Miten ateismi palkitsee?

NebSebulon

Mitä ateistit saavat omasta uskomuksestaan? Miksi ihmiset ylipäätään uskovat ateismiin? Miten ateismi palkitsee siihen uskovat?

9

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapaus-uskomuksista

      Ateismi ei ole uskomus. Ateismi on vapautta uskonnollisista uskomuksista ja se on jo itsessään varsin palkitsevaa.

    • Epäilijä

      Miksi ihmiset ylipäätään uskovat ateismiin?
      Kyse ei käsittääkseni uskomisesta, vaan jumaluskon vähyydestä

      Syitä lie monia, jokaisella on omat syynsä, ateismi poikkeaa uskontokunnista ja lahkoista: Siinä on paljon vähemmän mitään tiettyyn kaavaan pakottamista.

      Itselläni syy on se jumaluskon vähyys.
      Se johtuu uskontojen dogmien mielettömyydestä, niiden tulkintojen suuresta määrästä, uskontojen muutoksesta ajassa ja uskontojen historiasta.
      Ovi on kuitenkin lukitsematta, mutta nykynäkymien käsitykseni mukaan todennäköisyys henkiolentoihin ja jumalien olemassa oloon on häviävän pieni.

      Mitä nyt itselleen rehellisyydestä saa ja miten se palkitaan?

    • kahvimustana

      Ateismia ei harjoiteta tai ylläpidetä kuten jotain uskontoa. Joten sinällään se ei anna mitään taikka palkitse. Sen sijaan elämä itsessään on hyvin palkitsevaa ja antaa paljon kokemuksia, eli ei kuitenkaan ole mitään tyhjyyden tunnetta ateismin vuoksi.

    • uskonpohjatontyhmyys

      Normaali terve järki on erittäin hyödyllistä monissa eri asioissa päivittäin. Sokea luuleminen pronssikautisten paimentolaisten houreisiin kansansatuihin taas ei hyödytä yhtään mitään millään tavalla, mutta aiheuttaa kaikkea sellaista mitä Ranskassa juuri nähtiin.

    • HihhulismusMaximus

      Ateismi on erittävin vapauttavaa ja palkitsevaa monin eri tavoin. Minun ei koko ajan tarvitse miettiä onko jokin taiteen muoto, musiikin laji, tanssiminen tai elokuvien katseleminen jotain kuviteltua syntiä.

      Voin rauhassa katsoa telkusta luontodokumenttia, eikä tarvitse - kuten uskovat sukulaiseni tekevät - raivota pää punaisena dokumentin juontajalle, kun tämä puhuu miljoonista vuosista ja evoluutiosta, eikä 6000 vuodesta eikä luomisesta. Eikä minun tarvitse lähettää juontajalle tulikivenkatkuista vihapostia, kuten uskovat tekevät.

      http://www.telegraph.co.uk/culture/tvandradio/4345830/Sir-David-Attenborough-I-get-hate-mail-telling-me-to-burn-in-hell-for-not-crediting-God.html

      Voin myös rauhassa pitää homoja itseni kanssa kaikessa tasavertaisina ja arvokkaina ihmisinä, enkä iljettävinä moraalittomina rikollisina hedonistisina saastoina, kuten uskovat tekevät.

      Eikä minun tarvitse lukea jostain homeisesta vuohipaimenten satukirjasta, mitä mieltä minä saan olla mistäkin asiasta, vaan toisin kuin uskovat saan ajatella ihan itse ja päättää ihan itse omilla aivoillani.

      Usko on kaikin puolin niin rumaa, vastenmielistä, ikävää ja tyhmää, että siitä erossa pysyminen on parhaimpia ja viisaimpia ratkaisuja mitä voi elämässään tehdä.

      • Tuon paremmin en itsekää olisi voinut sanoa, hienoa HihhulismusMaximus!


    • NebSebulon

      Miski ateistit eivät halua palkkaa kaikesta, kuten me uskovaiset haluamme? Ranskassakin joku sai 1000 bonaria Taivaspankkiin, kun teki sen .

    • Tuputustataas

      Mikä tarve on johonkin palkitsemiseen, koirat ne tekee temppuja makupalojen toivossa.

    • fda

      "Mitä ateistit saavat omasta uskomuksestaan?"

      Realistisen lähtökohdan.

      "Miksi ihmiset ylipäätään uskovat ateismiin?"

      Ateismiin ei uskota. Jumalista vaan ei ole mitään järkeviä todisteita. Et sinäkään uskoisi kristinuskon jumalaan jos ei sitä olisi väkivalloin tänne tuotu ja pitkällisen pakkokäännytyksen ja paikallisten perinteiden hävittämisen tuloksena juurrutettu.

      "Miten ateismi palkitsee siihen uskovat?"

      Ei mitenkään ja se jo on enemmän kuin mitä teismistä saa. Eikö olekin mielenkiintoista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      68
      1889
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1354
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      131
      1320
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      927
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      344
      862
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      744
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      684
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      663
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      654
    Aihe