Mistä johtuu ettei tällä IPUn sivulla puhuta siitä juuri mitään? IPU perustettiin EU-liitoksen estämiseksi. EU-jäsenyys merkitsi kansan köyhdyttämistä ja yritysten ja niiden rahoittamien puolueiden vallan ja rikkauksien lisäämistä. Näin on käynyt ja vielä rankemmin kuin edes odotimme. Meille ei annettu riittäviä tietoja EUsta ennen äänestystä. Nyt kokemus on lisännyt tietojamme tästä mafiasta. Propaganda ja valehtelu on aihettanut meille ongelman josta on vaikea erota.
Britanian puolueet hajosivat äänestyksessä kaikki mutta Suomessa jopa SDP oli yhtenäisesti EU-jäsenyyden kannalla. Ihan järjetöntä ja juuri tuo tuhosi kaikki vasemmistopuolueet . Nyt niistä on tullut samanlaisia kerjäläispuolueita kuin Keskusta. Tärkeintä niille on tukiaisten hankkiminen ihmisten selkänahasta joka merkitsee pienempää palkkaa ja pitempää työaikaa jos työtä enää onkaan.
Korruptio on kaiken politikoinnin takana Suomessa. Siksi myös IPU jätti tukiaisten arvostelun pois ohjelmastaan. Sen seurauksena IPUsta tuli puolue joka imppasi verorahoja keinotekeiseen yritystoimintaan joka on lopulta tuhonnut kaiken Suomesta. Kun kaikki puolueet olivat samalla apajalla verokassan vieressä niin ei syntynyt edes ajatusta tehdä toisin ja todella erota EUsta.
Britaniassa oli sentään vapaa lehdistö ja se piti yllä keskustelua toisin kuin rahamiesten ja velkamiljonäärien porukka joka osti tai kaappasi kaikki Suomen mediat omistukseensa 1990-luvulla. Nyt kansamme kärsii katkerasti siitä että menetimme sananvapauden silloin jos sitä ennenkään juuri oli. Murdock pelasti Britanian demokratian ja varmasti kansantalouden. Suomi menetti sen yläpäästään ja taskuistaan köyhien puolueiden takia. Ahneus ei kansantaloutta nosta vaan painaa sen ojaan varastamisen takia.
Britanian puolueet hajosivat äänestyksessä kaikki mutta Suomessa jopa SDP oli yhtenäisesti EU-jäsenyyden kannalla. Ihan järjetöntä ja juuri tuo tuhosi kaikki vasemmistopuolueet . Nyt niistä on tullut samanlaisia kerjäläispuolueita kuin Keskusta. Tärkeintä niille on tukiaisten hankkiminen ihmisten selkänahasta joka merkitsee pienempää palkkaa ja pitempää työaikaa jos työtä enää onkaan.
Korruptio on kaiken politikoinnin takana Suomessa. Siksi myös IPU jätti tukiaisten arvostelun pois ohjelmastaan. Sen seurauksena IPUsta tuli puolue joka imppasi verorahoja keinotekeiseen yritystoimintaan joka on lopulta tuhonnut kaiken Suomesta. Kun kaikki puolueet olivat samalla apajalla verokassan vieressä niin ei syntynyt edes ajatusta tehdä toisin ja todella erota EUsta.
Britaniassa oli sentään vapaa lehdistö ja se piti yllä keskustelua toisin kuin rahamiesten ja velkamiljonäärien porukka joka osti tai kaappasi kaikki Suomen mediat omistukseensa 1990-luvulla. Nyt kansamme kärsii katkerasti siitä että menetimme sananvapauden silloin jos sitä ennenkään juuri oli. Murdock pelasti Britanian demokratian ja varmasti kansantalouden. Suomi menetti sen yläpäästään ja taskuistaan köyhien puolueiden takia. Ahneus ei kansantaloutta nosta vaan painaa sen ojaan varastamisen takia.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Täällä ei juuri IPUlaisia käy kun tuo yx älykääpiö on täällä päivittäin IPUa mollaamassa sinkkiämpäreineen, IPUn porukka on fasessa ja muualla, tämä on kuollut palsta.
________
Ja kuitenkin, EU häviää tämän pelin. Se ei voi sille mitään. Kansat haluavat päättää asioistaan itse. Ne eivät halua luopua itsemääräämisoikeudestaan, oikeudestaan maahansa, ylipäätään saavuttamistaan oikeuksista. Jokainen historiaa tunteva tietää tämän. Jokainen kansa on jossakin vaiheessa yrittänyt saavuttaa itsenäisyytensä, jos ei muuten niin väkivalloin. Kaikilta se ei ole onnistunut, jotkut kansat on tuhottu juuri tämän ajatuksen vuoksi. Juuri tämä on ollut eurooppalaisten sotien syynä hyvin usein.
Nyt, jos EU todellakin lähtee "tiivistymään" ja "lisäämään integraatiota", tulee käymään samalla tavalla. Kansallismieliset kasvattavat suosiotaan federalistien muuttuessa yhtä militantimmaksi ja ylikansallisen vallan muuttuessa yhä avoimemmin sortajaksi. Uhkailu ja taloudellinen sota, joita molempia käytetään esimerkiksi Kreikkaa vastaan, ovat jo nyt käytössä. Jatkossa Nato hoitanee väkivaltatoimet niissä maissa, jotka haluavat eroon EU:sta, mikäli USA;n ulkopoliittinen linja jatkuu ennallaan. Se tietää sotia ja sotaa ympäri Eurooppaa.
JOS EU haluaisi pelastaa itsensä, se luopuisi keskitetystä johdosta ja vallasta. Se purkaisi eurobyrokratian ja lakkauttaisi valtaosan koneistostaan. Se olisi taloudellinen yhteenliittymä, talousalue, jossa toimiminen perustuisi vapaaehtoisuuteen. Se voisi pelastaa EU:n.
http://rayhablogi.blogspot.fi/2016/07/miksi-eu-hajoaa.html
EUn ja sen kannattajien pitää keskittyä vain euroviisuihin. Se typeryys ei ketään tapa,muuakuin nauruun. Valtio tarvitsee näet täysjärkiset johtajat eikä mitään ääliöitä johtoon. Muuten käy kuin EUn. Ja meidän.
Räyhäblogia on aina ollut hauska lukea.
Eipä niillä mitään muuta vaaltaa EU:sa olekaan kuin äänestellä Euroviisuissa...
Guardian kuvasi asiaa artikkelissaan jo 2006 melko hyvin ;-)
"Montenegro oli itsenäisempi osana Jugoslaviaa kuin mitä se on jatkossa EU:n ja Naton suojattina, arvioi Neil Clark The Guardianissa. Itsenäisyyden sijasta Montenegro päätyy tuoreella äänestystuloksellaan tilanteeseen, jossa maan tärkeimmät poliittiset ja taloudelliset päätökset tehdään oman pääkaupungin sijasta Brysselissä, Genevessä ja Washingtonissa sekä maan taloutta dominoivien monikansallisten yritysten kokoushuoneissa. Ironista kyllä, EU- ja WTO-jäsenyyttä on tukenut maan pääministeri, vaikka pienen valtion nopein tapa menettää kansallinen itsenäisyys tapahtuu juuri antamalla kauppapoliittiset ohjakset maan ulkopuolisiin käsiin. Paraatien ollessa ohi montenegrolaiset heräävät huomaamaan, että ainut muutos jonka sunnuntain täpärä vaalivoitto toi mukanaan on osallistumisoikeus Euroviisuihin."
The Guardian
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2006/may/23/balkans
Faktaahan tuo on, aika hauskasti kirjoitettu juttu, luin saman joskus Suomen ulkoministeriön sivuilta.
Sama tietysti koskee myös Suomea.
Se taas on useimpien suomalaisten aivan liian vaikea tajuta.
Tää palstan EU-vastainen trollihäirikkö sitä ei tajua ollenkaan.
Ei siltä voi kauhalla vaatia, kun on lusikalla annettu.
Ehkei se ole saanut lusikallakaan...
Eiks se nykyään ole nää euroviisut joku sateenkaariväen bileet? En tiä kun en mokomia ole katsellut, mutt kuullut olen.
Avaaja on kyllä aika tavalla oikeasa kirjoituksessaan. Islantiakin pyöritti hetken aikaa sikäläinen itsenäisyyspuolue.
Briteissä on palon viikinkien (Norja,Tanska) jälkeläisiä, ovat siis viisaampia kuin suomalaiset, eivät norjalaiset EU_hun kuulu ja Tanskakin jätti euron väliin Ruotsin kanssa.
Suomalaiset on jostain Volgan mutkasta ja saaneet geeninsä sieltä...ehkä jopa Siperiasta.
Ei sentään, tuore tutkimus paljastaa että ollaan ihan poikkeukselllisia joskin nykyisin ulkomaiden vedättämiä hölmöjä:
" Suomalaiset eivät ole perimältään eurooppalaisia
Suomalaiset poikkeavat perimältään niin paljon muista väestöistä, että suomalaiset on syytä luokitella omaksi ryhmäkseen, paljasti monesta väestöstä kerätyn yli 60 000 henkilön eksomin eli koko perimän proteiineja koodaavan osan tutkimus. Tämä selviää arvostetussa Nature-lehdessä juuri julkaistusta artikkelista. Suomesta tutkimusaineistona olivat mukana METSIM-tutkimus Itä-Suomen yliopistosta sekä FUSION-tutkimus Helsingistä[...]
Uudet tulokset geeniperimästämme vahvistavat Adolf Ivar Arwidssonin lausahdusta jo vuosisata sitten: ”Ruotsalaisia emme ole, venäläisiksi emme halua tulla, olkaamme siis suomalaisia”.
Julkaisu: Lek M, ym. Analysis of protein-coding genetic variation in 60,706 humans. Nature. 2016 (doi:10.1038/nature19057)
Professori Markku Laakso, kliinisen lääketieteen yksikkö / sisätaudit, Itä-Suomen yliopisto"
http://www.uef.fi/-/suomalaiset-eivat-ole-perimaltaan-eurooppalaisia
Joo. Britannia jätti Euroopan ja muutti Aasiaan. Ei olis heti uskonnu.
Sekoitat EU:n ja Euroopan, Iso osa Venäjästäkin kuuluu Eurooppaan, siivu jopa Turkistakin.
Ehkä asiasta puhutaan ja on puhuttu enemmän jo tuolla Yhteiskunta/ EU-palstalla, sehän on jo vuodelta 2002.
Perätöntä pazkaa alusta loppuun koko IPU:n illuhörhölaidan vuodatukset. Sairaampaa, vainoharhaisempaa kemikaalipotaskaa ja salaiitto mokellusta ei maasta löydy kuin tämän hamppukaartin kirjoituksista.
Sulla ei riitä kyvyt edes perustella hullunkirjoituksiasi, olet pelkkä trollihäirikkö palstalla, mutta mikä on sairautesi nimi...Noista voit valita vaikka kaikki:
"Tutkimus: Nettitrolli on usein narsisti, psykopaatti tai sadisti"
http://www.iltalehti.fi/digi/2014091918676898_du.shtml
http://vipepister.puheenvuoro.uusisuomi.fi/215332-kuka-meuhkaa-verkossa
Sieltähän nuita ipuloistrollin tunnusmerkkejä tulikin, kumma kun ihan iltalehti toisena lähteenä, toista ei sitten voi vinksahtanutta plogia kummemmaksi luokitella, näitä omakehu blogeja kyllä lähteeksi löytyy joka junaan.
Ipulla ei ole ajatusta eikä omaa linjaa, ei sillä menesty ja se on näjhty, vanha komupazka ei enää kanna edes sillä hirveällä rähinällä millä ennen mentiin vappuna.
Ja alkuperäinen väite Britania jätti EU:n ei edelleenkään ole totta. Siis virhe tai valhe, luultavasti kumpaakin.
Kyä ne taas eilen uutisissa kertoi, että ero tulee. Käytännössä nyt vain neuvotellaan Sveitsin ja Norjan tapaisia soppareita, tosin britit käy kauppaa ympäri maailmaa, ovat käyneet jo melko pitkään, jo ennen kuin Suomea oli edes olemassa.
Valikoivatr ipulinkorvat kuulevat valikoiden ja harhakäsityksiin itsensä johdatellen..
Niin pääministeri sanoi, että ero tulee joskus, mutta ei lähiaikoina (ei tänä vuonna.. eikä ensi)..
Joten otsikko tässä ketjussa on pazkaa. Britannia ei ole eronnut EU:sta!
Sitten joskus kun sen päivän näemme, hajoaa EU jo omaa mahdottomuuttaan muutenkin. Mielenkiintoisinta on tässä se, että asioita hoitaa ja vie joku aivan muu kuin UKIP.
Samoin tapahtuu Suomessa, IPU.lla ja muilla EU eroa ajavilla komuleilla ei ole osaa eikä arpaa maan erossa tai sen jälkeisissä maan uudelleen järjestämisessä ja syystä, taitoa ei riitä eikä ole. Oikeastaan nämä pikkukerhot ovat EU:n hajoamisen ja suomen EU:sta irtautumisen jarruja laukoessaan päättömyyksiä ja pelatessaan uudeksi orjuuttajaksi Venäjää tilaisuuden tullen.
Samanlaiset ääliöt johtavat Suomea. Ovat kai sukua.Niiden rosvojärjestöt tuottavat asuntomarkkinoilla 70 prosentin voiton eduskunnan avustamana. Se on sitä sosiaalista asuntopolitiikkaa. Oikeammin siis sosialistista.Tää mongertaja on ilmeisesti petkutuksen valvoja.
IPU:sta ei parempia, pätevämpi tai osaavampia tilalle löydy. Se se katastrofi olisi jos alta kymmenellä sekopäällä johdettaisiin murroksen pyörteessä maata, käytännössä siis pelkän Pesosen johdolla.. Diktatuuriin ja venäjän hyyryläiseksi alta viikon...
"Britannia sen kuin porskuttaa, miksei Suomi?
Kaikesta brexit-pelottelusta huolimatta todellisus on jotain aivan toista.
Punnan laskun tuuppaamana vienti on kasvanut korkeimmalle tasolle kahteen vuoteen.
Asuntojen ostajat tulvivat markkinoille, kyselijöitä on enemmän kuin vuosi sitten.
Vähittäiskauppa kasvaa.
Ekonomistit korjaavat jo aikaisempia pessimistisiä arvioitaan.
Valtiovarainministeri vihjailee että aiotuista budjettileikkauksista voitaisiin luopua.
Suurimpana tekijänä on Britannian oma valuutta ja itsenäisen keskuspankin oma rahapolitiikka.
http://jukkabali.puheenvuoro.uusisuomi.fi/221867-britannia-sen-kuin-porskuttaa-miksei-suomi
Näinhän se...
Suomikin porskuttaa, kusessa ja velassa. Norja, Sveitsi Islanti, Englanti ja ei-euromaat pärjäävät Euroopassa, jopa Puola on vienyt Suomesta suuria työpaikkoja eurottomuutensa takia.
Totahan se on ja jotkut haluavat hulluina sen jatkuvan.
Suomen ongelmana ovat puolueet jotka kusettavat kansaa mielin määrin. Totellaan silmittömästi EUn määräyksiä jotka estävät työn teon ja tuhoavat rahamme pankkien kautta ennenkuin itse pystyy niitä käyttämään järkevästi. Säälittää kovasti puolueet joista on vain riesaa. Uskoin että IPU olisi pelastus hyvään suuntaa. Nyt sekin toimii samoin ja haluaa kiven kovaan tuhota meidän elämämme kuten Keskusta,Kokoomus ja SDP. Emme hyväksy valtion oikeutta ryöstää pankista rahaa. Raha kuuluu työntekijöille eikä keinottelijoille. Alunperin EUkin lupasi olla käyttämättä keskuspankkirahoitusta mutta nyt sitä tehdään vuosittain biljoonilla. Se raha on pois kaikilta paitsi velkamiljonääreiltä. Tätäkö IPU tosissaan haluaa vieläkin vai onko kyseessä lapsus?
Natomaita ja EU:maitahan tuossa tuli pitkä lista ja miksi monta Eurovaluuttaa käyttävää lueteltuja paremmin pärjäävää jäi listalta pois?
Olisikos hieman harhaanjohtava kommentti kaiken kaikkiaan.