Vaaralliset Patterit

HärskiVaara

Vaihdoin eilen piippaavan pariston äidin palovarottimesta. Se oli Energy Superalkaliparisto 9V 6LR22 03/2015. Jätin eläkeiän saavuttaneen energiantuottajan pöydälle, jossa se räjähti 3.5 tuntia myöhemmin. ''Kansi'' ja yksi kenno lensivät kattoon - korvat soi pitkään. Oli onni, ettei kukaan ollut lähellä, tai se ei ollut kenenkään naaman lähellä. Mihin tälläisen voi ilmoittaa?

4

1130

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ergfreee

      Tukes kenties?

      Kerro miten asia eteni

    • Ritariässäfani

      Yksi nappiparisto oli joskus mennyt siten epäkuntoon että yleismittarilla mitatessa vaikutti ja - vaihtaneen paikkaa. Vika paljastui kun laite (ERTL Joyride Ritari Ässän KARR 1/18 pienoismalliauton skannerivalo) jossa paristot olivat, toimi oudosti, hitaasti ja himmeästi jolloin ryhdyin mittailemaan paristojen jännitettä yleismittarilla. Tässä mallissa on 4kpl 1,5V LR44 nappiparistoja ja muut olivat kunnossa paitsi se yksi. Kun viallisen pariston asensi toisinpäin, laite toimi normaalisti! Poistin kuitenkin viallisen pariston käytöstä ja korvasin uudella.
      Elektroniikka ei onneksi vaurioitunut tuosta, sen verran harvinainen malli että uuden elektroniikan saaminen tilalle voisi olla haasteellista ja kallista.

    • kiinanpaskalaatua.taas

      NL merkkinen nappiparisto räjähti, oli turvonnut ja kuori hivenen raottunut jo. Kun rupesin poistamaan muita paristoja kotelosta, patteri räjähti. Ostin paristot lokakuussa 2014 ja näköjään niissä olikin niin lyhyt päivämäärä että 12/14 oli merkattu expiration date. Eipä tullut huomattua ostohetkellä että käyttöaikaa on vain vajaat pari kuukautta jäljellä! Yleensähän tällaiset paristot ostetaan esim. pitämään päiväystä yllä joissain laitteissa ja vaihdetaan vasta vuosien kuluttua kun toiminto ei enää toimi. Nytkö siis onkin mennyt sellaiseksi että päivämäärän ylityttyä paristo voi räjähtää milloin vain? Ei tällaista ollut ennen, tämä on taas tuota perkeleen halvalla tehtyä made in china paskaa, voi jumalauta!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      141
      1775
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1678
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1430
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1315
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      216
      1197
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1123
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1093
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      979
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      898
    Aihe