Miksei Thyroxin nosta

sykettäni__

Olen perusterve 44 vuotias hoikka mieshenkilö ja minulla on kilpirauhasen vajaatoimintaan lääkitys, myös siitä syystä, että sydämeni leposyke on usein alle 40.
En harrasta juurikaan liikuntaa, mutta en myöskään syö kovinkaan epäterveellisesti.
Nyt olen syönyt Thyroxin lääkitystä 75 mikrogrammaa päivässä jo vuoden ajan mutta sydämeni syke ei ole lainkaan noussut! Olo on usein väsynyt ja raskas ja minulla epäillään siis matalan sykkeen johtuvan kilpirauhasen lievästä vajaatoiminnasta.
Eikö Thyroxinin kuuluisi aina nostaa sykettä jos sitä syö? Muutoinkaan en huomaa Thyroxinin vaikuttaneen millään tavalla!

7

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taasko_alilääkitty

      Tyroksiiniannokset vaihtelevat hurjasti mutta tilastollinen keskiarvo on 1,6ug/painokilo. Alilääkintä = hoidetaan oireita huomioimatta.

      Terve kilppari tuottaa luokkaa 100ug. Lääkkeenä otetusta suolen kautta hyödyksi päätyy 40...80 prosenttia, joten 75ug voi olla pahasti alakanttinen. Onhan TSH korkeintaan 1 ja T4v viitealueen yläosassa?

      • sykettäni__

        TSH oli viimeisimmän mittauksen mukaan 3,44 ja T4 oli 18,3

        Kun kysyin arvoja, kertoi hoitaja puhelimessa niitten olevan hyvin viitearvoissa.


      • viitteissävainkooot

        Luultavasti 75 mikroa tyroksiinia ei ole sinulle riittävä annos. Varsinkaan jos et huomaa sen vaikuttaneen millään tavalla ja TSH on vielä noinkin huono. TSH saa lääkityllä painua jopa alle 1:n ja T4V voisi olla korkeampikin. Ei riitä että ovat "hyvin viitteissä".


      • tyroksiinihoito_oikein

      • Tri_tyroksiinihoitaja

        Kannattaa luke aloitukset eikä massapostittaa samaa vastausta jokaiseen aloitukseen.


    • Rauhallinen_potilas

      Kilpirauhaslääkitys on lääkärille helppo tapa päästä potilaasta eroon.Kun arvot ovat kohdallaan niin homma on hoidettu ja todellista syytä ei tarvitse selvittää.Onko otettu sydänfilmi?Ehkä matala syke on normaalia sinulle?
      Väsymyksesi tuskin johtuu kilpirauhasesta sillä T4V arvosi on korkea.Minulla on hoitokokeilu korkean TSH arvon takia mutta en tiedä että nostaako tyroksiini sykettä.Jos kokeilusta ei ole hyötyä niin voin lopettaa sen.

    • Kyllänostaa

      Kyllä, jos vajaatoimintaa on, niin kyllä sydämensykkeenkin pitäisi nousta/normalisoitua thyroxinia otettaessa. Jos sulla on labrakokeinkin todettu vajis, niin voisikohan kyse olla siitä, että thyroxin ei ees sulle sovi (tai on tosiaan liian pieni annos)? Muitakin vaihtoehtoja olisi tarjolla (siis hormonivalmisteita), mut jostain syystä niitä ei kaikille tarjota. Mielestäni kyl kaikkien asiakkaiden kanssa pitäisi rauhassa miettiä, millainen "lääkitys" kenellekin sopii ja mikä toimii muutenkin parhaiten. Kokeilemalla se vain selviäisi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7493
    2. 90
      5275
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      82
      4956
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      135
      4333
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3100
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2739
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2722
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      55
      2312
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2289
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1890
    Aihe