niro hinnat tulleet

nojaaaaa

abt 30tn paikkeilla

10

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukkoherra

      Ihan ois kiinnostava jos sais oikeilla moottoreilla, siis diesel eikä millään höpö höpö hybridimoottorilla.

    • vähempipäästöinenonhyvä

      Mitä hittoa. Kyl suomalaisten pitäisi ottaa osaa ehdottomasti ilmaston muutoksen ehkäisytalkoisiin ja kaikkien pitäisi hankkia hybridi moottorit autoon.. Kyl on säät tulleet surkeimmiksi vuosi vuodelta että jos ei viitsi käyttää julkisia kulkuvälineitä niin edes hybridimoottori ehdottomasti kaikkiin autoihin! ja heti!. Kyl on karmeata katsoo kun jäätiköt sulaa ja jotkut Tyynenmeren saaret jo melkein jääneet merenpinnan alle ja siis kauheita tulvia alkaa tulla ja ollutkin jo
      Euroopassakin!!! Herätkää nyt ihmeessä pahvit ennen kuin oma asuintalo on tulvan alla ja hybridi autot alle!!! (Ihme keskiaikaista ajattelua ettei meidän autojen moottorit saastuta että vaan ne muiden moottorit lisää hiilidioksidia ilmakehään.(se lisää sitä sulamisvauhtia mitä enempi on hiilidioksidia ilmassa.)(Toivottavasti edellisen kirjoituksen kirjoittanut vaipuu tulvaveden alle sinne rivitalokaksioonsa):kun humio:ei se ole mitään höpöhöpöä ne mahdollisimman
      päästöttömät moottorit(esim hybridi) vaan ne
      auttaa ettei se tulva iskisi päälle!!!

      • ukkoherra

        Siinä tuli taas tuutin täydeltä täyttä soopaa. Nykyiset Diesel moottorit kuluttaa vähemmän kuin hybridit. Tuossa toisella palstalla juuri yksi Hybridin omistaja kehui kuinka vähän bensiiniä menee hänen hybridillään, kuulemma vain 5,8 litraa. Sekö on vähän? Minä voin kertoa, että minun diesel Kian keskikulutus on pysynyt 4,6 litrassa, eli eroa tuohon hybridiin on peräti 1,2 litraa sadalla. Jos minulla olisi noin paljon kuluttava auto kuin tuo hybridi on lähtisin välittömästi hankkimaan pienempi kulutuksista autoa. Monet nykyaikaiset pelkät bensiinimoottoriset autot menevät aivan samalla bensiinimäärällä kuin nuo hybriidit. Sitten kun on kehitetty pelkkä sähköauto jolla pääsee saman matkan lataamatta kuin diesel Kialla tankkaamatta, eli noin 1200 kilometriä niin sen jälkeen voin harkita sähköautoa, mutta hybridiä en koskaan.


    • SuomiFinlandia

      Pitää ajaa mahdollisimman paljon päästävillä moottoreilla. Siten Suomesta tulee euroopan vilja-aitta 50 vuoden kuluessa ja me määräämme asioista.

      • klsjflksjfkld

        Joo-o, ennen oli mielisairaalat täynnään tuommoisia, diagnoosina oli napoleon kompleksi, take-over the world harhat...


      • napoljoonitSateessa
        klsjflksjfkld kirjoitti:

        Joo-o, ennen oli mielisairaalat täynnään tuommoisia, diagnoosina oli napoleon kompleksi, take-over the world harhat...

        nykyää lasareetit täyttyy tojoteroista

        ne ei kestä sitä jatkuvaa takasinkutsurumpaa


    • Nooah

      Antaa tulvan tulla vaan, pannaan kellukkeet alle ja potkuri perään ja ajellaan alppien vuoristoon, kyllä me selvitään;)

    • ssssfffff

      Kuka takaa että tuo hybridijärjestelmä pelaa takuun (7 v ) jälkeen?
      Normaali diesel pelaa varmasti.

    • Sportageman

      Siis tuo hybridihän säästää vain kaupunkiajossa. Jos ajat paljon ja matkoja diesel ehdottomasti. Jos ei niin väliä niin sitten bensa. Kauniita lukemia noissa hybrideissä, mutta maantiellä se sähkö kun ei paljoa avusta, vaan bensaa palaa.

    • Japeehh

      Hybridi saattaisi kiinnostaakkin, mikäli sen akkuja voisi ladata pistorasiasta auton seistessä. Miksi ihmeessä tuonlaista halpaa laturia ei ole niihin laitettu??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2596
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      209
      1030
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      921
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      866
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      122
      842
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    10. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      3
      746
    Aihe