Miten veronmaksaja voisi vaikuttaa Ylen jatkuviin uusintoihin, kun kerran mikään vastustus ei mene perille? Kommenttipalstat ovat täynnä ihmettelyjä, mutta mitään muutosta ei näy tapahtuvan.
Ei riitä, että erilaiset viihdesarjat pyörivät jatkumona vuodesta toiseen, nyt jo historiadokumentitkin ja myös luonto-ohjelmat ovat aloittaneet toistojen toistot.
Luullaanko Ylellä, että katsojat ovat kertauksien tarpeessa vai älyäkö siellä koetellaan?
Veronmaksajana vaadin toimituskuntaa ja ylintä johtoa tilille valtion rahojen haaskauksesta! Ostajana haluan laatua, ja nimenomaan uusinta uutta ohjelmatarjontaa rahojeni vastineena.
Ei riitä, että erilaiset viihdesarjat pyörivät jatkumona vuodesta toiseen, nyt jo historiadokumentitkin ja myös luonto-ohjelmat ovat aloittaneet toistojen toistot.
Luullaanko Ylellä, että katsojat ovat kertauksien tarpeessa vai älyäkö siellä koetellaan?
Veronmaksajana vaadin toimituskuntaa ja ylintä johtoa tilille valtion rahojen haaskauksesta! Ostajana haluan laatua, ja nimenomaan uusinta uutta ohjelmatarjontaa rahojeni vastineena.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Maikkari ja nelonen ne vasta ovat uusinnan mestareita. Bondit, turhapurot , poliisit, ym kaikki roska tulee ainakin viiteen kertaan! Ihmeelllistä tämä jatkuva marina uusinnoista! JOKAIKINEN TÄYSJÄRKINEN ihminen tajuaa, että suomen tv:llä ei ole mitään mahdollisuuksia tuottaa 30 h uutta ohjelmaa joka päivä. Kukahan näiden tuottamisen maksaisi? Toisaalla huudetaan jatkuvasti, että yle ei saisi maksaa mitään! Joten hanki elämä ja lopeta joutava narina.
Nykytilanne on kuitenkin se että Yle rahastaa pakkoverolla satoja miljoonia euroja.Uusintoja voisi lähettää erillisellä kanavalla joka voisi olla suunnattu vaikka dementikoille.Tavallinen katsoja pettyy kun huomaa että kyseessä on uusinta.
Uusintoja voisi pyörittää myös mainosrahoituksella sillä vanhat ohjelmat ja sarjat tuskin paljoa maksaa.
Eipä uusineet Ylellä Serranon perhettä, vaikka sitä useat pyysi.
Verorahoilla kustannettu Yle-byrokratia on tullut kokeilunsa päähän, jos kansalaisilta kysytään. Mikään muu firma ei voisi tuollaista imagoa ylläpitää antamatta rahoille asiankuuluvaa vastinetta.
Jos poliittisen toimituksen esimies nauttii yli 190 000 euron vuosiansioita, puhumattakaan muista (!), mitä se kertoo talon moraalista? Kansalainen maksaa pakkomaksua näinä vaikeina taloudellisina aikoina, mutta näkee samat sarjat ja ohjelmat jo kolmatta-neljättä kertaa. Ei reaaliaikainen A-studio tai eduskunnan kyselytunnin filmatisointi riitä, ei todellakaan.
Katsoja kokee olevansa näin pelkkä rahastusautomaatti yleläisten palkanmaksuihin. Seuraan ykköstä pääasiallisesti ja *huoh*, "uusia" ohjelmia taitavat olla vain aamu-tv ja uutiset, plus muutama keskustelulöpinä näiden lisäksi.
Hölmöintä on pyörittää rikossarjojakin (Syyttäjä, Kriminalisti, Pullman...) uudelleen. Viimeistään silloin palaa pinna!!!
Olet siis sitä mieltä, että tv-ohjelmaa voisi tulla neljä - viisi tuntia illassa. Loppuaika
olisi ruutu pimeänä? Kerropa millä rahalla tuotetaan 30 h uutta ohjelmaa vuorokaudessa?
Prime time-sääntö on ihan käypä edelleenkin. Siis klo 18-22 ohjelmatarjonta olisi ennen näkemätöntä, uusintojen pyörittäminen parhaaseen katseluaikaan on törkeyden huippu. Toistot sitten tuon ajan ulkopuolella. Näin tehtiin ennenkin.
Sillä rahalla, jonka Yle meiltä kansalaisilta ottaa, ostakoon ulkomailta uutta jos ei taidot omaan tekemiseen riitä. Ei Yle ole koskaan ollut mikään alan osaaja, joten lopettakoon rahan haaskaamisen omiin tuotantoihinsa.
Esimerkiksi Dicte on hyvä ostos! Vastaavaa lisää ja erityisesti asiaohjelmia, historiadokumentteja, tiedettä, taidetta...
Nyt kun Yle saa rahat meiltä pakolla, ei ole mitään tarvetta tuottaa laatua. Toista olisi jos Ylen olisi kilpailtava asemastaan ja rahoistaan. Viime hallituksessa pässinpäät halusivat Yle-veron pakolliseksi, mutta ei rikkaille suuremmaksi, kun köyhille. Taas Yle-verolla lyötiin köyhää päähän.
Ostaahan YLE "laadukkaita" englantilaisia sarjoja solkenaan. Mitään muuta YLE:ltä näytä tulevankaan kuin englantilaisia -60-70-luvulle sijoittuvia draamasarjoja.
Kaupallisten kanavien taas ei tarvitse miettiä itse katsojaa koska se ei saa heiltä enää mitään. Nämä pyörivät mainostuloilla ja mitä enemmän näyttävät mainoksia, sen parempi. Nyt kun katsojan velvoitteesta on päästy, kaupalliset kanavat voivat näyttää mitä tahansa. Ja halvempaa se on näyttää uusintoja ja jo hankittuja elokuvia joihin muutaman uusitun esitysoikeuden saa pilkkahinnalla. Näitä elokuvia voidaan sitten kierrättää loputtomasti. On hyvä perustaa muutama ns.rinnakkaiskanava joilla voi sitten täyttää ohjelma-ajan pelkillä uusinnoilla. Näitä ovat LIV, JIM, AVA, Hero, Sub.