2- vai 4-tahtinen raivaussaha?

On suunnitelmissa ostaa raivaussaha mökille. Ei mitään oikeata metsänraivausta. Vanhojen niittyjen ja piha-alueen parturointia. Ruohikkoa, koiranputkea, nokkosta, pientä pajua ym. taimikon alkua. Olen kyllä kuullut, että ainoa oikea raivaussaha on Stihl, mutta maksaa liikaa. Parilla sadalla eurolla saisi näitä Kiinan ihmeitä. Mutta kummat tahdit? Nelitahtisissa näyttää olevan pienempi moottori ja vähemmän tehoja. Riittäiskö se kuitenkin tuohon hommaan? Ja kummat on luotettavampia lähtemään käyntiin? Onko käyttökokemuksia?
247832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Sellanen 2tahti kyllä kaikkein paras.. Kun ostat kerralla kunnon työkalut niin on sitten konetta vuosiksi eteenpäin ja unohda sellaset muutaman kympin kiinankoneet.. Stil saha on kyllä hyvä ja siihen vielä sellanen 3 lapanen vesakkoterä niin on kyllä nätti pyyhkiä vatukot horsmat alas..

Äänestä
  • Vastasitko kysymykseen? Et. Kunnon Stihl on kysyjälle liian kallis, hinta yli kolminkertainen.

    Jokainen ymmärtää, että suosittelemasi saha on parempi, KYSYTTIIN 4- vai 2- tahti niistä Kiinakn ihmeistä.

    Äänestä

  • Stihl hyvä joo kauppiaiden mielestä mutta näin stihlejä omistavansa sanoisin että jätä hyllyyn. Kampe ei selvästikään ole tehty suomalaiselle metsurille. Sitä suomalaisvalmisteista sahaa odotellessa. :)

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Stihl hyvä joo kauppiaiden mielestä mutta näin stihlejä omistavansa sanoisin että jätä hyllyyn. Kampe ei selvästikään ole tehty suomalaiselle metsurille. Sitä suomalaisvalmisteista sahaa odotellessa. :)

    Ps. Ms201 moottorisaha on ihan jees, toki soppa maistuu hyvin mutta muuten hyvä. Raivaussahat on hanurista. Siis stihlit.

    Äänestä

Onko runsaamminkin raivailtavaa, jos on, silloin tarvitset yksitahtisen raivaussahan. Eli valitse raivaussahoista sellainen, jossa on työtahti.

Äänestä
  • Niin, ja ole varovainen, ettei imutahti jää päälle.

    Äänestä

Tässä taas sarjassa hölöpölö kysymyksiä... Mitä sitä ihmettelemään, osta halpis kinukki kaksitahtisena, jos ei ole kunnolliseen varaa ja käytät siinä säilöntäaineellista 2-T bensiiniä, kinukki kestää oman aikansa ja ostat sitten uuden. Jos muistat tuon bensiinin säilöntä aineen ja 2-T bensiinin, et edes muista koska olet hankkinut tuon räikän itsellesi, kun se sitten viimein hajoaa (olettaen, että olet suht' normi kansalainen, etkä ole saannut ajokorttia kuulustelemalla, ts. osaat lukea).

1Äänestä
  • Vittumoisia vastauksia asialliseen kysymykseen

    Äänestä

  • Hyisentään kirjoitti:

    Vittumoisia vastauksia asialliseen kysymykseen

    täällä saa sitä mitä tilaa...

    Äänestä

  • mitääasiallisiaoo kirjoitti:

    täällä saa sitä mitä tilaa...

    Tilaan suomalaisen raivaussahan. Min. 65cc 😁

    Äänestä

on sangen hyvä. Unohda kiinanpaskat suosiolla, jos OIKEASTI haluat tehdä jonkinlaista raivausta.

Äänestä
  • kyllä nelitahtinen toimii,,,, ja vääntöä riittää

    Äänestä

  • Toimii toimii mutta sen pitää olla honda.

    Äänestä

Minulla on dieselkäytöinen raivaussaha ja toimii

Äänestä
  • Diesel raivaussahasta menee vuosittainen dieselvero

    Äänestä

Nelitahtinen?? En ole ikinä kuullutkaan. Painais sellainen varmaan kun synti akkuineen.

Äänestä
  • Ekkö oo kuullu? Sen käynnistys tapahtuu kakstahtisenmoottori avulla eli ei mitää akkuja

    Äänestä

  • Meillä on diesel raivausaha, lähtee hieonosti käyntiin mäkistartilla
    ei akkuja

    Äänestä

  • VesakonRaivaaja kirjoitti:

    Meillä on diesel raivausaha, lähtee hieonosti käyntiin mäkistartilla
    ei akkuja

    Mä käytän kerosiinia. Ottaa herkemmin kierroksia.

    Äänestä

Miksei sähkömoottori raivaussahaa, säästys naapurimökkiläisten hermot. Pieni rapina vaan kuuluis kun räme kaatus.

Äänestä

Viikate ja vesuri, niin ei tarvi mennä erikseen kuntosalille/lenkille.

Äänestä
  • Minulla on häkämoottori raivuri. Kita ahmii kaadettua vesakkoa, jonka ruuvi kuljettaa häkäpönttöön.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minulla on häkämoottori raivuri. Kita ahmii kaadettua vesakkoa, jonka ruuvi kuljettaa häkäpönttöön.

    Minullapa on tuulivoimalla pyörivä raivuri. On ekologinen, mutta melko painava, kun joutuu kantamaan mukanaan itse sahan lisäksi toistakymmentä metriä korkeaa tankoa propeleineen.

    Äänestä

Viddu mitä kommentteja täysin asialliseen kysymykseen. Dillet.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


raivataan kirjoitti:

On suunnitelmissa ostaa raivaussaha mökille. Ei mitään oikeata metsänraivausta. Vanhojen niittyjen ja piha-alueen parturointia. Ruohikkoa, koiranputkea, nokkosta, pientä pajua ym. taimikon alkua. Olen kyllä kuullut, että ainoa oikea raivaussaha on Stihl, mutta maksaa liikaa. Parilla sadalla eurolla saisi näitä Kiinan ihmeitä. Mutta kummat tahdit? Nelitahtisissa näyttää olevan pienempi moottori ja vähemmän tehoja. Riittäiskö se kuitenkin tuohon hommaan? Ja kummat on luotettavampia lähtemään käyntiin? Onko käyttökokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu