Milloin menettää tuet?

ludmiljina

Asumistuki, työttömyskorvaus...

eikös niin ettei työttömyyskorvaukseen vaikuta perintö?
entäs asumistukeen? jos siis ihan rahana?
sossun voi unohtaa.

5

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiehkavaikuta
    • Jkkkjkkkkj

      Työmarkkinatuki on harkinnanvarainen tuki joten siihen vaikuttaa saamasi perinnön tuotto. Jos perinnön tuotto on esim. 400e/kk laskee se saamasi työmarkkinatuen määrää.

      Jonku pikku esim. 20000e perinnön korot ovat niin alhaiset pankki/säästötilillä ettei se vaikuta lainkaan työmarkkinatuen määrään.

    • nääs

      Kyllä työtöntä kytätään Suomessa. Herrat kärrää verotonta rahaa Panamaan ja muihin paratiiseihin. Kuitenkin nauttivat suomalaisten köyhien veronmaksajien ylläpitämistä hyvinvointivaltion eduista.

    • verotettu

      Näin on. Mä sain rintaperillisenä 420.030 euron lahjan , joka ei ole etuperintöä. Lakinainen maksoi siitä verot pois. Silti työmarkkinatuen nettomäärä säilyi lähes ennallaan (513 euroa, perustilanteessa 524 euroa).

      Verotettavan osuuden arvo euroina Veron vakioerä osuuden alarajan kohdalla euroina Veroprosentti ylimenevästä osasta
      4 000 - 17 000 100 € 8 %
      17 000 - 50 000 1 140 € 11 %
      50 000 - 200 000 4 770 € 14 %
      200 000 - 1 000 000 25 770 € 17 %
      1 000 000 - 161 770 € 20 % (lähde: Verohallitus)

      Eli 25.770 euroa 17% mukaan.

    • verotettu

      Kun korot ovat käytännössä nyt nollilla tai pikemminkinkin negatiiviset, niin työttömän kannattaa periä juuri nyt, koska riihikuivan rahan suhteen KELA ei ole kiinnostunut muusta, kuin etuperinnön / perinnön / lahjan koroista, joita mahdollisesti tulisi. Mutta niitä kun ei tule, niin työmarkkinatuki jyllää lähes entisellään! Tuostakin 11 euron työmarkkinatukeni alentamisesta ole eri mieltä KELA:n kanssa, mutta katsotaan, mitä jatkossa tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      120
      4010
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3335
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1947
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1401
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1312
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      225
      1049
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      716
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe