Joensuulainen yrittäjä Ali Giray on vuoden pakolaismies. Suomen Pakolaisapu perustelee valintaansa muun mussa Girayn yhteiskunnallisella aktiivisuudella ja sinnikkäällä yrittäjyydellä. Ali Giray auttaa nykyisin muita maahanmuuttajia yrittäjän tielle.
Ali Giray on koulutukseltaan tradenomi. Giray johtaa perustamaansa tulkkikeskusta ja pizzaketjua.
http://yle.fi/uutiset/vuoden_pakolaismies_ali_giray_kotouttamisesta_pyyda_asennemuutosta_ala_vaadi/8788719
Tämänpäiväisiin uutisiin liittyen:
"Turkissa kurdeja asuu etenkin maan itä- ja kaakkoisosissa. He kohtaavat väkivaltaa Turkin hallinnon taholta miltei päivittäin."
http://www.sivistystyo.fi/opinto/maahanmuuttajat/index.php?k=1944
Ali Giray on koulutukseltaan tradenomi. Giray johtaa perustamaansa tulkkikeskusta ja pizzaketjua.
http://yle.fi/uutiset/vuoden_pakolaismies_ali_giray_kotouttamisesta_pyyda_asennemuutosta_ala_vaadi/8788719
Tämänpäiväisiin uutisiin liittyen:
"Turkissa kurdeja asuu etenkin maan itä- ja kaakkoisosissa. He kohtaavat väkivaltaa Turkin hallinnon taholta miltei päivittäin."
http://www.sivistystyo.fi/opinto/maahanmuuttajat/index.php?k=1944
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siinäpä on miehessä mallia muillekin otettavaksi!
Ei kuulu lieksalaisten "koneinsinöörien" eli loiseläjien joukkoon, vaan on ihan oikea työntekijä-yrittäjä.
Ikävä kyllä,pizza baareilla ei Suomea saada nousuun. Ja totuus on se että perustetaan yrityksiä joissa on helppo harrastaa veronkirtoa,näin se vain on. Nämä yritykset eivät palkkaa Suomalaisia töihin koska heidän verosuunnittelut paljastuisi.
Verojen maksu ei heitä kiinnosta. Eikä se että kannettaisiin vastuuta yhteiskunnasta. Suuri vitsi on nämä vuoden pakolaistittelit. Siitä on todisteet, Suomessa on tuomittu näitä vuoden pakolaisia talousrikoksista.
Suomessa pelätään puhua asioista niiden oikeilla nimillä, ja heti kaivetaan rasismikortti esiin.
Perheiden yhdistämisiä pitäisi kiristää kunnolla, nyt perheillä tehdään rahaa etuisuuksia hakemalla. Poliitikot ovat hampaattomia. Kun kouluja käymätön saa tuoda heti perheensä, ei jatkossakaan koulutus kiinnosta kun rahaa tulee ovista ja ikkunoista. Suomessa on Somalit tästä hyvä esimerkki, samoin Afgaanit ja Irakista tulleet.
Suomi ei tule nousemaan lamasta. Täällä ei uskalleta vaatia talkoisiin kaikkia täällä asuvia.
No hyvä kun tuli tämäkin asia nyt kaikilta osin selväksi!
Kaikkien yhteiseksi hyväksi tälle palstalle kirjoittelevat, selvästikin älyköihin ja kaikkein koulutetuimpaan kansanosaan kuuluvat ovat ajantasalla ohjeistamassa asioista tietämättömiä ja yksinkertaista kansaa. Siitä suuri kiitos heille!
Parempi on siis maahanmuuttajien pysyä Kelan ja sosiaalihuollon loisina eikä edes yrittää tehdä töitä, sillä varmaakin varmemmin siihen liittyy rikollisuutta ja veronkiertoa! Kun pizzapaikoilla ei nosteta edes Suomea nousuun lamasta, niin turhaa sitä silloin tuollaiset tradenomien viritelmät.
Toivon mukaan jokainen maahanmuuttaja ymmärtää nyt asian ja jos heillä on jotain yritystoimintaa ollut vireillä, niin lopettaa heti ja välittömästi, vai itkeekö ja lopettaa?
Pitkäänpä tuo tällä kertaa kestikin ennen kuin asiasta saatiin oikeaa ohjeistusta herra "talkoohenki" ansiosta. Rapiat 24t. Varmaankin ennätys S24-palstoilla?