Mäenpää tuomitsee PS edustajan Raatikaisen puheet

Mäenpääläinen

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/2718103/Kansanedustaja kirjoittaa homokyylayksesta Seta arimmaisen loukkaavaa

Hyvä, että Mäenpää tuomitsee suoraan nämä Raatikaisen syrjivät puheet näyttävästi.
Olen aina sanonut, että Mäenpää on rohkea suorasanainen vaikuttaja, joka ei epäröi tuoda vääryyksiä esille asiassa kuin asiassa.

10

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TheBåss
      • Sukututkija

        Mäenpäitä on Suomessa paljon, eivätkä kaikki tietenkään ole sukua keskenään. Osa on valinnut nimen 1700-, osa 1800- ja osa 1900-luvulla. Vielä 40-luvulla sukunimi sai täydennystä kun osa Hagert-suvun jäsenistä muutti sukunimensä Mäenpääksi.


      • Tombelius

        Totta puhut sukututkija, mutta vain yksi on noin suorapuheinen ja älykäs, kuin tämä turun kovimmaksi panumieheksi itseään tituleerava mäjenpää.


      • Tuku.Sutkija
        Sukututkija kirjoitti:

        Mäenpäitä on Suomessa paljon, eivätkä kaikki tietenkään ole sukua keskenään. Osa on valinnut nimen 1700-, osa 1800- ja osa 1900-luvulla. Vielä 40-luvulla sukunimi sai täydennystä kun osa Hagert-suvun jäsenistä muutti sukunimensä Mäenpääksi.

        Juu niin moni on muuttanut nimensä ja moni ollut muuttamatta !
        On suomalaistettu on ruotsalaistettu ja vaikka mitätetty. On ollut Gumerrus josta tuli Pihkala, oli Sivén josta tuli Susitaival ja olihan myös Johan Gustav Stenvall josta kehkeytyi Juho Kusti Paasikivi. Nimenvaihto ei ole tavatonta mutta säilyykö suvun tavat nimenvaihdon jälkeen se lienee toinen asia. Monissa suvuissa on myös otettun virkamiesnimi tai saatu sotilasnimi kuten minunkin suvussani. Sääntönä voin kertoa sen, ettei suvussa jossa ei ole merkintää "salavuoteudesta" ,"OÄ" lapsista ,jalkapuussa istumisesta tai 10 parista raippoja tai juopumuksesta kirkonmenojan aikaan ole edes eletty. Joten lienne turhaa pohdiskella kuka edustaa mitäkin sukua menneisyydestä. Siinä suheteessa sukututkija lienee oikeassa. Tavat ja käytös toki voi joko olla kunniaksi tai "maineeksi" suvulle. Harkintaa kuitenkin toivoisi siihen, ettei kaikki kuona valuisi tai valutettaisi sukuun joidenkin "kukkopoikien" toimesta. Nolointa on jos joku vaihtaa sukunimensä tuollaisen esiintulon vuoksi, tapauksia kyllä on !! Tuota turun tapausta ja sukua en tunne eikä se ole vilahtanut esiin omissa tutkimuksissani.


      • Laurittaja

        Kunnet sä tota turun tapaus sit ole ollekaa tutkinu?
        Kyl siit luulis aika paljo tutkittavaa löytyvä, eikä tiärä mitä kaikke siit sit vois löytykkä. Kui sä muute tulit tänne eres kirjoittama kun et mittää asiast eres tiärä.
        Pysyisit va siäl kakolan nurkil ja laskisit siälpäi olevie mukulakivien jäljel jäänei määrii, vaik kilois?


      • Orchman
        Tombelius kirjoitti:

        Totta puhut sukututkija, mutta vain yksi on noin suorapuheinen ja älykäs, kuin tämä turun kovimmaksi panumieheksi itseään tituleerava mäjenpää.

        Mäjenpää eräästä seksisuhteestaan: Se vikisi kuin sika kun mä nussin sitä pöydällä. Se isä tappas mun jos tietäis.


    • HorstKassler

      Tässä on nyt Mäenpään Panulla oma "lehmä ojassa", tottakin Panu paatuneena pervona haluaa että homot saisivat kyylätä pikkupoikia ja miehiä pesutiloissa.

    • Humalistonkadulta

      Kaikki on kaikesta kiinni.
      Puoluesihteeri Waltsukin oli Turun Setan diskon ovimiehenä ennenkuin Olavi Mäenpää veti hänet politiikan johtotehtäviin

    • Luihunen

      Se ainoa ja oikea mäenpää on panumies!

      • miespanu

        Mitä "panumies" tarkoittaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      101
      9588
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4957
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      55
      4682
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2421
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      105
      1642
    6. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      0
      1500
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1458
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      56
      1387
    9. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      49
      1351
    10. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1296
    Aihe