on korkea tuloverotus? Korkean autoveron takia Suomessa on Euroopan vanhin autokanta. Se on häpeällistä. Uudet autot ovat nykyään todella harvojen herkkua Suomessa.
Ainahan näitä veijareita on ollut, jotka haluaisivat vaihtaa julkisen sosiaali- & terveydenhuollon ja koulutusjärjestelmän parempiin autoihin. Koska eivät tarvitse verovaroin kustannettuja palveluita. Juuri nyt, tällä minuutilla.
Vaalit vajaan kolmen vuoden päästä. Uurnilla tavataan. Jos et jaksa odottaa, muuta Viroon!
Sosiaalipuolelta voisi hyvin karsia menoja leikkaamalla lintsareille maksettavia korvauksia. Toimeentulotuen käyttäminen esim. yksityisautoiluun tulisi estää lakisääteisesti.
Täällä kirjoittajien yleissivistyksen erot tulevat oikein konkreettisesti julki. Pysähtyneisyyden aika on joillakin jumittunut korvienväliin. Ehkäpä pioneerileirit ovat joidenkin kohdalla tavoittaneet otollisen maaperän (kyykman).
tapu tapu tapu tapu tapu tapu tapu
Eiköhän ole vaan viisainta todeta, että nää trafin taulukot on maksettuja ei kai se skoda oikeesti noin paljon myy.
Ensirekisteröinnit ovat Trafin tietokoneella. Jos sen kiellät, et ole järjissäsi.
ulkopoliittisista syistä antaa vahvasti kaunisteltuja lukuja
No, mutta kyykkelis. Siellä Pietarin viemäriverkostossa on aihetta epäillä kaikkea tuollaista, mutta me asumme Suomessa jossa on erilaiset viranomaistiedot käytettävissä.
No kerroppa sitten kuka murhasi JF Kennedyn. Sinulla kun tuntuu olevan nuo salaliittoteoriat hanskassa.
Salaliitto se oli. Oswald oli patsy. Files ampui sen kuolettavan laukauksen. Kennedy oli liian hyvä mies sen ajan villissä lännessä. Demokraatit ammuttiin. Tummaihoisille ei annettu ihmisoikeuksia, vaan orjuutettiin.
James Files confession killing Kennedy from the grassy knoll in Dealey PLaza, Dallas.
Tässä taas vähän faktaa Trafilta, kelpaako?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14371962/trafi-kertoo-suomen-suosituimman#comment-85434763
Varmaan tähänki liittyy jokin salalittoteoria. Samoin Kyykeli on salaviisas. On niin salinen, että ei ole näyttänyt meille muille sitä viisauttaan.
Siis näyttänyt mitä? Älylahjansa riittää juuri ja juuri Pietarin viemäriverkoston sukeltajan arvostettuun ammatiin Venäjällä. Bäckmannin kaveri, jolle desantti kuiskuttaa korvaan mitä suomalaisille kannattaa kertoa Nato-maan tuotteesta.
Volkswagen Group lahjoo kuulemma kaikki maailmantestaajat: autolehdet, nettisivustot jne. kehumaan kulkuneuvojaan. Tämä väite on siis näiden trollaajien faktaa.
On siinä euro poikineen pyörähtänyt niiden kymmenien tuhansien testaajien taskuun. Mistään lahjonnasta ei kuitenkaan ole todisteita esitetty viranomaisten tutkittavaksi. Vai onko viranomaisetkin lahjottu edellisten lisäksi. Mahtaa olla pohjaton lahjuskassa. Vai lieneekö kyseessä väärennettyä rahaa?
Trollit voisivat avata tätä problematiikkaa?
No niin, tulihan se salaliittoteoria sieltä kun oikein pyyteli kauniisti.
On se hienoa kesämökillä on turvallista olla.
Jos mummo saa sydärin niin mediheli voi laskeutua Skoda Yetin katolle :D
https://youtu.be/E7kEJ-pHkWA
Aika moista ylistystä Yetille
Anteeksi, aikamoista......