Sosialistit menettäneet arvonantoaan

Aika.ihmeellistä

Presidentin verottomuus on peruja 1900-luvun alusta. Aatelisetkin menettivät verovapauden ja muutkin erioikeutensa yli 100 vuotta sitten.
Suomen presidentit eivät ole ehtineet nauttia pitkästä verovapaasta eläkkeestä ennen Koiviston, Ahtisaaren ja Halosen aikoja. Ko. sosialistipresidentit eivät ole myöskään halunneet ehdottaa muutosta nykyaikaan.

Sauli Niinistö luopui lakiteitse omasta palkankorotuksestaan 160.000 euroon, joka olisi tuonut myös korkeamman eläkkeen aikanaan. Palkkio on nyt sama, jonka Halonen sai 126 000 euroa.
MUTTA mitä teki Halonen!
Halonen kiukutteli ja vaati itselleen tuon korkeamman eläkkeen, joka laskettiin korkeammasta palkkiosta kuin hän oli presidenttinä saanut.
Valtiovarainministeri Urpilaisen kaudella sosialistisille toveri-presidenteille myönnettiin tuo korkeampi eläke eri päätöksellä. Lakia ei muutettu, joten Niinistön eläke tulee olemaan pienempi, 60% palkkiosta 126 000 euroa, siis 75 600 euroa.
Härski-Halonen nostaa 96.000 euroa, siis 76,19%, ja on puolustellut "oikeuttaan" lehtihaastatteluja myöten.

9

129

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muut.hänetkin.maksaa

      Halosen saavutettu etu ?
      Ei ole sitä, oli kuin sosialisti hyvänsä.
      Ihan toista sitten puheensa. Ei puhu mitään
      omasta ahneudestaan.

      • TeeskenteleeKöyhää

        Halonen puhuu kissan astutuksista ja piilottelee rahojaan.


    • Ei.mitään.perusteita

      Halosen saavutettu etu !
      Itse jäi eläkkeelle 126 000 € :lla.
      Nyt maksetaan vilpillisesti eläke 160 000 €:n mukaan 60 %.
      Presidentin, istuvan palkkio on 126 000 € josta eläke 60 %.
      Nyt Haloselle ja muille sossu presidenteille tekivät 96 000 € eläkkeet.
      Joka pitäisi olla 75 600 €.

      Ei voi tätä järenjuoksua ymmärtää.
      Ihan tuosta vain muutetaan noinkin?

    • No, tämän pakkomielteiseen juttuun enää tämän enempää, mutta koeta nyt ymmärtää, ihan ennen kaikkea oman mielenterveytesi vuoksi, ja tietysti meidän muiden palstalla kirjoittavien myös, kaikki on aivan kunnossa tuon asian suhteen, se on päätetty ja hyväksytty, etkä voi asiaan enää mitenkään vaikuttaa, vaikka sekoilisit palstalla kuinka ja kommentoisit omaa typerää pakkomielteistä kirjoittamistasi.

      • Kyllä minä sikäli ymmärrän asian että kaikkien tulisi maksaa veroja palkastaan ja eläkkeestään. Ja tämän tulisi koskea myös Tasavallan Presidenttiä sekä Presidenttejä. Taannehtivasti tällaisia ei tietenkään voida periä mikäli lakia joskus muutetaan. Taitaa vaan Halosen sukupuoli närästää. Vaikka en minäkään mikään hänen suurin fani oli.


    • Kysyvä

      Pankkopojalla se iso pyörä viiraa vaan. On ollut hänellä taas synkkääkin synkempi viikonloppu. Se on Pankkopojalle tietysti ihan oikein, sillä hänen kaltaisiaan mielipuolia ei pidä paapoa.

      Kuinkahan mones avaus tämä oli Pankkopojalla samasta asiasta?

      • antakierahhoo

        On ne kummia. Sukurutsatuilla aivoilla leikitään älykköä.


    • etkötajuahulluuttasi

      Kulkeeko, arvoisa leikkimajuri, tuo hulluus teillä sukurasitteena sukupolvesta toiseen? Etkö ole kertonut isäsisikin olleen samanlainen satusetä kuin sinustakin tuli?

      • Eikö.se.nii.ollu

        Pena on yliluti, ei majuri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe