Vaihdoin eilen piippaavan pariston äidin palovarottimesta. Se oli Energy Superalkaliparisto 9V 6LR22 03/2015. Jätin eläkeiän saavuttaneen energiantuottajan pöydälle, jossa se räjähti 3.5 tuntia myöhemmin. ''Kansi'' ja yksi kenno lensivät kattoon - korvat soi pitkään. Oli onni, ettei kukaan ollut lähellä, tai se ei ollut kenenkään naaman lähellä. Mihin tälläisen voi ilmoittaa?
Vastaukset 4
- ergfreee
Tukes kenties?
Kerro miten asia eteni- 16-3
Tässä on Tukesin sivuilta ilmoituslomake.
https://www.tukes.fi/fi/Kuluttajille/Vaarallinen-tavara---palvelu/Ilmoitus-vaarallisestapuutteellisesta-tuotteesta/
Itse veikkaisin, että paristoon on tullut oikosulku, joka on kuumentanut sitä. Tämä on nostanut sen sisällä paineen, josta on ollut seurauksena räjähdys.
- Ritariässäfani
Yksi nappiparisto oli joskus mennyt siten epäkuntoon että yleismittarilla mitatessa vaikutti ja - vaihtaneen paikkaa. Vika paljastui kun laite (ERTL Joyride Ritari Ässän KARR 1/18 pienoismalliauton skannerivalo) jossa paristot olivat, toimi oudosti, hitaasti ja himmeästi jolloin ryhdyin mittailemaan paristojen jännitettä yleismittarilla. Tässä mallissa on 4kpl 1,5V LR44 nappiparistoja ja muut olivat kunnossa paitsi se yksi. Kun viallisen pariston asensi toisinpäin, laite toimi normaalisti! Poistin kuitenkin viallisen pariston käytöstä ja korvasin uudella.
Elektroniikka ei onneksi vaurioitunut tuosta, sen verran harvinainen malli että uuden elektroniikan saaminen tilalle voisi olla haasteellista ja kallista. - kiinanpaskalaatua.taas
NL merkkinen nappiparisto räjähti, oli turvonnut ja kuori hivenen raottunut jo. Kun rupesin poistamaan muita paristoja kotelosta, patteri räjähti. Ostin paristot lokakuussa 2014 ja näköjään niissä olikin niin lyhyt päivämäärä että 12/14 oli merkattu expiration date. Eipä tullut huomattua ostohetkellä että käyttöaikaa on vain vajaat pari kuukautta jäljellä! Yleensähän tällaiset paristot ostetaan esim. pitämään päiväystä yllä joissain laitteissa ja vaihdetaan vasta vuosien kuluttua kun toiminto ei enää toimi. Nytkö siis onkin mennyt sellaiseksi että päivämäärän ylityttyä paristo voi räjähtää milloin vain? Ei tällaista ollut ennen, tämä on taas tuota perkeleen halvalla tehtyä made in china paskaa, voi jumalauta!!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1661381
- 1151058
Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen37845Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.13813Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki54745- 70708
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää53707- 69656
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,33654Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle24643