Kiitos Turun Aluepelastuslaitos, kun poistitte autohallista rantakäärmeen. Kiiruhditte Hälytyskeskukseen soiton jälkeen pelastamaan automme ja kotimme vaaratilanteelta viemällä pois käärmeen autohallistamme.
Uskalsimme taas mennä hakemaan automme.
Rantakäärme Läntinen Pitkäkatu 24
12
382
Vastaukset
- tyhmyystiivistyy
Siis mitä ihmettä?
" Kiiruhditte Hälytyskeskukseen soiton jälkeen pelastamaan automme ja kotimme vaaratilanteelta viemällä pois käärmeen autohallistamme."
Miten joku kaheli kehtaa häiritä pelastuslaitosta jonkun rantakäärmeen vuoksi?
"Pelastamaan automme" mikä ihmeen auto se sellainen on, jota hiireksi ja rotaksi kutsutaan. Muutahan ei rantakäärme syö, kuin hiiriä ja rottia. Läntinen Pitkäkatu 24 ja sen tyhmät asukkaat. Hohoijaa!
http://www.sammakkolampi.fi/lajit/rantakaarme.html
Rantakäärme, tai tarhakäärme kuten vanha kansa sitä kutsuu, on suomalaisille tuttu "kilttinä käärmeenä". Se on vaaraton ja syö haitallisia hiiriä ja rottia...- ydin_on_pelastus
Rantakäärmekin voi ärsytettynä purra.
Mutta etkö ymmärrä asian ydintä: oikeasti pelatuslaitos pelasti sen käärmeen ihmisasumuksesta. Olisi raukka jäänyt vielä auton alle.
Pelastuslaitoksen tehtävä on pelastaa kaikkea mahdollista, elotonta ja elollista, pelastavathan en autojakin hukkumasta, jos vain ehtivät.
- rottatalo
Länt Pitkäk 24n asukkaat haluavat pitää hiiret ja rotat nurkissaan :)
- Metsässäliikkunut
Opiksi ja tiedoksi Läntinen Pitkäkatu 24 asukkaat ennen soittoa 112 ;
Rantakäärme, tarhakäärme ja kyykäärme on helppo siirtää astiaan haravalla, lapiolla, kepillä tai hännästä nostamalla ja viedä luontoon. Teillä on autohallista päätellen autot käytössä ja bussipysäkki Rautatienpuiston edessä. - Mökilläsamanlainen
Rohkein asukas olisi voinut yrittää siirtää rantakäärmeen kadun yli Rautatienpuistoon. Sieltä eläin on todennäköisesti madellut autohalliin.
- Välittäjämestari
Isännöitsijäntodistukseen tulee merkitä käärmeen löytyminen yhtiön autohallista. Ostaja on muutoin oikeutettu hinnanalennukseen ja isännöitsijäparka on myös korvausvelvollinen.
- SallaXX
Joko uskaltaa liikkua kävellen käärmetalon lähellä ? Käärmeethän liikkuvat yleensä ryhmissä ja saavat paljon poikasia ?
- Pertti_
Suosittelen Sallalle kumisaappaita, hansikkaita ja vahvaa psyykettä.
Jos SallaXX tarkoittaa vaatteen kokoa. pärjäät varmasti. - Kiitän
Stockmannin parkkihallissa oli tänään tiistaina rantakäärme. Palokunta kiiruhti paikalle ja pelasti vaaralta Stockmannin henkilökunnan ja asiakkaat.
Hienoa toimintaa ammattimiehiltä.- HoppaLinda
Siltä varalta, että jos joku luulee käärmeiden tulleen puistoista Stockmannin ja Läntisen Pitkäkadun autotalleihin, veikkaan otusten tulleen jäniksinä autojen kyydissä mökiltä tai vastaavasta paikasta.
- Stockmannkorttilainen
Stockmannin lähiössä tms asuva myyjä olisi voinut nostaa rantakäärmeen kauppansa muovikassiin ja viedä saalis kotiin mennessä luontoon tai pyytää luontoystävällistä asiakasta viemään.
Melkoista röyhkeyttä oli soittaa palokunta paikalle. Tappiollinen Stockmann ei edes maksa veroja. Jossain olisi voinut talo palaa, joku hukkua tms. - Biologi
Rantakäärme on rauhoitettu.
Joku ajatteli tekevänsä jäynää tuodessaan rantakäärmeen Stockmannille. Henkilö syyllistyi eläinsuojelurikokseen. Käärme ei ole voinut vahingossa joutua autoon tai kassiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod192188Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281694Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021197- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53895- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53805J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31696Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33632