Abdiqadir Osman Hussein vapaaksi syyskuussa

AikansaKohu

Abdiqadir Osman Hussein (s. 18. elokuuta 1974 Mogadishu, Somalia) on somalialaissyntyinen mies, joka on istunut Suomessa yli 19 vuotta vankilassa murhasta, raiskauksesta ja lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Hän pääsee vapaaksi syyskuussa 2016.

Abdiqadir Hussein sai ensimmäisen tuomionsa 1993, jolloin hän puukolla uhaten raiskasi Tampereella 13-vuotiaan tytön. Hänet tuomittiin väkisinmakaamisesta ja lapseen kohdistuneesta haureudesta 2 vuodeksi 10 kuukaudeksi vankeusrangaistukseen.

Hussein vapautui syksyllä 1995. Vapautumisesta ehti kulua kaksi kuukautta kun Hussein murhasi 10. marraskuuta 1995 tamperelaisen 15-vuotiaan Tuuli Maria Ikosen Tampereen Aitovuorentiellä, silpoen Ikosen veitsellä. Tampereen käräjäoikeus tuomitsi Husseinin keväällä 1996 murhasta elinkautiseen vankeuteen todistajanlausunnon perusteella. Tuomion aikoihin Husseinilla oli suomalainen vaimo ja kaksi lasta.

Hussein päästettiin kesäkuussa 2005 kolmen tunnin vartioimattomalle lomalle, jonka aikana hän käytti seksuaalisesti hyväksi 4-vuotiasta lasta. Hussein tuomittiin Tampereen käräjäoikeudessa törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja pahoinpitelystä 1 vuodeksi 3 kuukaudeksi vankeuteen. Hänet määrättiin maksamaan uhrille henkisistä kärsimyksistä 3 500 euroa sekä kivusta ja särystä 700 euroa.

Helsingin hovioikeus päätti 24. huhtikuuta 2015, että Hussein pääsee elinkautisesta vankeudesta ehdonalaiseen vapauteen syyskuussa 2016.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Abdiqadir_Osman_Hussein

0

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miten reagoisit

        Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
        Ikävä
        77
        3184
      2. Olisiko kaivattusi

        Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
        Ikävä
        49
        2400
      3. Ihana nainen

        Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
        Ikävä
        32
        2117
      4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

        Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
        Sinkut
        481
        2112
      5. Ootko koskaan miettinyt että

        miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
        Ikävä
        137
        1879
      6. Huomenta ihana

        Mussu ❤️.
        Ikävä
        31
        1745
      7. Ryöstö hyrynsalmella!

        Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
        Hyrynsalmi
        29
        1731
      8. Sukuvikaako ?

        Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
        Iisalmi
        10
        1569
      9. Joskus mietin

        miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
        Ikävä
        5
        1290
      10. Hyvää yötä

        Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
        Tunteet
        6
        1254
      Aihe